Постанова від 23.09.2011 по справі 4323/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2011 р. Справа № 2-а-4323/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

за участю: секретаря - Склонна Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Оксененко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації в Херсонській області про визнання незаконною бездіяльність та спонукання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації в Херсонській області (далі - відповідач, ДПА), в якому просить визнати незаконною бездіяльність Державної податкової адміністрації в Херсонській області щодо не визначення вислуги років для призначення пенсії; зобов"язати ДПА здійснити розрахунок вислуги років із включенням часу роботи в органах прокуратури з 19.01.2000 року по 19.01.2004 року та навчання у вищому навчальному закладі із розрахунку один рік за шість місяців з 24.07.1996 року по 13.08.1998 року; видати направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією УМВС України в Херсонській області; звільнити з 21.08.2011 року з органів ДПС на пенсію за віком, за вислугою років з урахуванням результатів медичного огляду; оформити і направити відповідні документи до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ УПФУ для призначення та виплати пенсії; звернути рішення суду до негайного виконання.

В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав та пояснив. Так, з метою реалізації до 21 серпня 2011 року права на звільнення на пенсію за вислугою років, позивач звернувся до виконуючого обов'язки голови ДПА у Херсонській області з рапортом про обчислення вислуги років для призначення пенсії, врахувавши до вислуги наступні періоди:

- з 23.05.1987 року по 20.05.1989 року (01 рік 11 місяців 27 днів) - дійсна військова служба в Радянській Армії (абзац 9 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393);

- з 01.10.1989 року по 23.07.1996 року (06 років 09 місяців 22 дня) - служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького та рядового складу (абзац 3 та абзац 9 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393);

- з 24.07.1996 року по 13.08.1998 року (01 рік 00 місяців 00 днів) - час навчання (у тому числі заочно) у цивільному вищому навчальному закладі до призначення на відповідну посаду, із розрахунку один рік за шість місяців (пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393);

- з 14.08.1998 року по 05.01.2000 року (01 рік 04 місяці 21 день) - служба на посадах начальницького складу податкової міліції;

- з 13.01.2000 року по 19.01.2004 року (04 роки 00 місяців 06 днів) - час роботи в органах прокуратури, (абзац 8 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393);

- з 22.07.2004 року по 21.08.2011 року (07 років 01 місяць 00 днів) - служба на посадах начальницького складу податкової міліції.

Вважає, що вислуга років для призначення пенсії станом на 21.08.2011 року становить 22 роки 04 місяці 10 днів.

Крім того, просив видати йому направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією УМВС України в Херсонській області щодо придатності за станом здоров'я для подальшого проходження служби та звільнити з 21.08.2011 року з органів державної податкової служби на пенсію за віком за вислугою років з урахуванням результатів медичного огляду.

Рапорт наданий ОСОБА_1 до ДПА у Херсонській області у письмовому вигляді з відповідною реєстрацією за № 4230/7 від 22.07.2011 року.

Результатом розгляду рапорту стало складання відповідачем службової записки, складеною на ім'я в.о. голови ДПА у Херсонській області, в якій зазначалося, що відсутні підстави для включення до вислуги років позивача для призначення пенсії часу роботи в органах прокуратури, так як він не перебував на посадах прокурорів, а також немає підстав для звільнення на пенсію, оскільки станом на 21.08.2011 року у нього відсутня необхідна 20-ти річна вислуга, яка на думку відповідача станом на 21.08.2011 року становить 17 років 03 місяці 06 днів.

Вважає, що висновки відповідача щодо відсутності підстав зарахування до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в органах прокуратури є безпідставними, необгрунтованими та незаконними, порушують його право на пенсію.

Представник відповідача проти позову заперечувала, просила його не задовольняти, оскільки особи рядового і начальницького складу, які виявили бажання звільнитися зі служби попереджають прямого начальника про прийняте ним рішення не пізніше за три місяці до дня звільнення, про що подають рапорт за командою із зазначенням підстав звільнення, але до теперішнього часу рапорт від ОСОБА_1 до ДПА у Херсонській області щодо звільнення з органів податкової міліції не надходив.

Вислуга років для призначення пенсії обраховується та зазначається у наказі, наказ про звільнення майора податкової міліції ОСОБА_1 не видавався в зв'язку з відсутністю подачі рапорту на звільнення.

Пенсія за вислугу років призначається особам (військовослужбовцям та деяким іншим особам) за правилами, визначеними статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Коло осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом є вичерпним. Право на пенсію за вислугою строків служби повинна відповідати встановленим Законом вимогам саме на день звільнення.

Пунктом "ж" статі 17 зазначеного Закону визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях СБУ, ОВС, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу.

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 в період з 13.01.2000 р. по 19.01.2004 р. він працював в органах прокуратури, але не на посадах прокурора та слідчого і тому зазначений стаж роботи в прокуратурі не може бути зарахований до вислуги років для призначення пенсії відповідно до Закону України № 2262.

Вважає, що підстав для звільнення ОСОБА_1 з податкової міліції за підпунктом "а" пункту 64 Положення (за віком) немає, оскільки останній на час подачі рапорту щодо його звільнення на пенсію не досяг віку перебування на службі у спеціальному званні майор податкової міліції.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Проходження служби працівниками податкової міліції регламентується Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ, постановою КМУ від 30 жовтня 1998 року № 1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114 (далі - Положенням).

Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їх сімей. Гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" поширюються на працівників податкової міліції.

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції та оподаткування їх доходів здійснюються в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (в редакції чинній станом на 21.07.2011 року) встановлені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до пункту "б" статті 12 Закону від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького складу податкової міліції.

Пунктом а) статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, а саме: а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом; б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту; в) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України; г) особи начальницького і рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; д) громадяни інших держав із числа військовослужбовців збройних сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства цих держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, їх пенсійне забезпечення здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої вони проживають.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу в органах податкової служби Херсонської області на посаді старшого слідчого відділення податкової міліції Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка.

22 липня 2011 року позивач звернувся з рапортом до виконуючого обов'язки голови ДПА у Херсонській області про обчислення вислуги років для призначення пенсії, відповідно до вказаних у рапорті періодів служби та часу роботи в органах прокуратури, з додатковим зарахуванням часу навчання у вищому цивільному навчальному закладі, що у календарному обчисленні становить 22 роки 04 місяців 04 днів; просив видати направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією поліклініки УМВС України в Херсонській області; звільнити його з органів державної податкової служби на пенсію за віком за вислугою років з 21.08.2011 року з урахуванням висновку ВЛК та оформити і направити відповідні документи до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області для призначення та виплати пенсії.

Про розгляд рапорту просив повідомити його письмово за місцем проживання.

За результатами розгляду рапорту позивача, за підписом Першого заступника голови - начальника УПМ ДПА у Херсонській області на ім"я в.о. голови ДПА У Херсонській області, була складена Службова записка (без дати), в якій зазначалося, що до вислуги років для призначення пенсії не може бути зарахований час роботи в органах прокуратури, оскільки відповідно до п "ж" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам начальницького складу податкової міліції, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, податковій міліції чи Державній кримінально - виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 з 13.01.2000 р. по 19.01.2004 р. він працював в органах прокуратури стажистом на посаді помічника прокурора, виконуючим обов'язки помічника прокурора, помічником прокурора. Отже, ОСОБА_1 працював в органах прокуратури, але не на посадах прокурора, слідчого.

Суд не погоджується з такою думкою відповідача, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі стажистами в органах прокуратури, слідчими тощо.

Згідно ч. 1 ст. 46 Закону України "Про прокуратуру" прокурорами і слідчими можуть призначатися громадяни України, які мають вищу юридичну освіту, необхідні ділові і моральні якості. Особи, які не мають досвіду практичної роботи за спеціальністю, проходять в органах прокуратури стажування строком до одного року. Таким чином, період роботи на посаді стажиста помічника прокурора підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років.

Щодо посад помічника прокурора та старшого помічника прокурора, суд зазначає, що відповідно до ст. 56 Закону України "Про прокуратуру" та Листа-роз"яснення Міністерства юстиції України від 10.08.2011 року № К-26451 під поняттям "прокурор", що вживається у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, четвертій і шостій статті 46, частині першій статті 46-1, частині першій статті 47, статтях 48, 49, 50, 50-1, частині п'ятій статті 52 і статті 55 цього Закону, слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.

Таким чином, суд не вбачає підстав для не врахування до вислуги років позивача час роботи в органах прокуратури на посадах стажиста, помічника та старшого помічника прокурора.

Періоди роботи в органах прокуратури підтверджуються наявними в матеріалах справи копією трудової книжки та копіями відповідних наказів.

Щодо зарахування до вислуги років для призначення пенсії часу навчання, у тому числі заочно, у цивільних вищих навчальних закладах із розрахунку один рік за шість місяців, суд зазначає, що відповідно до записів у трудовій книжці та записів у послужному списку в період з 24.07.1996 року по 13.08.1998 року позивач не перебував на посадах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, але в цей же період навчався на заочному факультеті Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого, що підтверджується копією диплому серії ХА № 14276915 від 08.02.2001 року, додатком до диплому та листом Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого від 17.08.2011 року № К-379- (416). Таким чином, зазначений вище період повинен бути зарахований до вислуги років для призначення пенсії з розрахунку один рік за шість місяців, що становить 01 рік 00 місяців 00 днів.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині звільнення з 21.08.2011 року з органів ДПС на пенсію за віком, за вислугою років з урахуванням результатів медичного огляду; оформлення і направлення відповідних документів до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ УПФУ для призначення та виплати пенсії, суд виходив з наступного.

По-перше, згідно з частиною першою статті 24 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-XII "Про державну податкову службу" особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Української РСР, їх права і обов'язки визначені Положенням.

Пунктом 7 розділу I "Загальні положення" цього Положення встановлений вік перебування на службі в органах внутрішніх справ для осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу залежно від присвоєних їм спеціальних звань.

Відповідно до пункту 8 Положення особи середнього, старшого і вищого начальницького складу, які досягли встановленого для них пунктом 7 цього Положення віку перебування на службі, підлягають звільненню в запас із постановкою на військовий облік або у відставку.

Умови і підстави такого звільнення визначені розділом VII "Звільнення зі служби" Положення, за яким особи рядового і начальницького складу мають право звільнитися в запас або у відставку залежно від настання граничного віку їх перебування в запасі.

Відповідно до підпункту "а" пункту 65 розділу VII Положення особи рядового і начальницького складу звільняються зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку) за віком - при досягненні граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання.

Викладене дає можливість дійти висновку, що умовами для звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ у відставку на підставі підпункту "а" пункту 65 Положення є досягнення віку перебування на службі залежно від присвоєного їм спеціального звання, а також наявність граничного віку перебування в запасі у відповідному військовому званні.

Як встановлено судом, на час звільнення позивач досяг віку 43 роки, мав спеціальне звання майор податкової міліції, яке відноситься до старшого начальницького складу.

Пунктом 7 Положення визначено, що особи старшого начальницького складу перебувають на службі в органах внутрішніх справ до 45 років.

За таких обставин підстав для його звільнення за вислугою років немає.

По-друге, в своєму рапорті позивач не конкретизував, за яких саме оставин він бажає звільнитися на пенсію, чи за віком, чи за вислугою років, чи з урахуванням результатів медичного огляду.

Оформлення і направлення відповідних документів до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ УПФУ для призначення та виплати пенсії можливо лише після прийняття рішення про звільнення позивача.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій щодо не врахування до вислуги років час роботи в органах прокуратури та часу навчання у вищому навчальному закладі, а також не надання направлення для проходження медичного огляду.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Державної податкової адміністрації в Херсонській області щодо не визначення вислуги років для призначення ОСОБА_1 пенсії.

Зобов"язати Державну податкову адміністрацію в Херсонській області здійснити розрахунок вислуги років із включенням часу роботи в органах прокуратури з 19.01.2000 року по 19.01.2004 року та навчання у вищому навчальному закладі із розрахунку один рік за шість місяців з 24.07.1996 року по 13.08.1998 року.

Зобов"язати Державну податкову адміністрацію в Херсонській області видати ОСОБА_1 направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією УМВС України в Херсонській області.

В інший частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 вересня 2011 р.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 12.2