Постанова від 21.10.2011 по справі 1461/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2011 р. Справа № 2-а-1461/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді: Василенко Г.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу Держкомзему у Білозерському районі Херсонської області за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області про визнання висновку протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним висновок відділу Держкомзему у Білозерському районі Херсонської області від 29 листопада 2010 року № 129 про відмову в реєстрації договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться в АДРЕСА_1.. Крім цього, просить суд зобов'язати відповідача зареєструвати зазначений договір оренди.

Позивач в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі. Просив прийняти рішення згідно чинного законодавства.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, проте надіслав заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи без його участі.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Чорнобаївської сільської ради від 16 червня 2007 року № 107 ОСОБА_1 було надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для надання в оренду орієнтовною площею 0,20 га для розміщення торгівельної площадки з продажу автомобілів із земель Чорнобаївської сільської ради по вул. Набережна (біля кафе "Ніка") в с. Чорнобаївка.

Рішенням Чорнобаївської сільської ради від 30 липня 2008 року № 267 затверджені матеріали попереднього погодження місця розташування вищезазначеної земельної ділянки для надання її в оренду та надано дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду з правом викупу.

12 вересня 2008 року за №8166 відповідачем надано висновок про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки під розміщення торгівельного павільйону з продажу та ремонту і технічного обслуговування автомототехніки на землях державної власності у розпорядженні Чорнобаївської сільської ради площею 0,20 га. згідно акту вибору земельної ділянки від 13.11.2007 року.

Рішенням виконавчого комітету Чорнобаївської сільської ради від 21 травня 2009 року №51 присвоєно поштову адресу зазначеній земельній ділянці, а саме: АДРЕСА_1.

30 грудня 2009 року за № 10040 відповідачем надано висновок щодо погодження проекту землеустрою про відведення ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки загальною площею 0,1984 га, що розташована за адресою АДРЕСА_1.

Рішенням Чорнобаївської сільської ради від 12 лютого 2010 року №491 затверджено проект землеустрою про відведення в оренду земельної ділянки загальною площею 0,1984 га під розміщення торгівельного павільйону з продажу та ремонту і технічного обслуговування автомототехніки та надано в оренду цю земельну ділянку строком на 25 років із встановленням орендної плати в розмірі 12% від грошової оцінки землі за рік та зобов'язано позивача укласти договір оренди землі протягом трьох місяців.

Так, на виконання вищезазначеного рішення, між ОСОБА_1 і орендодавцем -Чорнобаївською сільською радою, укладено договір оренди землі, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться АДРЕСА_1 (кадастровий номер 6520387500:01:159:0010).

Проте, висновком відповідача від 29 листопада 2010 року №129 було відмовлено позивачу в засвідченні факту державної реєстрації договору оренди землі.

Відмова ґрунтується на тому, що у зв'язку з внесенням змін до статті 124 Земельного кодексу України надання в оренду вільних від забудови земельних ділянок повинно відбуватися виключно через аукціони, а тому даний договір оренди не відповідає чинному законодавству.

Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими на підставі наступного.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин віднесено до компетенції сільських, селищних, міських рад, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 р. № 309-VI статтю 124 Земельного кодексу України, абзац другий та третій частини першої викладено у такій редакції: набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні); в Законі України "Про оренду землі" частину другу та третю статті 6 викладено у такій редакції: у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст. 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Це означає, що закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Згідно до п. 11 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 р. № 309-VI передбачено оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.

Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008р. N 509-VI, прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримав право на виготовлення технічної документації до набрання чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 р. № 309-VI.

Крім цього, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не було надано суду належних і допустимих доказів правомірності своїх дій.

За таких обставин та враховуючи вище перелічені норми законодавства, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив в реєстрації договору оренди.

Керуючись ст.ст. 71, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним висновок відділу Держкомзему у Білозерському районі Херсонської області від 29 листопада 2010 року № 129 про відмову в реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Зобов'язати відділ Держкомзему у Білозерському районі Херсонської області вчинити дії щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, загальною площею 0,1984 га, яка знаходиться в Білозерському районі, с.Чорнобаївка по вул. Херсонська, 91-а (кадастровий номер 6520387500:01:159:0010), укладеного між ОСОБА_1 та Чорнобаївською сільською радою.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василенко Г.Ю.