Постанова від 17.10.2011 по справі 2-а-12272/11

Справа № 2-а-12272/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2011 року

Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої судді - Шитченко Н.В.

розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати державної пенсії, за нормами, визначеними ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі щодо відмови у перерахунку державної пенсії як особі, віднесеної до категорії І, для інваліда 1 групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, за нормами, встановленими ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ, бездіяльність відповідача щодо не нарахування йому цієї пенсії з 13 березня по 22 липня 2011 року, а також стягнути на його користь суми недоотриманих коштів за цей період. Крім цього, просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі перерахувати йому державну пенсію у відповідності до норм ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ, оскільки вважав, що відповідач неправомірно робив йому виплати пенсійних коштів, виходячи з мінімального розміру пенсії, встановленого постановою КМУ „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” від 3 січня 2001 року, № 1.

Представником відповідача надіслано письмові заперечення, в яких він просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1, оскільки відповідач діяв в межах законодавчо наданих повноважень і не порушив вимоги чинного законодавства України.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути спір по суті у скороченому провадженні на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 являється інвалідом І групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, та отримує державну пенсію, виплата якої передбачена ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ. Статтею 49 цього закону визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка визначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 4 ст. 54 вищенаведеного закону визначено, що розмір державної пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим за 1-ю групою інвалідності -10 мінімальних пенсій за віком.

Вихідним критерієм обрахунку державної пенсії є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до положень ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058 встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідач здійснював розрахунок пенсії позивачу з огляду на встановлений постановою Кабінету Міністрів України „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” від 3 січня 2002 року № 1, у розмірі, який становить 19,91 грн. Представник відповідача в запереченнях посилалась також на те, що положення ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058 не можуть бути застосовані в спірних правовідносинах, оскільки суперечить вимогам ч. 3 цієї статті, за якою мінімальний розмір пенсії за віком, визначений абзацом 1 ч. 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058.

Разом з тим, суд вважає, що проведений управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівському районі розрахунок не відповідає вимогам законодавства, виходячи з наступного. Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року, № 523. Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсії відповідають положенням ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” від 3 січня 2002 року № 1 всупереч положенням ст. ст. 50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ Кабінетом Міністрів України встановлено розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, і вказані суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

З огляду на засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами під час вирішення цього спору, суд приходить до висновку про те, що у разі розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених наведеними вище статтями закону, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у Законі про державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається розмір пенсії за віком.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058, на які посилається представник відповідача в своїх запереченнях, не можуть бути перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних із мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, ніж передбачений ч. 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Чернігівському районі Чернігівської області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 13 березня по 22 липня 2011 року, є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню, виходячи з наведеного вище, а відповідача слід зобов'язати провести перерахунок державної пенсій позивача за нормами, встановленими ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ, ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058, -

ПОСТАНОВИЛА:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати державної пенсії, за нормами, визначеними ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ -задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Чернігівському районі Чернігівської області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 13 березня по 22 липня 2011 року з визначенням її розміру відповідно до положень ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чернігівському районі Чернігівської області провести перерахунок ОСОБА_1 державної пенсії, як особі, віднесеної до категорії І, для інваліда 1 групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ - з 13 березня по 22 липня 2011 року, з урахуванням проведених раніше виплат.

Допустити негайне виконання постанови суду -у межах суми платежу за один місяць.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.В.Шитченко