справа №2-а-11/08
19 червня 2008 року Каланчацький районний суд Херсонської області
у складі: судді Кравченко К.В.
при секретарі Мазур Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Каланчак справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Каланчацької райдержадміністрації, Головного управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, третя особа на стороні відповідачів Головне управління Державного казначейства України у Херсонській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання до вчинення дій,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказував, що він, як інвалід війни 3 групи, відповідно до ст..13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» має отримувати щорічно до 05 травня разову грошову допомогу у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком визначений в розмірі прожиткового мінімуму. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» з 01 квітня 2007 року прожитковий мінімум затверджений в розмірі 406 грн.. Позивач зазначив, що до 05 травня 2007 року він мав отримати разову грошову допомогу в сумі 2842 грн., але фактично йому було сплачено цю допомогу в сумі 300 грн.. Вважає такі дії органів праці та соціального захисту населення неправомірними і просить суд зобов'язати зазначені органи провести доплату щорічної грошової допомоги в сумі 2542 грн.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити та пояснив, що виплата йому у 2007 році разової грошової допомоги до 05 травня в сумі 300 грн., як встановлено статтею 29 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», є неправомірною, порушує його права на соціальний захист і підтвердженням цього є Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007р. за №6-рп/2007 у справі №1-29/2007, яким визнано такою, що не відповідає Конституції України статтю 29 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині виплати у 2007 році щорічної разової допомоги відповідно до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам I групи - 450 гривень, інвалідам II групи - 360 гривень, інвалідам III групи - 300 гривень.
Представник Управління праці і соціального захисту населення Каланчацької райдержадміністрації Безуглий М.О. в судовому засіданні позов не визнав, надав свої письмові заперечення та пояснив, що Управління праці і соціального захисту населення Каланчацької райдержадміністрації не є розпорядником коштів на грошову допомогу до 05 травня. Дана державна допомога виплачуються особам, які мають на неї право, безпосередньо Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який є структурним підрозділом Головного управління праці і соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації. Позивач отримав вказану державну допомогу за 2007 рік в розмірі 300 грн., який встановлений ст. 29 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік». Вважає, що його управління не порушувало вимог законодавства й прав позивача при виплаті цієї допомоги, і просив відмовити в позові.
Головне управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації участь свого представника в судовому засіданні не забезпечило, направило суду письмові заперечення, в яких вказувало на те, що виплата у 2007 році щорічної разової грошової допомоги до 05 травня здійснювалась в розмірах, які встановлені ст. 29 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік». Прав та інтересів позивача діями або бездіяльністю управління порушено не було, управління діяло виключно в рамках чинного законодавства.
Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат участь свого представника в судовому засіданні не забезпечив, в своєму письмовому клопотанні просив розглянути справу без участі представника центру, а також зазначив, що центром здійснюються оформлення документів для виплат державної допомоги через установи баків та поштових відділень тільки на підставі рішень управління праці та соціального захисту населення про призначення допомоги. Центр підпорядковується Головному управлінню праці та соціального захисту Херсонської облдержадміністрації. Розпорядником коштів на виплату щорічної грошової допомоги до 05 травня є Міністерство праці та соціальної політики України, Головне управління праці та соціального захисту Херсонської облдержадміністрації.
Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України у Херсонській області Морозенко О.В. в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та пояснив, що виплата щорічної грошової допомоги до 05 травня здійснюється розпорядниками бюджетних коштів в межах бюджетних асигнувань. Статтею 29 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлений розмір цієї допомоги. Оскільки позивач отримав цю допомогу в належному розмірі, вважає заявлений позов безпідставним.
Вислухавши доводи сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив.
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (посвідчення серії НОМЕР_1від 23.09.2003 р.).
Відповідно до ст. 13 ч. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. №3551-ХІІ зі змінами, щорічно до 05 травня інвалідам війни 3 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Статтею 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлений у розмірі прожиткового мінімуму.
Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.
Таким чином, позивачу у 2007 році повинно було бути сплачено грошової допомоги до 05 травня в сумі 2870,42 грн. ( (406 грн. + 1%) х 7 = 2870,42 грн.).
Однак виплата позивачу цієї грошової допомоги була здійснена на підставі ст.. 29 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» в сумі 300 грн..
Виходячи із вимог ст..22 Конституції України при прийнятті нових Законів або внесення змін до чинних законів держава не вправі допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, у тому числі для ветеранів війни, Закон відносно яких (№3551-ХІІ) встановив, що нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. по справі щодо відповідності Конституції України окремих положень статей Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» стаття 29 цього Закону визнана такою що не відповідає Конституції України (є неконституційною).
При цьому Конституційний Суд України зазначив, що оскільки предмет Закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі України, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.
Таким чином, суд вважає неправомірним застосування ст. 29 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» при виплаті позивачу у 2007 році щорічної грошової допомоги до 05 травня в сумі 300 грн., оскільки це суперечить ст. 22 Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Відповідно до п. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, про захист яких вони просять.
Оскільки позивач допустився помилки при визначенні належної йому суми грошової допомоги за 2007 рік, застосувавши прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в сумі 406 грн., замість необхідних 410,06 грн., суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в цій частині і визначає суму щорічної грошової допомоги до 05 травня яка підлягає доплаті позивачу за 2007 рік в сумі 2570,42 грн. ( 2870,42 грн. - 300 грн.).
Статтею 171 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» обов'язок по виплаті щорічної грошової допомоги до 05 травня покладено на органи праці та соціального захисту населення.
Повноваження органів праці та соціального захисту населення, які є відповідачами по справі, визначені відповідними положеннями про ці органи, аналіз яких свідчить про те, що забезпечення на відповідній території реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави, забезпечення цільового використання коштів, передбачених для вирішення соціальних питань, покладено на Головне управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації, яке є розпорядником коштів на виплату щорічної грошової допомоги до 05 травня відповідного рівня.
Управління праці і соціального захисту населення Каланчацької райдержадміністрації та Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в своїй діяльності підзвітні та підконтрольні Головному управлінню праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації, Управління праці і соціального захисту населення Каланчацької райдержадміністрації, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_1 у 2007 році щорічної грошової допомоги до 05 травня в сумі 300 грн.
Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації провести нарахування й виплату ОСОБА_1 недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 05 травня як інваліду війни 3 групи у сумі 2570 грн. 42 коп. (дві тисячі п'ятсот сімдесят гривень 42 копійки).
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка в свою чергу подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови через Каланчацький районний суд Херсонської області.
Суддя: