справа № 2а-9536/10/0670
категорія 6.14
17 жовтня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черняхович І.Е. ,
при секретарі - Любась Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Житомирського міського центру зайнятості (робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття) (м. Житомир) < Текст >
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 третя особа: Державний реєстратор Житомирської міської ради
про стягнення 8802.86 грн.,-
встановив:
Житомирський звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути на його користь з відповідача, на підставі п.2 ч.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", допомогу по безробіттю у розмірі 8802,86 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач під час перебування в Житомирському міському центрі зайнятості на обліку як безробітна, не повідомила позивача про те, що вона являється суб'єктом підприємницької діяльності, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечувала. Пояснила, що дійсно була зареєстрована як приватний підприємець з 15.11. 2005р. Підприємницькою діяльністю не займалася, доходів не отримувала. Крім того, відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2008р. її підприємницьку діяльність було припинено, копію даної постанови направлено Державному реєстратору Житомирської міської ради для внесення відповідного запису в єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, надала письмові заперечення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що відповідач з 06.01.2010р. по 17. 09.2010р. перебувала на обліку у Житомирському міському центрі зайнятості як безробітна.
Відповідно до Закону України «про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітнім та на підставі акту перевірки від 17.09.2010р. № 412 (а.с. 6) позивачем встановлено факт належності ОСОБА_1 до категорії зайнятого населення.
З 15.11.2005р. відповідач являється суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців (а.с. 7). Крім того даний факт в судовому засіданні підтвердила державний реєстратор Житомирської міської ради. Зазначила, що на момент перебування відповідача в Житомирському міському центрі зайнятості, у статусі безробітної, вона дійсно була зареєстрована, як приватний підприємець. Запис про припинення державної реєстрації, як приватного підприємця, щодо відповідача було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 23.11.2010р.
Як вбачається з матеріалів справи, у своїй заяві про надання статусу безробітного від 13.01.2010р. (а.с.10) відповідач не вказала, що вона зареєстрована як фізична особа - підприємець.
За період 06.01.2010 р. По 17.09.2010р. Житомирським міським центром зайнятості відповідачу, як безробітній, було виплачено 8802,86 грн.
Під час реєстрації в центрі зайнятості відповідач не вказав той факт, що є підприємцем.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття -система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно п. 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307, допомога по безробіттю надається застрахованим і незастрахованим особам, визнаним в установленому порядку безробітними.
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення" визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Громадяни, які забезпечують себе роботою самостійно, у тому числі підприємці, належать до зайнятого населення (п.п. «б»ч.3 ст. 1 Закону № 803-XII).
Юридичний факт припинення підприємницької діяльності, згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», потребує підтвердження шляхом внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідного запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою -підприємцем.
Відповідно до ч.3 ст. 46 вказаного Закону фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою -підприємцем. Лише після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа матиме право набути в установленому порядку статусу безробітного та отримувати допомогу по безробіттю.
Оскільки підприємницька діяльність відповідача не була припинена на момент виплати допомоги по безробіттю, то виплачені центром зайнятості кошти підлягають поверненню відповідно до п. 6-7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення.
Відповідачка доказів погашення заборгованості не надала, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. ст.158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирського міського центру зайнятості - Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття кошти у сумі 8802,86 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: < Дата >
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.