Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
20 травня 2011 р. Справа № 2а/0570/7955/2011
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Полякова К.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали ОСОБА_1 до прокурора м. Макіївки Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, відшкодування моральної та матеріальної шкоди,
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до прокурора м. Макіївки Донецької області , та просила суд :
- Визнати протиправними дії прокурора щодо неприйняття процесуального рішення у порядку статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України у триденний термін;
- зобов'язати прокурора прийняти процесуального рішення у порядку ст.ст. 94,97,98 Кримінально-процесуального кодексу України в триденний строк з моменту прийняття судового рішення та повідомити позивача та його представника про це, шляхом направлення копії постанови про порушення кримінальної справи рекомендованою поштою в десятиденний термін;
- стягнути зі прокурора м. Макіївки Донецької області на користь позивача - ОСОБА_1 3 450 грн. матеріальної шкоди ;
- стягнути зі прокурора м. Макіївки Донецької області на користь позивача - ОСОБА_1 10 000 грн . моральної шкоди .
Як вбачається з адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, підставою звернення ОСОБА_1 до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом є, на думку позивача , не проведення відповідачем перевірки заяви про злочин та не здійснення ним відповідного реагування у порядку статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України.
Позивач вважає, що після отримання її заяви про порушення кримінальної справи та прикладених до неї письмових пояснень , яка була направлена на адресу відповідача поштовим зв'язком, прокурор м. Макіївки Донецької області в порушення ч.4 ст.97 Кримінально-процесуального кодексу України не викликав для допита заявника та посадових осіб ВАТ «Донецькоблєнерго» ВП МОРЄС. Також відповідачем не було витребувано у посадових осіб ВАТ «Донецькоблєнерго» ВП МОРЄС відповідних документів та не було проведено перевірки щодо фактів, викладених у заяві ОСОБА_1 Крім того, прокурором м. Макіївка Донецької області не порушено кримінальної справи за фактами, викладеними у її заві.
Отже, позивач вважає, що така бездіяльність відповідача є грубим порушенням статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України та підлягає оскарженню за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України.
Проте, суд вважає такі посилання позивача помилковими з огляду на наступне.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, а частиною другою статті 4 цього Кодексу визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового рішення.
Пунктом першим частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено юрисдикцію адміністративних судів, зокрема, яка поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як зазначено вище, позивач не погоджується з бездіяльністю прокурора стосовно розгляду її заяви про порушення кримінальної справи та притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності у порядку статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України.
Таким чином, фактично позивачем оскаржуються дії прокурора у кримінальному процесі.
Разом з тим, частиною третьою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикцію адміністративних судів обмежено, зокрема, щодо розгляду справ, які належить вирішувати у порядку кримінального судочинства України.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 23 травня 2001 року №6-рп, кримінальним судочинством є врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Так, прокурор, слідчий або орган дізнання під час перевірки заяви про злочин та відповідного реагування на неї автоматично набувають статусу особи, яка користується правами та виконує обов'язки, передбачені Кримінально-процесуальним кодексом України, з урахуванням змін та доповнень на час виникнення спірних правовідносин, є самостійною у визначені напряму процесуальних дій та несе повну відповідальність за їх законне та своєчасне проведення. Тобто, у випадку вчинення відповідачем процесуальних дій (бездіяльності) або прийняття відповідного рішення за КПК України, останній не виконує владних управлінських функцій (вирішує питання премій, розміру зарплати, присвоєння звання тощо) та не має ознак суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Як вбачається з позовної заяви, позивач не оскаржує рішення, дії або бездіяльність прокурора м. Макіївки в Донецькій області згідно з приписами ч.2 ст.2 КАС України.
Проте, захист прав і свобод людини не може вважатися надійним без надання їй можливості оскаржувати до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури, але таке оскарження має здійснюватися у порядку, за яким прийняті такі рішення або вчинені дії, - тобто, встановленим КПК України.
Відповідно до частини другої статті 97 КПК України по заяві або повідомленню про злочин прокурор, слідчий, орган дізнання, суддя зобов'язані не пізніше триденного строку прийняти одне з таких рішень: порушити кримінальну справу, відмовити у порушенні кримінальної справи, направити заяву або повідомлення за належністю.
Статтею 236 КПК України встановлено, що скарга на дії прокурора при проведенні досудового слідства або окремих слідчих дій у справі подається вищестоящому прокуророві, який її розв'язує в порядку і строки, що передбачені статтями 234 і 235 цього Кодексу. Дії прокурора можуть бути оскаржені до суду.
Отже, нормами Кримінально процесуального кодексу України регламентовано як повноваження прокурора при отриманні ним заяви про злочин, так і порядок оскарження його дій, що, з урахуванням предмету позову, виключає можливість розгляду даної справи у порядку адміністративного судочинства.
З огляду на наведене , враховуючи , що позов, з яким позивач звернувся до суду, не містить вимог про вирішення публічно-правового спору, тому його належить розглядати у порядку кримінально-процесуального, а не адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене та керуючись ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до прокурора міста Макіївки Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, відшкодування моральної та матеріальної шкоди
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то ухвала вважається такою, що не набрала законної сили.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Полякова К.В.