Постанова від 30.11.2011 по справі 2-а-2348/11

Каланчацький районний суд Херсонської області

Справа № 2-а-2348/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.11.2011 року Суддя Каланчацький районний суд Херсонської області Херсонській області Максимович І. В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області, в якому просить визнати незаконними дії відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати їй пенсії збільшеної на 30% від мінімальної пенсії за віком в період з 13.05.2011 року по дату прийняття судового рішення та зобов'язати відповідача здійснити за вказаний період їй перерахунок та виплати у відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування».

Обґрунтовуючи позов, позивач вказує, що відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»належить до соціальної групи «діти війни», оскільки народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, і на час закінчення Другої світової війни, їй не виповнилося 18 років, в зв'язку з чим має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії, як це передбачено ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Однак, відповідач в порушення вимог закону не здійснював нарахуван ня та виплату зазначеної допомоги в 2011 році, чим грубо порушив її право на соціальну допомогу.

Відповідач управління Пенсійного Фонду України в Каланчацькому районі позов не визнав та, у передбачений законом строк, надав до суду письмове заперечення, в якому вказує, що посилання позивача, щодо нарахування та виплати соціальної допомоги за 2011 рік є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки 28.05.2008 року Кабінет Міністрів прийняв постанову № 530, якою було визначено розміри щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується “ дітям війни ” в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Позивач починаючи з 01.01.2008 року отримує вищезазначене підвищення до пенсії у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За таких обставин вважає, що Управління Пенсійного Фонду в Каланчацькому районі Херсонської області діяло у межах повноважень, у порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством. Крім того, оскільки, відповідним Законом України «Про Державний бюджет»не встановлено інших розмірів підвищення до пенсії «дітям війни», ніж ті, що зазначені в постанові Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ”. Поряд з цим, відповідач зазначив, що Пенсійний фонд України не має належного фінансування, для виплати соціальної допомоги.

Оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення в порядку скороченого провадження та дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, має статус дитини війни,що підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача зі штампом “ дитина війни ”.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України “Про соціальних захист дітей війни ”.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Законом України “Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих атів України” від 28.12.2007 року, з 01 січня 2008 року зупинені виплати, на які згідно із законами України мають право діти війни (п.41 розділу ІІ Закону). Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України окремих положень ст. 65 розділу І, п. 61,62, 63, 66 розділу ІІ, п. 3 розділу ІІІ Закону України “ Про Державний Бюджет України на 2008 рік…” і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України положень ст. 67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ цього ж закону визнані такими, що не відповідають Конституції України, в тому числі положення п. 41 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів ”.

Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік ” від 23.12.2010 року № 2857-VI встановлено, що у 2011 році кошти отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідним пунктом ст.. 4 цього Закону спрямовуються відповідно на дотацію Пенсійного фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищення до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами (за рахунок джерел, визначених п.9 статті 4 цього Кодексу).

З огляду на те, що 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" № 3491-VI від 14.06.2011 року, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Кабінет Міністрів України на виконання Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" 06.07.2011 року прийняв постанову № 745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету ”, яка набрала чинності 23 липня 2011 року. У зв'язку з вищевикладеним та враховуючи, що відповідач провадить виплати саме на цій підставі, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а саме по 22 липня 2011 року, включно .

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо правомірності свої дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору, що розглядається.

Крім того, суд дійшов висновку, що право на соціальний захист не може бути обмежено та строк позовної давності не поширюється на соціальні виплати, оскільки пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня ( ст.ст. 46, 48 Конституції України).

Враховуючи вищевикладене суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в частині зобов»язвння Управління Пенсійного Фонду в Каланчацькому районі, щодо не нарахування та невиплати соціальної допомоги, як дитині війни за період з 13 травня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Так, як позивач отримує державну соціальну допомогу дітям війни в порядку та в розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України в сумі 49,80 грн., тому підстав для задоволення позову позивача за період з 23 липня 2011 року по 30 листопада 2011 року відсутні, в цій частині в позові слід відмовити.

Крім того, відповідно до ст. 11 КАС України та з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Пенсійного фонду в Каланчацькому районі Херсонської області нарахувати та виплатити позивачу, щомісячну недоплачену державну соціальну допомогу, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 13.05.2011 року по 22.07.2011 року з урахування виплаченого розміру соціальної допомоги .

Керуючись, ст. ст. 46, 48, 152 Конституції України, ст. ст. 1, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” № 2195-ІV, Законом України “ Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих атів України ” від 28.12.2007 року, Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік ”, Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік”, Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, ст.ст. 11, 17, 18, 94, 159- 163, 183-2 КАС України,

Постановив :

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі, щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 соціальної допомоги, як дитині війни, за період: з 13 травня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду в Каланчацькому районі Херсонської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячну недоплачену державну соціальну допомогу, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 13 травня 2011 року по 22 липня 2011року включно, з урахуванням виплаченого розміру допомоги.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до вимог ч.1 ст.256 КАС України підлягає негайному виконанню, в межах усього періоду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Каланчацький районний суд Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.

Суддя І. В. Максимович