справа № 0670/3476/11
категорія 6.2.1
01 серпня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черняхович І.Е. ,
при секретарі - Карасюк Т.В.,
за участю позивача, представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівської районної державної адміністрації, Половецької сільської ради Бердичівського району Житомирської області, третіх осіб: Відділу Держкомзему у Бердичівському районі Житомирської області, Житомирської регіональної філії - Центру державного земельного кадастру про визнання недійсним розпорядження № 349 від 18 серпня 2004 року в частині затвердження державного акта на право власності, а також зобов'язання вчинити певні дії ,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Бердичівської районної державної адміністрації, Половецької сільської ради Бердичівського району Житомирської області, Відділу Держкомзему у Бердичівському районі Житомирської області. Просить суд визнати недійсним розпорядження Бердичівської районної державної адміністрації № 349 від 18.08.2004р. в частині затвердження державного акта ЯА № 116631 від 08.11.2004р., визнати недійсним державний акт ЯА № 116631 від 08.11.2004р., зобов'язати Половецьку сільську раду Бердичівського району Житомирської області виділити ОСОБА_1 земельну ділянку та зобов'язати Бердичівську районну державну адміністрацію видати йому на вищевказану земельну ділянку державний акт на право власності.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.06.2010р. було відкрито провадження у справі № 2а-5054/10/0670 за позовом ОСОБА_1 до Бердичівської районної державної адміністрації, Половецької сільської ради Бердичівського району Житомирської області про визнання недійсним Розпорядження Бердичівської районної державної адміністрації №349 від 18.08.2004 року в частині затвердження державного акту ЯА № 116631 від 08.11.2004 року та зобов'язання виділити іншу земельну ділянку аналогічною площею для ведення сільськогосподарського виробництва. та видати на неї державний акт на право власності
04.10.2010р. провадження по даній справі - закрито як таку, що не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. 11.10.2010р. позивачем було подано апеляційну скаргу на ухвалу про закриття провадження Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10.2010р.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 17. 03.2011р. апеляційну скаргу було задоволено, ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду - скасовано, а справу за позовом ОСОБА_1 направлено на новий розгляд.
Ухвалою про прийняття до свого провадження суддею Житомирського окружного адміністративного розгляд даної справи призначено на 25.05.2011р.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 25.05.2011р. провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Бердичівської районної державної адміністрації, Половецької сільської ради Бердичівського району Житомирської області, третіх осіб на стороні відповідача: відділу Держкомзему у Бердичівському районі Житомирської області, Житомирської регіональної філії - Центру державного земельного кадастру про визнання недійсним розпорядження в частині затвердження державного акта на право власності, а також зобов'язання вчинити певні дії - закрито в частині щодо зобов'язання виділення Половецькою сільською радою Бердичівського району Житомирської області іншої рівноцінної земельної ділянки на території Половецької сільської ради Бердичівського району Житомирської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, прийнявши часткову відмову позивача від позову.
14.06.2011р. позивач подав заяву про зміну позовних вимог (а.с.100-101). Просив визнати недійсним розпорядження Бердичівської районної державної адміністрації № 349 від 18.08.2004р. в частині затвердження протоколу розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), що стосується виділення земельної ділянки № 118 ОСОБА_2 визнати недійсним розпорядження Бердичівської районної державної адміністрації № 349 від 18.08.2004р. в частині видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв), що стосується виділення земельної ділянки № 118 ОСОБА_2 визнати недійсним державний акт ЯА № 116631 від 08.11.2004р. Також просив визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2.045 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованій в межах території с. Половецьке Бердичівського району Житомирської області.
24.06.2011р. позивачем подано заяву про відкликання вищевказаної заяви (а. с. 113).
24.06.2011р. ОСОБА_1 повторно подав до суду заяву про уточнення позовних вимог (а.с. 114-115). Просив: визнати недійсним розпорядження Бердичівської районної державної адміністрації № 349 від 18.08.2004р. в частині затвердження протоколу розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), що стосується виділення земельної ділянки № 118 ОСОБА_2 визнати недійсним розпорядження Бердичівської районної державної адміністрації № 349 від 18.08.2004р. в частині видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв), що стосується видачі акту на земельну ділянку № 118 ОСОБА_2 визнати недійсним державний акт ЯА № 116631 від 08.11.2004р. на право власності на земельну ділянку № 118. Також просив визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2.045 га для ведення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованій в межах території с. Половецьке Бердичівського району Житомирської області.
Позивач в судове засідання з'явився, уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник Бердичівської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі, проти позову заперечував (а.с. 122 ).
Представник Половецької сільської ради Бердичівського району Житомирської області в судове засідання з'явився, позов визнав у повному обсязі.
Представник Відділу Держкомзему у Бердичівському районі Житомирської області в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про визнання позову, та просив розглядати справу без його участі.
Представник Житомирської регіональної філії - Центру державного земельного кадастру в судове засідання не з'явився, причини своєї неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вислухавши представників сторін суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що відповідно рішення Половецької сільської ради 16 сесії 23 скликання від 28.02.2001 року "Про затвердження схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї), реформованого КСП «Половецьке», затверджена "Схема поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) реформованого КСП Половецьке» для передачі громадянам земельних ділянок в натурі з визначенням їх у розмірі фізичних гектарах і видачі їм державних актів на право приватної власності на землю. Виконком сільської ради замовив виготовлення проектів організації території земельних ділянок першочергового поділу за рахунок коштів громадян, які побажають одержати державні акти. Передача земельних ділянок в натурі здійснювалась відповідно до розроблених і затверджених проектів організації території земельних ділянок першочергового поділу в порядку подачі заяв громадянами, які мають сертифікати на право на земельну частку.
Згідно рішення Половецької сільської ради № 20 від 19.04.2001 року "Про виділення земельної частки (паю) власникам", Відділом земельних ресурсів Бердичівської РДА були виділенні 24 земельні частки в натурі. За власні кошти громадянами були отримані державні акти на право користування даними земельними частками (паями).
При розпаюванні земельних часток (паїв) та виготовлення державних актів на землю за рахунок державних коштів помилково було вдруге розпайована частина поля першочергового виходу, де були розміщенні ділянки № 30, № 31, №32, № 33, згідно проекту поділу земель колективної власності КСП «Половецьке» на земельні частки (паї) власникам земельних сертифікатів с. Половецьке. Доказом вищевказаного являється копія довідки № 154 від 04.08.2008р. (а.с. 11).
08.11.2004 р. ОСОБА_2 було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку № 118, згідно розпорядження голови Бердичівської РДА № 349 від 18.08.2004р. ( копія акта а.с. 10).
З довідок № 154 від 04.08.2008р. (а.с. 11), № 679 від 27.06.2008р. (а.с 12), № 202 від 05.02.2010р. (а.с. 13) вбачається, що при розробленні акта на право власності на земельну ділянку № 118 не було враховано технічну документацію громадян, яким були виділені земельні ділянки першочергово, тому державний акт ОСОБА_2 виданий на земельну ділянку, яка раніше вже була виділена та посвідчена державним актом.
15.04.2009 року ОСОБА_1 отримав від ОСОБА_2 у спадщину за законом земельну ділянку № 118 площею 2.0450 га, розташовану на території с. Половецьке Бердичівського району Житомирської області, підтвердженням чого є копія свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с. 8) та витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі ( копія а.с. 9).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин визначено главою 2 Земельного кодексу України. Так, згідно із ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить право розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, а також надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.116 Земельного Кодексу України, громадяни і юридичні особи здобувають право власності й права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень.
Згідно ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності та його державної реєстрації, який є відповідно до ст. 126 цього Кодексу державні акти. З матеріалів справи вбачається, що позивачем у встановленому Земельним кодексом України порядку були вчинені дії щодо користування та набуття права власності на земельну ділянку площею площею 2.045 га, розташованої на території Половецької сільської ради.
Відміна нормативного розпорядження, яке є актом одноразового застосування і на підставі якого вже оформлені відповідні права громадянина чи організації, тобто яке вже виконано, недопустимою, що стверджується, в тому числі, абзацами 5,6 пункту 5 рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року по справі № 1-9/2009 згідно яких ".. органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення… ".
Відповідно до законодавства України, розроблення проекту землеустрою щодо організації території земельних часток проводиться організацією, яка має ліцензію, згідно укладеного із замовником договору на підставі даних наданих замовником та місцевими органами держкомзему. Саме такі дані є визначальними в питанні, яка саме земельні ділянка має належати майбутньому власнику. На стадії розробки проекту землеустрою вирішується питання, які саме землі будуть предметом даного землевпорядного документу, та які дані будуть внесені до державного акту на право власності на земельну ділянку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", орган державної реєстрації прав на земельну ділянку повинен прийняти та перевірити документи, що подаються заявником для державної реєстрації прав. Вищевказаних дій, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, проведено не було.
Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.
Врахувавши вищевикладене, суд приходить до висновку що розпорядження № 349 від 18.08.2004р. в частині затвердження протоколу розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), що стосується виділення земельної ділянки № 118 ОСОБА_2 та в частині видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власниками земельних часток (паїв), що стосується видачі акту на земельну ділянку № 118 ОСОБА_2 - винесене Бердичівською районною державною адміністрацією необґрунтовано, без урахування обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому підлягає скасуванню.
Розглянувши позовні вимоги в частині визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, суд приходить до висновку, що вказана позовна вимога не підлягає задоволенню з наступних підстав. Позивач просить скасувати державний акт ЯА № 116631 від 08 листопада 2004 року на право власності на земельну ділянку № 118, фактично він відмовився від спірної ділянки. Проте ОСОБА_1 не позбавлений права в передбаченому законом порядку звернутися до відповідного державного органу із заявою про виділення йому іншої земельної ділянки. А оскільки на даний час з такою заявою ОСОБА_1 не звертався, відмови у наданні іншої земельної ділянки не отримав, тому суд вважає, що позовна вимога щодо визнання права власності на іншу земельну ділянку - не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ч. 3 ст.2, ст.ст. 71, 86, 112, 136, 158-163, 254 КАС України суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним та скасувати:
- п. 2 розпорядження Бердичівської райдержадміністрації № 349 від 18 серпня 2004 року в частині затвердження протоколу розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), що стосується виділення земельної ділянки № 118 ОСОБА_2
- п. 3 розпорядження Бердичівської райдержадміністрації № 349 від 18 серпня 2004 року в частині видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власниками земельних часток (паїв), що стосується виділення акту на земельну ділянку № 118 ОСОБА_2
- державний акт ЯА № 116631 від 08 листопада 2004 року на право власності на земельну ділянку № 118.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: 05 серпня 2011 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.