Постанова від 14.12.2011 по справі 2а/0570/20398/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/20398/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стойки В.В.

при секретарі Сальковій В.О.

за участю

представника позивача Іванченко І.М.

представника відповідача Поповій Т.П.

розглянувши позовну заяву

Державної податкової інспекції у Володарському районі м. Донецька до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” Кальчицький елеватор про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Володарському районі звернулась до суду з позовною заявою до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” Кальчицький елеватор про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позову зазначає, що до Державної податкової інспекції у Володарському районі надійшло подання управління Державного казначейства у Володарському районі №10 від 04.10.2011 року щодо проведення стягнення вказаної заборгованості на користь держави з відповідача по державним контрактам за 1995 рік та 1997 рік на загальну суму 79 166,66грн. Судовими рішеннями було частково стягнуто прострочену заборгованість. У зв'язку з тим, що сума простроченої заборгованості самостійно відповідачем не сплачена, у ДПІ у Володарському районі виникли всі підстави для примусового стягнення різниці у розмірі 3036,78грн. через суд.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснивши, що Дочірнє підприємство Державна акціонерна компанія “Хліб України” Кальчицький елеватор не є правонаступником Хлібоприймального підприємства “Кальчицький”, у зв'язку з чим вважає, що заборгованість у підприємства не існує. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд встановив.

У відповідності до ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Також відповідно до п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, зокрема застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Володарському районі є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України “Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Дочірнє підприємство ДАК “Хліб України” Кальчицький елеватор зареєстровано як юридична особа Володарською районною державною адміністрацією Донецької області 08 жовтня 2003 року та знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Володарському районі, діє на підставі статуту. Свою діяльність здійснює на підставі Статуту затвердженого рішенням Спостережної ради ДАК “Хліб України” від 10.03.1998 року протокол №3).

Відповідно до п.9 ст.17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.

Постановою КМ України від 02.03.2011 року №174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості" затверджений Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, який регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички / фінансову допомогу у 1993 - 1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою; встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993 - 1998 роках.

Пунктом 10 постанови передбачено, з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом:

інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені;

нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

П.15 постанови встановлює, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою / фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою формою.

Судом встановлено, що до Державної податкової інспекції у Володарському районі надійшло подання управління Державного казначейства у Володарському районі № 10 від 04.10.2011 року, щодо проведення заходів стягнення простроченої заборгованості на користь держави.

Відповідно до вказаного подання, управління Державного казначейства у Володарському районі просить податковий орган провести стягнення простроченої заборгованості по держконтрактам 1995, 1997 року з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” Кальчицький елеватор на загальну суму 79166,66грн., в тому числі за державний контракт 1995 року в сумі 12015,87 грн., нарахованої пені на прострочену заборгованість перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1995 року у сумі 3 468,84грн. та за державним контрактом 1997 року в сумі 58 873,30грн., нарахованої пені на прострочену заборгованість перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1997 року у сумі 4 808,65грн.

Додатком до зазначеного подання були розрахунки суми пені на прострочену заборгованість за період з 01.01.2004 року по 30.09.2011 року.

Правові відносини стосовно держзамовлень 1995-1997 років при закупівлі зерна і сортового насіння у сільгоспвиробників для держконтракту і держзамовлення, які проводились за рахунок наданих державою бюджетних позичок, врегульовані постановами Кабінету Міністрів України “Про стан підготовки до збиральних робіт і формування державного контракту на закупівлю зерна у 1995 році” від 31.05.1995 № 370, “Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік” № 323 від 12.03.1996, “Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році” № 124 від 04.02.1997.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 1996 року N323 “Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік” було затверджено “Порядок надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року” затверджений наказом Міністерства фінансів України, Міністерства сільського господарства і продовольства України від 11 квітня 1996 року N 72/113 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 4 червня 1996 року за N 265/1290.

Наказом Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства сільського господарства і продовольства України від 12 липня 1995 року119/109/193 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 вересня 1995 року за N334/870 та з метою реалізації Закону України “Про Державний бюджет України на 1995 рік”, Указу Президента України від 16 січня 1995 року N51 “Про державний контракт на сільськогосподарську продукцію на 1995 рік”, відповідних постанов Уряду із зазначених питань був затверджений Порядок надання і повернення бюджетної позички для фінансування державного контракту 1995 року на поставку до державних ресурсів зерна, сортового і гібридного насіння зернових культур.

Наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України, Міністерства фінансів України, Державної акціонерної компанії “Хліб України” від 4 березня 1997 року N 70/54/18 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 червня 1997 р. за N 212/2016 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 року N 124 “Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році” був затверджений Порядок надання бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року.

Особливостями зазначених порядків було надання безвідсоткових бюджетних позичок фінансовим органом (рай (міськ) фінвідділом в 1995 році, відділенням Державного казначейства в 1996-1997 роках) за трьохсторонніми угодами, укладеними цими органами з заготівельним (переробним) підприємством та сільгосптоваровиробникам, при чому державним замовником на поставку продовольчого зерна до державних ресурсів був Мінсільгосппрод і ДАК “Хліб України”, заготівельні та переробні підприємства і організації якого мали укладати з товаровиробниками (виконавцями державного замовлення) державний контракт на закупівлю зерна. Контроль за виконанням держконтракту (держзамовлення) покладався на Мінсільгосппрод, ДАК “Хліб України” і заготівельні організації, а за наданням та поверненням бюджетних позичок -на Міністерство фінансів, фінансові органи та органи Державного казначейства. В разі порушення умов договорів відповідальність перед фінансовими органами за підсумками проведених ними документальних перевірок несли товаровиробники (за недопоставку зерна на суму отриманого авансу) та заготівельні організації (за неповернення бюджетних позичок). Передача матеріальних добрив, паливно-мастильних матеріалів оформлялась трьохсторонніми актами приймання-передачі та згідно реєстрів. Згідно договорів, укладених між хлібоприймальними підприємствами та сільськогосподарськими товаровиробниками, на хлібоприймальні підприємства було покладено забезпечення приймання, зберігання та облік зерна в державні ресурси. Повернення позички здійснювалось хлібоприймальними підприємствами по мірі реалізації продукції.

Відповідно до п.10.2 Порядку надання бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року, несвоєчасне повернення бюджетної позички або нецільове її використання тягне за собою застосування санкцій, передбачених чинним законодавством.

Як вказувалось раніше, Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії “Хліб України” Кальчицький елеватор має прострочену заборгованість по держконтрактам 1995, 1997 року станом на 01 жовтня 2011 року на загальну суму 70889,17грн.

Згідно з ч. 4 ст. 17 Бюджетного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення наданих на умовах повернення гарантованих державою зобов'язань та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.

В Постанові КМ України від 02.03.2011 року №174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості" визначено термін пені - це сума коштів, яку боржник зобов'язаний сплатити у разі порушення ним зобов'язань за кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/ фінансової допомоги.

Пункт 11 постанови передбачає - нарахування пені починається з моменту виникнення простроченої заборгованості і припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання повинне бути виконано, якщо інше не встановлено законом або договором про надання кредиту, бюджетної позички/ фінансової допомоги.

Пеня нараховується: Мінфіном на прострочену заборгованість за кредитами; територіальними органами Державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника на прострочену заборгованість за бюджетними позичками/ фінансовою допомогою.

Пеня нараховується у гривнях на суми простроченої заборгованості за кредитами, бюджетними позичками /фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками, платою за надання гарантій або кредитів, залучених державою) у порядку, передбаченому відповідними законодавчими актами чи кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/ фінансової допомоги. (п.12,13 зазначеної постанови).

Таким чином, за невиконання зобов'язань за державними контрактами в частині повернення позички, відповідачу нарахована пеня на прострочену заборгованість на загальну суму 8277,49грн., з яких 3 468,84грн. по держконтракту за 1995 рік та 4 808,65грн. по держконтракту за 1997 рік.

До теперішнього часу Дочірнім підприємством Державної акціонерної компанії “Хліб України” Кальчицький елеватор заборгованість перед бюджетом України не погашена.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2011 року №2а/0570/2160/2011, залишеною чинною ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.04.2011 року з відповідача вже стягнута частина вищезазначеного платежу, а саме на загальну суму 72443,23грн., з якої основний платіж 65657,83грн. та пеня 6785,40грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року з відповідача вже стягнута частина вищезазначеного платежу, а саме у сумі 3686,65грн., а саме: по держконтракту 1997 року у сумі 2906,30грн. та пеню у сумі 780,35грн.

Таким чином залишок несплаченого боргу складає 3036,78грн., з якої основний платіж 2325,04грн. і пеня 711,74грн.

Згідно з приписами п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом;

Таким чином, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Володарському районі щодо стягнення заборгованості з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” Кальчицький елеватор підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Володарському районі м. Донецька до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” Кальчицький елеватор про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” Кальчицький елеватор (87040, Донецька обл., Володарський район, с. Кальчик, вул. Елеваторна, ЄДРПОУ 02080776) прострочену заборгованість у сумі 3686,65грн., а саме:

- по держконтракту 1997 року у сумі 2325,04грн. на р/р №31233453700214 на користь Державного бюджету, отримувач УДК у Володарському районі, МФО 834016, код ОКПО 34686888, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, код платежу 02801384;

- пеню у сумі 711,74грн. на р/р №31117115700214 на користь Державного бюджету, отримувач УДК у Володарському районі, МФО 834016, код ОКПО 34686888, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, код платежу 24060300.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Стойка В. В.