Україна
20 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/23307/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: об 11 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кочанової П.В.
при секретарі Дікусяк Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки до Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського управління юстиції про визнання неправомірними дій державного виконавця, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 28.11.2011 року,-
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_1, дов. № 6395/05 від 21.07.2011р.
від відповідача: ОСОБА_2, дов. № 23129/0948 від 19.12.2011р.
Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки (далі по тексту - «позивач» або «управління ПФУ») звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського управління юстиції (далі по тексту - «відповідач» або «ВДВС») про визнання дій старшого державного виконавця Гірницького відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції ОСОБА_2 неправомірними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 28.11.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог управління ПФУ зазначає, що 28 листопада 2011 року відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 30115387 за виконавчим листом № 2-а-2305, виданого Гірницьким районним судом м. Макіївки 21.11.2011 р. про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС згідно чинного законодавства відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.07.2009 року з урахуванням виплачених сум.
Вважає, що відповідач не мав права відкривати виконавче провадження, оскільки позивач є територіальним підрозділом центрального органу виконавчого влади, а тому виконання рішення про стягнення має виконувати відділ примусового виконання рішень головного управління юстиції в області. З посиланням на ст.ст. 2, 21, 82 Закону України «Про виконавче провадження», просить визнати неправомірними дії державного виконавця ВДВС та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 21.11.2011 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав усні заперечення на позов, в яких вказував на те, що стягувач має право вибирати місце виконання виконавчого документа. Просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення повноважних представників сторін, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
21.11.2009 року Гірницьким районним судом міста Макіївки Донецької області був виданий виконавчий лист № 2-а-2305/2009 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС згідно діючому законодавству відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч. 4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» з 01.07.2009 року з урахуванням виплачених сум.
25.11.2011 року відповідачем за вхідним № 13827/0949 була зареєстрована заява ОСОБА_3 про прийняття виконавчого провадження за вищевказаним виконавчим листом.
28.11.2011 року старшим державним виконавцем Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції ОСОБА_2 була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 30115387 на підставі виконавчого листа № 2-а-2305 виданого 21.11.2011 року.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 21.04.1999 № 606-XIV «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-XIV) визначені умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до статті 1 Закону № 606-XIV виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В силу статті 5 Закону № 606-XIV державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 21 Закону № 606-XIV на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.
Частиною 1 статті 25 Закону № 606-XIV встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Згідно частини 6 статті 25 Закону № 606-XIV постанова про відкриття виконавчого провадження може бути оскаржена сторонами у десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини 2 статті 82 Закону № 606-XIV боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку.
6 квітня 2011 року Указом Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» № 384/2011 було затверджено Положення про Пенсійний фонд України (далі - «Положення»).
Пунктом 1 Положення передбачено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно пункту 4 Положення територіальними органами Пенсійного фонду України є головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління у районах, містах і районах у містах.
Пунктом 7 Положення встановлено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до пункту 11 Положення правління Пенсійного фонду України затверджує положення про територіальні органи Пенсійного фонду України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2 «Про затвердження Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 30 червня 2011 року №19-2, затверджено «Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах».
Пунктом 1.1 цього Положення встановлено, що правління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Таким чином, оскільки боржник - управління Пенсійного фонду України Гірницького району Донецької області - є територіальним органом Пенсійного фонду України, який, в свою чергу, є центральним органом виконавчої влади, постанова про відкриття виконавчого провадження № 30115387 від 28 листопада 2011 року підлягає скасуванню.
Частина 1 статті 7 Закону № 606-XIV передбачає, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Згідно ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону № 606-XIV державний виконавець має право на винесення постанов, актів та інших процесуальних документів у виконавчому провадженні, а тому вимоги про визнання дій державного виконавця неправомірними не підлягають задоволенню.
Крім того, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження є достатнім засобом захисту прав позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог
Питання розподілу судових витрат слід вирішити у відповідності до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки до Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського управління юстиції про визнання неправомірними дій державного виконавця, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 28.11.2011 року - задовольнити частково.
Скасувати постанову Гірницького відділу державної виконавчої служби Макіївського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження № 30115387 від 28 листопада 2011 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 20 грудня 2011 року.
Повний текст постанови складений та підписаний 22 грудня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кочанова П.В.