Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 грудня 2011 р. Справа № 2а/0570/23000/2011
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бойко М.І., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до судді Краматорського міського суду Космачевської Тетяни Володимирівни про скасування ухвали від 04.11.2011 року по справі № 2а-4494/2011, провести заміну судді у справі, стягнути моральну шкоду, -
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до судді Краматорського міського суду Космачевської Тетяни Володимирівни про скасування ухвали від 04.11.2011 року по справі № 2а-4494/2011, провести заміну судді у справі, стягнути моральну шкоду.
В позовній заяві до судді Краматорського міського суду Космачевської Тетяни Володимирівни просить скасувати ухвалу від 04.11.2011 року по справі № 2а-4494/2011, провести заміну судді у справі, стягнути моральну шкоду.
За наслідками вивчення поданих матеріалів, відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України у відкритті провадження у даній справі необхідно відмовити за такими підставами.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У відповідності до ч. 1, п. 1 ч.2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Також юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні та підкоряються тільки закону.
Відповідно до ст. 126 Конституції України вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється.
Здійснення правосуддя в Україні регулюється конституційними нормами окремо від діяльності інших органів влади та управління.
Відповідно до вказаних положень Конституції України, рішення суду та згідно з цим дії або бездіяльність суддів з питань здійснення правосуддя (пов'язані з підготовкою, розглядом справ, виконанням рішень тощо) не можуть бути оскаржені шляхом звернення з адміністративним позовом, тому що таке оскарження порушує принцип незалежності суддів та заборону впливу на діяльність суду.
Також, відповідно до п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 № 8 «Про незалежність судової влади» оскарження у будь-який спосіб судових рішень, діяльності судів і суддів щодо розгляду та вирішення справи поза передбаченим процесуальним законом порядком у справі не допускається, і суди повинні відмовляти у прийнятті позовів та заяв з таким предметом.
Згідно із Постановою Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 № 6 «Про деякі питання, що виникають у судовій практиці при прийнятті до провадження адміністративних судів та розгляді ними адміністративних позовів до судів і суддів» у розумінні положень частини першої статті 2, пунктів 1, 7 і 9 статті 3, статті 17, частини третьої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.
В даному випадку позивачем заявлені вимоги до судді Краматорського міського суду Космачевської Тетяни Володимирівни про скасування ухвали від 04.11.2011 року по справі № 2а-4494/2011, проведення заміни судді у справі, стягнення моральної шкоди.
Порядок та строки оскарження рішень та ухвал, прийнятих в рамках цивільного судочинства, регламентовані Цивільно-процесуальним кодексом України.
З урахуванням викладеного суд відмовляє у відкритті провадження в справі та роз'яснює позивачу, що він може викласти всі свої заперечення по даній цивільній справі в апеляційній скарзі на рішення Краматорського міського суду Донецької області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 126, 129 Конституції України, ст.ст. 3, 17, п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до судді Краматорського міського суду Космачевської Тетяни Володимирівни про скасування ухвали від 04.11.2011 року по справі № 2а-4494/2011, проведення заміни судді у справі, стягнення моральної шкоди.
Роз'яснити позивачу, що оскарження судових рішень в цивільних справах здійснюється в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Бойко М.І.