справа № 2а-8026/10/0670
категорія 8.2.1
22 вересня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черняхович І.Е. ,
при секретарі - Карасюк Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Житомирському районі Житомирської області, Заступника начальника Державної податкової інспекції у Житомирському районі Дмуховської О.М., третя особа: Житомирська філія Приватне акціонерне товариство "Західінкомбанк" про визнання дій неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Житомирському районі Житомирської області, Заступника начальника Державної податкової інспекції у Житомирському районі Дмуховської О.М. Просить визнати дії Державної податкової інспекції у Житомирському районі по винесенню податкових повідомлень - рішень № 0013891701/0 від 18.06.2010 р., № 0013891701/0 від 18.06.2010р., № 0013891701/0 від 05.07.2010р., № 0018001701/0 від 20. 07.2011р. такими, що протирічать Наказу Державної податкової адміністрації України № 253 від 21.06.2001р. та скасувати податкові повідомлення рішення № 0013891701/0 від 18.06.2010р., № 0013891701/0 від 18.06.2010р., № 0013891701/0 від 05.07.2010р., № 0018001701/0 від 20. 07.2011р.
З урахуванням усіх змін, уточнень та доповнень до позовної заяви, позовні вимоги ОСОБА_1 виклав в такій редакції: визнати дії ДПІ у Житомирському районі по винесенню податкових повідомлень-рішень № 0013021701/0 від 18.06.2010р, на суму 37,80 грн., № 0013051701/0 від 18.06.2010 р. на суму 199,36 грн., № 0013891701/0 від 05.07.2010 р. на суму 170,00 грн., № 0018001701/0 від 20.07.2010 р. на суму 51,65 грн., такими, що протирічать Наказу Державної податкової адміністрації України № 253 від 21.06.2010 р.; скасувати податкові повідомлення - рішення № 0013021701/0 від 18.06.2010 р., на суму 37,80 грн., № 0013051701/0 від 18.06.2010р. на суму 199,36 грн., № 0013891701/0 від 05.07.2010р. на суму 170,00 грн., № 0018001701/0 від 20.07.2010 р. на суму 51,65 грн.; визнати відсутність заборгованості за позивачем. Також просив відобразити в рішенні суду стан ОСОБА_1, як платника податків у ІІ-ІІІ кварталі 2010 р., а саме: встановити, чи являється ОСОБА_1, згідно заяви від 15.03.2010 р., платником єдиного податку у ІІ-ІІІ кварталі 2010 р..
Ухвалою від 16.06.2011р. позовну заяву в частині позовних вимог щодо констатування факту перебування позивача на спрощеній системі оподаткування у другому - третьому кварталі 2010р. - залишено без розгляду (а.с.87).
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі. Вважає вищезазначені податкові повідомлення - рішення протиправними у зв'язку з відсутністю заборгованості перед відповідачем.
Представник відповідача проти позову заперечив в повному обсязі. Зазначив, що Державна податкова інспекція у Житомирському районі вважає безпідставним адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про скасування податкових повідомлень - рішень № 0013051701/0, № 0013021701/0 від 18.06.2010 р., № 0013891701/0 від 05.07.2010 року та № 0018001701/0 від 20.07.2010 р., оскільки винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень було зумовлено наявністю боргу позивача перед ДПІ в Житомирському районі Житомирської області.
Представник третьої особи пояснив, що Житомирською філією ПАТ "Західінкомбанк" розрахункові операції згідно платіжних доручень № № 13,14,15 від 17.02.2010р. виконано не було, зазначені в них кошти не були перераховані по причині призначення Національним банком України тимчасового адміністратора Комерційному банку "Західінкомбанк" та введенням тимчасового мораторію на задоволення вимог кредиторів банку.
Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 17.02.2010р. державним податковим інспектором ДПІ у Житомирському районі Житомирської області було проведено перевірку приватного підприємця ОСОБА_1. В ході перевірки виявлено порушення п.п. 7.3.1 п. 7.3., п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: підприємцем не в повному обсязі включено до складу податкових зобов'язань суми ПДВ на суму невідповідності готівкових коштів в липні 2009 р. у розмірі 4776,00 грн., порушення п.п. 7.4. 1 п.7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 вищевказаного Закону України, в результаті чого зменшено суму ПДВ у сумі 150009 грн., та заниження з ПДВ за травень 2008 р. на суму 905,00 грн. Також виявлено порушення ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян "№ 13-92 від 26.12.1992 р. та п. 19.1 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889 від 22.05.2003р., а саме: за період з 01.07.2008 р. по 31.12.2008 р. занижено оподатковуваний дохід на 434,56 грн.. за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2009 р. та за період з 01.10.2009 р. по 31.12.200 9р. - на 3072,61 грн.
За результатами перевірки відповідачем складено протокол про адміністративне правопорушення від 17.02.2010р. (а.с. 32), винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення від 17.02.2010р., якою до ОСОБА_3 застосовано штраф у сумі 85,00 грн. (а.с. 33), а також та винесено податкові повідомлення рішення від 17.02.2010 р. № 000221/17-02 на 526,07 грн. (а.с. 31) та № 000222/17-02 на 1357 грн. (а.с. 31 - на звороті).
На виконання вищевказаних податкових повідомлень-рішень та постанови про адміністративне правопорушення, позивачем на рахунки відповідача перераховано заборгованість у сумі 1968,07 грн., підтвердженням чого є платіжні доручення №№ 13, 14, 15 від 17.02.2009 року (а.с. 6). Суми, вказані у платіжних доручення, були одержані Житомирською філією КБ "Західінкомбанк" 26.02.2010 р., що підтверджено вхідними штампами банку від 26.02.2010 р. (а.с. 6).
Проте Житомирською філією ПАТ "Західінкомбанк" розрахункові операції згідно платіжних доручень № № 13,14,15 від 17.02.2009 виконано не було по причині призначення Національним банком України тимчасового адміністратора Комерційному банку "Західінкомбанк" та введенням тимчасового мораторію на задоволення вимог кредиторів банку.
Судом також безспірно встановлено, що на рахунку позивача було достатньо коштів для проведення банком відповідних операцій (а.с. 93). Крім того в судовому засіданні представник банку підтвердив, що вищезазначені платіжні доручення були прийняті 26.02.2010 року, проте з вини банку не проведені вчасно.
18.06.20010 р. працівниками ДПІ у Житомирському районі проведено позапланову невиїзну перевірку СПД ОСОБА_1 з питання несвоєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно акту перевірки (податкове повідомлення - рішення № 0002221702 від 17.02.2010 р.). Перевіркою встановлено, що податкові зобов'язання по податку на додану вартість не сплачені у встановлений законом термін, чим порушено вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5, п. 17.2. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". За результатами перевірки винесено акт про несвоєчасні розрахунки з бюджетом СПД ОСОБА_1 (а.с. 69-70). На основі даного акту відповідачем винесено податкове повідомлення рішення № 0013051701/0 від 18.06.2010 р. на 199,36 грн. ( а.с. 4 - на звороті ).
18.06.2010 р. працівниками ДПІ у Житомирському районі проведено позапланову невиїзну перевірку СПД ОСОБА_1 з питання несвоєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно акту перевірки (податкове повідомлення - рішення № 0002221701 від 17.02.2010 р.) Перевіркою встановлено, що податкові зобов'язання по податку на додану вартість не сплачені у встановлений законом термін, чим порушено вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 , п. 17.2. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". За результатами перевірки винесено акт про несвоєчасні розрахунки з бюджетом ФОП ОСОБА_1 (а.с. 84-85). На основі даного акту відповідачем винесено податкове повідомлення рішення № 0013051701/0 від 18.06.2010 р. про застосування штрафних санкцій у сумі 37,80 грн. (а.с. 4).
20.07.2010 р. працівниками ДПІ у Житомирському районі проведено позапланову невиїзну перевірку СПД ОСОБА_1 з питання несвоєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно акту перевірки (податкове повідомлення - рішення № 0002221702 від 17.02.2010р.) Перевіркою встановлено, що податкові зобов'язання по податку на додану вартість не сплачені у встановлений законом термін, чим порушено вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5, п. 17.2. ст. 17 вищевказаного Закону. За результатами перевірки винесено акт про несвоєчасні розрахунки з бюджетом ФОП ОСОБА_1 з податку на додану вартість (а.с. 63-64). На основі даного акту відповідачем винесено податкове повідомлення рішення № 0018001701/0 від 20.07.2010 р. про застосування штрафних санкцій у сумі 51,65 грн. (а.с. 5).
Проте суд вважає вказані податкові повідомлення-рішення протиправними з наступних підстав.
Пунктом 10.2. ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до Закону.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів, податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно з п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 наведеного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п. 4.2 та 4.3 ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених п.п. 5.2.2 цього пункту.
Строки погашення податкового зобов'язання визначенні передбачені п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Зокрема, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»- «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, платник податків відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Пунктом 10.4 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету здійснюється відповідним податковим органом, а при імпорті товарів із сплатою податку при його митному оформленні - відповідним митним органом за правилами, встановленими спільним рішенням центральних податкового та митного органів.
Штрафні санкції за порушення податкового законодавства відповідно до п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Згідно з п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно із п. 22.4 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001 року № 2346 - Ш, ініціювання переказу вважають завершеним із моменту прийняття банком розрахункового документа на виконання (за наявності на рахунку необхідної суми для виконання банком платіжного доручення).
Із вище викладеного вбачається, що обов'язок ОСОБА_1 щодо сплати суми податкових зобов'язань, зазначених в податкових повідомленнях рішеннях від 17.02.2010 р. № 000221/17-02 на суму 526,07 грн. та № 000222/17-02 на суму 1357 грн. та штраф відповідно до постанови про адміністративне правопорушення у сумі 85,00 грн., вважається виконаним в момент прийняття банком платіжних доручень позивача на перерахування, а саме: 26.02.2010 року, що підтверджено вхідним штампом банку на них та поясненнями представника Житомирської філії ПАТ "Західінкомбанк".
Зі змісту ст. 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" вбачається, що відповідальність за перерахування по дорученню клієнта на переказ коштів - несе банк, що обслуговує платника.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем виконано свій обов'язок щодо перерахування коштів на рахунки відповідача відповідно до податкових повідомлень-рішень, винесених 17 лютого 2010 року, вини позивача у не виконанні банком своїх зобов'язань щодо зарахування вказаних коштів на відповідні рахунки - не вбачається. А тому у Державної податкової інспекції у Житомирському районі відсутні правові підстави для нарахування штрафних санкцій за несвоєчасні розрахунки з бюджетом. Відтак, податкові повідомлення-рішення № 0013051701/0 від 18 червня 2010 року на суму 199,36 грн., № 0018001701/0 від 20 липня 2010 року на суму 51,65 грн. та №0013021701/0 від 18 червня 2010 року на суму 37,80 грн. - підлягають скасуванню.
05.07.2010р. працівниками ДПІ у Житомирському районі проведено позапланову невиїзну перевірку СПД ОСОБА_1 з питання несвоєчасності подання декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 р. Перевіркою встановлено, що в порушення п. п. 4.1.1 п. 4.1 ст .4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ОСОБА_1 несвоєчасно подав податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 р. За результатами перевірки винесено акт про несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 р. (а.с. 66-67). На основі даного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення рішення № 0013891701/0 від 05.07.2010 р. на суму 170,00 грн. ( а.с. 5 - на звороті ).
Відповідно до підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Податковою декларацією відповідно до пункту 1.11. статті 1 Закону є документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 8 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим періодом є один календарний місяць.
Податкові декларації згідно з підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.п. 4.1.7. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків має право не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання декларації, визначеного згідно з підпунктом 4.1.4 цього пункту, надіслати декларацію (розрахунок) на адресу податкового органу поштою з повідомленням про вручення.
Встановлено, що в порушення вищенаведених норм, позивачем несвоєчасно, надіслано до ДПІ у Житомирському районі Житомирської області, декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 р. (а.с. 21-22 ). Вказана декларація надіслана 19.05.2010р., доказом чого являється копія фіскального чека та опис поштового вкладення (а.с. 28).
В той час як, необхідно було подати безпосередньо до ДПІ в Житомирському районі до 20.05.2010р., або надіслати поштою до 10.05.2010р.
Доводи позивача щодо подання декларації безпосередньо в приміщенні Державної податкової інспекції у Житомирському районі 09.05.2011р., суд не приймає до уваги, оскільки позивачем не доведено даний факт.
Так відповідно до п.п. 4.1.2. п. 4.1. ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу відмовляє в прийнятті декларації, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується. Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмови у прийнятті податкової декларації у судовому порядку.
Жодних доказів того, що позивач оскаржував дії працівника податкового органу щодо неприйняття декларації, в судовому чи досудовому порядку, позивачем не подано.
З огляду на викладене суд вважає, що податкове повідомлення - рішення № 0013891701/0 від 05.07.2010р. на суму 170,00 грн., винесено відповідачем правомірно та згідно вимог чинного законодавства. Отже, позовні вимоги в частині скасування податкового повідомлення - рішення № 0013891701/0 від 05.07.2010р. є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України "Про податок на додану вартість", ч. 3 ст. 2, ст. ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Житомирському районі щодо винесення податкових повідомлень-рішень:
№ 0013051701/0 від 18 червня 2010 року на суму 199,36 грн.;
№ 0018001701/0 від 20 липня 2010 року на суму 51,65 грн.;
№0013021701/0 від 18 червня 2010 року на суму 37,80 грн.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
№ 0013051701/0 від 18 червня 2010 року на суму 199,36 грн.;
№ 0018001701/0 від 20 липня 2010 року на суму 51,65 грн.;
№0013021701/0 від 18 червня 2010 року на суму 37,80 грн.
В решті позовних вимог - ввідмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: 27 вересня 2011 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.