Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
03.06.2011 р. Справа № 2а-303/11/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н. В. за участю секретаря судового засідання Пиньошко М. С. розглянувши адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "АМАЛЬГАМА ЛЮКС",
вул. Громадянська, 119, оф. 109, м. Миколаїв,54017
доГоловного управління статистики у Миколаївській області,
вул. Спаська, 75, м. Миколаїв, 54001
провизнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
За участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність, від 26.01.10;
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність, від 04.10.10;
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління статистики у Миколаївської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень в частині витребування статистичної звітності незаконними та зобов'язання утриматися від вчинення зазначених дій.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим , що без відома та згоди ТОВ «Альмагама Люкс»було залучено відповідачем до обов'язкового спостереження за змінами цін виробників промислової продукції у 2011 році. Таке включення призвело до обов'язкового щомісячного статистичного звітування за формою №1 на адресу відповідача, а у випадку не надання статистичної інформації, відповідач погрожує застосувати заходи адміністративного впливу. Позивач вважає, що своїми діями відповідача порушуються його право на самостійне ведення господарської діяльності, оскільки ні яким законодавчим актом не передбачене право відповідача вимагати надання щомісячної статистичної звітності у суб'єкта господарювання, такі дії на думку позивача, прямо порушують ст.19 Господарського кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав до суду письмові заперечення (а.с.39-40)
03.06.2011 року в судовому засідання судом було проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Державним комітетом статистики прийняті накази, що стосуються подання статистичної звітності по статистичному спостереженню за цінами на промислові товари, а саме: Наказ від 22.12.2008 року № 154 "Про затвердження інструкції щодо заповнення форм державної статистичного спостереження N 1-ціни (пром.) (а.с. 40-41) Наказ від 30.06.2009 року № 221 "Про затвердження форм державних статистичних спостережень та первинної облікової документації зі статистики цін” (а.с. 38-39), наказ № 39 від 05.02.2010 року ” Про затвердження Методичних рекомендацій щодо відбору товарів та підприємств для розрахунку індексу цін виробників промислової продукції” (а.с.42-47). Постановою Кабінету Міністрів України № 1409 від 23.12.2009 року затверджені плани державних статистичних спостережень на 2010 рік. (а.с.54-55)
Листом Державного комітету статистики України (далі по тексту Деркомстат) на виконання Головному управлінню статистики в Миколаївській області за №11/3-5/106 від 23.09.2010 року надано перелік відібраних підприємств та товарних груп для обстеження в 2011 році на виконання державного статистичного спостереження за цінами. (а.с.61-67 ), до якого увійшло й підприємство ТОВ „Алдьмагама Люкс”.
Відповідно до ч. 8 ст. 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом. Забороняється вимагати від суб'єктів господарювання надання статистичної інформації та інших даних, не передбачених законом або з порушенням порядку, встановленого законом.
Статтею 71 Господарського кодексу України передбачено, облік і звітність підприємства здійснюються відповідно до вимог статті 19 цього Кодексу та інших нормативно-правових актів.
Відомості, не передбачені законом, підприємство надає органам державної влади, органам місцевого самоврядування, іншим підприємствам, установам, організаціям на договірній основі або в порядку, передбаченому установчими документами підприємства.
В позовній заві та в процесі розгляду справи позивач стверджував, що законодавчою базою для надання спірної звітності є Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні "та розроблені на його виконання нормативно - правові акти, звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік, квартал.
Суд не може погодитись з твердженнями позивача з наступних підстав.
Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні "визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Регулювання питань методології фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України.
В той час як статистичне спостереження проводиться органами державної статистики через збирання статистичної звітності, порядок складання якої регулюється Законом України "Про державну статистику".
Статтею 5 Закону України "Про державну статистику" передбачено, що органи державної статистики проводять державну статистичну діяльність на засадах професійної незалежності та самостійності. Втручання будь-яких органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, об'єднань громадян та інших осіб у державну статистичну діяльність, зокрема, з питань змісту статистичної інформації, вибору джерел її отримання, статистичної методології, форм і термінів збирання даних статистичних спостережень, тощо забороняється.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну статистику", з метою забезпечення держави і суспільства статистичною інформацією спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики за участю інших центральних органів виконавчої влади та зацікавлених органів щорічно розробляється план державних статистичних спостережень.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про державну статистику" та пунктом 7 Положення "Про Державний комітет статистики України" затвердженого Указом Президента України від 19.01.2004 р. № 60/2004, органи державної статистики мають право приймати в межах своєї компетенції рішення з питань статистики, обліку і звітності. Рішення органів державної статистики з цих питань є обов'язковими до виконання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності.
Обов'язок складання та подання статистичної інформації всіма суб'єктами господарювання закріплено ч. 8 ст. 19 Господарського Кодексу України, всі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Також варто зазначити, що статистичне спостереження за формою здійснюється відповідно до Плану Державних статистичних спостережень на 2010-11 роки, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 р. № 1409. Відповідач же , як державний орган владних повноважень діє на підставі Положення про Державний комітет статистики України, затвердженню постановою КМУ № 924 від 11.07.2007 р.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Акт державного або іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Підставами для визнання акту недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Умовою визнання акту недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Належних доказів на підтвердження того, що спірні акти прийняті відповідачем з порушення норм чинного законодавства, поза межами компетенції та порушують права та охоронювані законом інтереси позивача позивач суду не надав.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позову товариству з обмеженою відповідальністю "АМАЛЬГАМА ЛЮКС" до Головного управління статистики у Миколаївській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н. В. Лісовська