Категорія №8.1.5
Іменем України
22 грудня 2011 року Справа № 2а-11159/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Матвєєвої В.В.,
при секретарі: Захаровій Ю.О.,
за участю сторін:
представника позивача -
Краснодонської ОДПІ Луганської області: не з'явився,
представника відповідача -ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка»
в особі ВП «Шахтопрохідницьке управління № 6»: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» в особі відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління № 6» про стягнення податкової заборгованості в сумі 393408,31 грн., -
30 листопада 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» в особі відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління № 6» про стягнення податкової заборгованості в сумі 393408,31 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що відповідач - Публічне акціонерне товариство «Трест Луганськшахтопроходка» має у своєму складі відокремлений підрозділ «Шахтопрохідницьке управління № 6», який перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області.
Станом на 11.11.2011 відповідач має заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 393408,31 грн., з яких:
- податок на додану вартість у розмірі 392385,00 грн.;
- податок на прибуток у розмірі 408,36 грн.;
- земельний податок у розмірі 614,95 грн.
Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань, що підтверджується податковими деклараціями із зазначених податків та податковими розрахунками земельного податку. Краснодонською ОДПІ Луганської області з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме: відповідачу були направлені перша податкова вимога від 26.10.2001 № 1/56 та друга податкова вимога від 24.12.2001 № 2/236, що не були виконані.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, факсимільним зв'язком надіслав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями (а. с. 23, 54), про причини неявки суду невідомо.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача та представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Трест Луганськшахтопроходка» має у своєму складі відокремлений підрозділ «Шахтопрохідницьке управління № 6», про що внесено запис до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується довідкою з Головного управління статистики у Луганській області № 287026 від 29.07.2009 (а. с. 5). Перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області з 18.06.1997 за № 1362 (а. с. 6).
Станом на 11.11.2011 відповідач має заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 393408,31 грн., з яких:
- податок на додану вартість у розмірі 392385,00 грн.;
- податок на прибуток у розмірі 408,36 грн. (а. с. 16, 17);
- земельний податок у розмірі 614,95 грн. (а. с. 18).
Зазначений борг підтверджується розрахунком податкового боргу (а. с. 14), зворотнім боком облікової картки платника, долученої представником позивача до матеріалів справи (а. с. 26-51).
З метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи з погашення податкового боргу, а саме: посадовій особі відповідача були особисто вручені податкові вимоги від 26.10.2001 № 1/56 та від 24.12.2001 № 2/236, про що свідчать підписи на корінці вимог від 19.11.2001 та 04.01.2002 відповідно (а. с. 11, 12).
Як вбачається з матеріалів справи, 21.12.2010 податковим органом було винесено податкове повідомлення - рішення № 0002001540/0 про стягнення узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою в сумі 70673,98 грн. (а. с. 15), що було отримане посадовою особою відповідача 21.12.2010, про що свідчить підпис на корінці податкового повідомлення - рішення (а. с. 15).
Краснодонською ОДПІ Луганської області 31.10.2008, згідно ухвали Господарського суду Луганської області від 12.04.2007, було прийнято рішення № 13 про розстрочення податкового боргу Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» в особі відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління № 6» в сумі 1625014,75 грн. (а. с. 21) та укладено договір від 31.10.2008 про розстрочення податкового боргу строком на 5 років (а. с. 19). Але зазначені заходи не призвели до позитивних результатів.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Як вбачається з матеріалів справи правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01.01.2011р. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.
Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини щодо нарахування та визначення податкового зобов'язання із застосування штрафних санкцій та направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.
Відповідно до п. п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (далі - Закон 2181) (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин щодо стягнення податкового боргу за 2008 рік), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п. п. 6.2.3 п. 6.2 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до ст. 6 Закону України № 2181 та з метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи, передбачені Законом № 2181, а саме: посадовій особі відповідача були особисто вручені податкові вимоги від 26.10.2001 № 1/56 та від 24.12.2001 № 2/236, про що свідчать підписи на корінці вимог від 19.11.2001 та 04.01.2002 відповідно (а. с. 11, 12). У встановленому законом порядку вимоги не оскаржувались. З вищевикладеного випливає, що сума податкового боргу є узгодженою.
Відповідно до п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин щодо стягнення податкового боргу) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу.
Зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем до теперішнього часу не сплачена.
Законом України «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Податкового Кодексу України зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до п. п. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Податкового Кодексу України передбачено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними в п. п. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Як вбачається з матеріалів справи, ані податкове повідомлення - рішення, ані вимоги про стягнення податкового боргу платника податків відповідачем оскаржені не були.
Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.
Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів - у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були прийняті необхідні заходи щодо погашення податкового боргу.
Але зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача. Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
З вище викладеного вбачається, що до теперішнього часу податковий борг в сумі 393408,31 грн. Публічним акціонерним товариством «Трест Луганськшахтопроходка» в особі відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління № 6» не сплачений, вимоги про стягнення податкового боргу та податкове повідомлення - рішення в установленому законом порядку не оскаржені, а тому сума боргу є узгодженою.
Суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» в особі відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління № 6» про стягнення податкової заборгованості в сумі 393408,31 грн. підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Податковим Кодексом України, ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158-164, 167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» в особі відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління № 6» про стягнення податкової заборгованості в сумі 393408,31 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» в особі відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління № 6» (юридична адреса: 91033, м. Луганськ, вул. Новосьолова, 2-а, код ЄДРПОУ 00181668) на користь Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області (юридична адреса: 94400, Луганська область, м. Краснодон, вул. Першокінна, 1-а) податкову заборгованість перед бюджетом за рахунок коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, в сумі 393408,31 грн. (триста дев'яносто три тисячі чотириста вісім гривень тридцять одна копійка), з яких: податок на додану вартість у розмірі 392385,00 грн. (триста дев'яносто дві тисячі триста вісімдесят п'ять гривень 00 копійок), податок на прибуток у розмірі 408,36 грн. (чотириста вісім гривень тридцять шість копійок), земельний податок у розмірі 614,95 грн. (шістсот чотирнадцять гривень дев'яносто п'ять копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 23 грудня 2011 року.
СуддяВ.В. Матвєєва