Рішення від 19.12.2011 по справі 14/5025/1229/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"19" грудня 2011 р.Справа № 14/5025/1229/11

за позовом заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону м. Хмельницький в інтересах держави в особі Міністерства оборони України для захисту інтересів квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницьий

до Хмельницького дитячо-юнацького центру управління освіти Хмельницької міської ради м. Хмельницький

за участю: третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління освіти Хмельницької міської ради

про стягнення 9 368,40 грн.

Суддя Гладюк Ю. В.

Представники сторін:

Позивача: ОСОБА_1. - за довіреністю

Відповідача: Вовк С.В. -директор

Третьої особи: ОСОБА_2. -за довіреністю

Прокуратури: Петриченко В.М. -помічник військового прокурора Хмельницького рагнізону Західного регіону

з перервою в судовому засіданні

Суть спору: прокурор звернувся з позовом, в інтересах позивача, в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі та відповідні нарахування, які виникли в зв'язку з неналежним виконанням останнім умов договору від 11.03.1998 року № 80/1998/ГОЛОВКЕУ про оренду будівлі № 24/388, площею 326 кв. м. у м. Хмельницькому по вул. Майборського, 11 військового містечка № 24 в розмірі 9 368,40 грн., з яких: 8 698,80 грн. - оснавний борг, 329,89 грн. - пеня, 63,85 грн. -3% річних, 275, 86 грн. - інфляційні. В зв'язку із зупиненням розгляду справи та не внесення відповідачем орендної плати, позивач збільшив суму позовних вимог та на час вирішення спору просить стягнути 20 852, 78 грн., з яких: 19 397, 28 грн. -основного боргу, 1 070, 32 грн. -пені, 201, 17 грн. -3% річних та 184, 01 грн. -інфляційних.

Обгрунтовуючи позов, прокурор зазначає, що позивач свої обов'язки за договором виконав в повному обсязі, в той час як відповідач, починаючи з 2011 року перестав вносити орендну плату.

Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні позов підтримали, наполягали на його задоволенні. Крім того, представник позивача надав письмові пояснення, де посилаючись на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.95р. № 786 та Державного класифікатор організаційно -правових форм господарювання вказує, що відповідач правом на ставку орендної плати в 1 грн. на рік не наділений, оскільки не відноситься до об'єктів державної власності та не фінансується з Державного бюджету. Фінансування здійснюється за рахунок бюджету міста. Крім того розмір орендної плати визначений умовами договору.

Представник відповідача в судовому засіданні та відповідач у письмовому відзиві проти позову заперечують, вказують на його необґрунтованість. Зокрема, відповідач доводить, що

розмір орендної плати, згідно Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, яка застосовується в даному випадку становить 1 грн. Відповідач, згідно статуту знаходиться у комунальній власності міста та фінансується за рахунок міського бюджету, тобто входить в перелік орендарів за ставкою орендної плати 1 грн. на рік, згідно зазначеної Методики. Директор ДЮЦ не мав права самостійно змінювати умови договору щодо збільшення розміру орендної плати.

Представник управління освіти Хмельницької міської ради в судовому засіданні та третя особа у поданій письмовій позиції позов не визнає, зазначає, що згідно Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 04.10.95р. № 786 (зі змінами і доповненнями) відповідач відноситься до передбачених даною Методикою орендарів, для яких ставка річної орендної ставки становить 1 грн.

Розглядом матеріалів встановлено.

11 березня 1998 року між позивачем та відповідачем укладено договір № 80/1998/ГОЛОВКЕУ згідно якого орендодавець (Квартирно -експлуатаційне Управління, в подальшому квартирно -експлуатаційний відділ - позивач) здав, а орендар (відповідач) прийняв в строкове платне володіння та користування не житлове приміщення інв. № 24/388 площею 326 м. кв. в м. Хмельницькому вул. Майорського, 11, вартість якого визначена згідно з відновною вартістю та Методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України та фондом Державного майна України і становить на 01.01.97р. -5899 грн.

Вступ орендаря у володіння та користування майном настає одночасно із підписанням сторонами договору та акту прийому -передачі майна вказаного у п. 1.1. (п. 1.4.).

Відповідно до п. 2.4.1. орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі здійснювати внесення орендної плати. Строк оренди за договором визначений з 1 січня 1998 року по 1 січня 2001 року (п. 3.4.). Орендна плата перераховується орендарем на розрахунковий рахунок позивача протягом 5 банківських днів з урахуванням щомісячного індексу інфляції. Пунктом 6.2. орендна плата та плата за надані комунальні послуги перераховані несвоєчасно або не в повному обсязі, стягуються відповідно до чинного законодавства за весь період заборгованості з урахуванням пені в розмірі не менше 1% від суми заборгованості за кожний день прострочення (включаючи день оплати).

У п. 5.6. передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору за місяць до закінчення його строку та протягом одного місяця після закінчення, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Передача майна здійснена по акту передачі, копія якого міститься в матеріалах справи, який підписаний обома сторонами та скріплені їх печатками). Наявні матеріали справи свідчать про продовження строку дії даного договору. Так, додатковим договором № 251/2000/ГОЛОВКЕУ сторони внесли зміни в основний договір згідно яких (п. 4.1. нової редакції) розмір річної орендної плати становить 1 грн. 15 січня 2007 року додатковою угодою № 4 сторони погодили розмір орендної плати за базовий місяць оренди -січень 2007 року у сумі 436, 85 грн., яка сплачується, починаючи з січня 2007 року (пункти 1, 2 додаткової угоди). 26 січня 2008 року, згідно змін № 6 до основного договору, розмір орендної плати за базовий місяць оренди -лютий 2008 року встановлено у 652 грн. за місяць. 1 червня 2008 року розмір орендної плати сторонами встановлено на рівні 754, 37 грн. за базовий місяць -червень 2008 року., 30 грудня 2008 року (зміни № 7) розмір оренди встановлено, за базовий місяць -січень 2009 року -1196 грн, але не нижче орендної плати визначеної на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 4 жовтня 1995 року № 786, яка становить без ПДВ - 1118, 67 грн. (п. 2 змін). Змінами до основного договору від 31 грудня 2009 року розмір оренди за базовий місяць -січень 2010 року встановлено на рівні 1 300 грн., але не нижче орендної плати визначеної на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 4 жовтня 1995 року № 786, яка становить -1184, 18 грн. До вищезазначених змін (до основного договору) додано також

відповідні розрахунки плати за базові місяці, які погоджені з регіональним відділенням фонду держмайна України по Хмельницькій області.

Основний договір та всі вищеназвані зміни до нього підписані обома сторонами та скріплені їх печатками.

Ухвалою суду від 07.09.2011 року провадження у справі зупинялось в зв'язку і зверненням Хмельницького дитячо-юнацького центру управління освіти Хмельницької міської ради до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу про визнання недійсними додаткових угод від 15.01.2007року, 29.01.2008року, 01.06.2008року, 30.12.2008року, 31.12.2009року до Договору оренди від 01.01.1998року, укладеного між Хмельницьким дитячо-юнацьким спортивно-технічним клубом та Головним КЕУ МО України про оренду нежитлового приміщення розташованого за адресою: м. Хмельницький, вул. Майборського, 11 (справа № 12/5025/1570/11).

Обґрунтовуючи даний позов позивач посилався на те, що Додаткові угоди від 15.01.2007 року, від 29.01.2008 року, від 01.06.2008 року, від 30.12.2008 року і від 31.12.2009 року є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, підписані колишнім директором Хмельницького дитячо-юнацького центру з перевищенням своїх посадових повноважень, без відповідних бюджетних асигнувань та погодження управління освіти Хмельницької міської ради, як вищестоящої організації. Пункт 4.1. Додаткової угоди від 26.07.2000 року до Договору оренди про встановлення розміру річної орендної плати у розмірі 1 гривня ніхто не відміняв, не скасовував і не оспорював, відповідно він є чинним і сьогодні. Під час укладення вказаних Додаткових угод погодження та доручень від Головним КЕУ МО України на укладення чи зміну зазначених Додаткових угод не було.

Рішенням від 09.11.2011 року в позові Хмельницького дитячо-юнацького центру управління освіти Хмельницької міської ради відмовлено. Даним рішенням суд підтвердив законність спірних додаткових угод, а також наявність повноважень у Квартирно-експлуатаційного відділу на їх підписання додаткових. При цьому судом встановлено таке.

Відповідно до ст. 3. Закону України „Про господарську діяльність у Збройних Силах України” суб'єктами господарської діяльності у Збройних Силах України є військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, ведуть відокремлене господарство, мають кошторис надходжень та видатків, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Наказом Міністра оборони України від 02.02.2005 року № 91, затверджено Положення про Головне Квартирно-експлуатаційне управління Збройних сил України, яким визначено, що Головне КЕУ укладає договори оренди на нерухоме військове майно, яке знаходиться на балансі бюджетних військових частин, закладів, організацій, установ, що не зареєстровані в установленому порядку як суб'єкти господарської діяльності в Збройних силах України.

КЕВ м. Хмельницький (до реформування КЕЧ) зареєстровано 15 січня 2002року, як суб'єкт господарської діяльності у Збройних силах України за № 422.

Порядок передачі нерухомого військового майна в оренду визначений Наказом Міністра оборони України від 25.04.2003р. та Постановою Кабінету Міністрів від 11.05.2000 року № 778 пунктом 3 якої визначено, що дозвіл на передачу юридичним і фізичним особам закріпленого за військовими частинами рухомого та нерухомого майна в оренду, надається військовим частинам, зареєстрованим як суб'єкти господарської діяльності у Збройних силах.

Директивою Головного КЕУ Міноборони України від 22 листопада 200 р. визначено, що передачу повноважень орендодавця від Головного КЕУ МО України суб'єктам господарської діяльності здійснювати шляхом укладання додаткових договорів, за умов надання ними копій актів приймання-передачі на баланс основних засобів та Свідоцтва про реєстрацію видів господарської діяльності за кодами дозволених видів госпдіяльності - 70.20.1; 70.20.20.

Відповідно до п.4.2 Положення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, затвердженого начальником Західного територіального КЕУ 16.01.2006року майно установи є державною власністю і закріплюється за нею на праві оперативного управління. Установа

користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству та цьому Положенню.

Відповідно до наказу Міністра оборони України від 21.06.2007 року №363 „Про затвердження положення з бухгалтерського обліку в Збройних Силах України”, Інструкції з обліку необоротних активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного Казначейства України від 17.07.2000 року №64 (в редакції від 21.12.2005 року №30), Необоротні активи, основні засоби зараховані на облік та рахуються на балансі КЕВ м. Хмельницький. Житловий будинок №11 по вул. Майборського, військового містечка №24, будівля №388, у якому передано в оренду 326 м2 нежитлової площі Хмельницькому ДЮЦ знаходиться на балансовому обліку основних засобів квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький. Станом на 01.01.2007 року залишкова вартість будівлі складає 24509,7 тис. грн.

Пунктом п.5 розпорядження Головного КЕУ Міністерства оборони України від 27.03.2002р. № 144/1/6/2772 встановлено, що передачу повноважень орендодавця від Головного КЕУ МО України суб'єктам господарської діяльності в Збройних Силах здійснювати шляхом укладання додаткових договорів, за умови надання ними копій актів приймання-передачі на баланс основних засобів за формою № 03-1 та Свідоцтв про реєстрацію суб'єктів господарської діяльності з кодами дозволених видів господарської діяльності - 70.20.1; 70.20.2.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора та давши їм оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позову виходячи з наступного.

Загальні положення щодо майнових зобов'язань між учасниками господарських відносин відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відносини між сторонами (учасниками господарських відносин) за даним позовом виникли з приводу оренди державного майна (майно належить позивачу, який є структурним підрозділом державного органу управління -міністерства оборони України). Вказане підтверджується і довідкою з ЄДРПОУ № 147.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” цей закон регулює майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків (зобов'язання), в силу ст. 11 ЦК України є договори та інші правочини. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторонни (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Об'єктом оренди можуть бути нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) (ч. 3 ст. 283 ГК України).

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що розмір орендної плати, згідно договору визначається на основі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 4 жовтня 1995 року № 786, згідно якої розмір орендної плати становить 1 грн. на рік. (Назва зазначеної Методики в редакції Постанови КМУ N 961 від 14.09.2011 - Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу).

Пункт 10 зазначеної Методики визначено, що розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету,

державними та комунальними закладами охорони здоров'я, які утримуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, державними та комунальними телерадіоорганізаціями, редакціями державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємствами зв'язку, що їх розповсюджують, Товариством Червоного Хреста України та його місцевими організаціями, асоціаціями органів місцевого самоврядування із всеукраїнським статусом, а також інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування становить 1 гривню.

Такий же розмір орендної плати вказано у п 4.1. додаткового договору № 251/2000/ГОЛОВКЕУ.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Встановлена у п. 4.1. орендна плата -1 грн. як вбачається з матеріалів справи є стартовою, в подальшому ж розмір орендної плати, згідно погоджених між сторонами змін від 15.01.07р., 29.01.08р., 01.06.08р., 30.09.08р. та 31.12.09р. розмір орендної плати збільшувався, і відповідно є обов'язковим до сплати в силу закріплення його в договорі. Отже доводи позивача про застосування ставки орендної плати в 1 грн. є необґрунтованими.

Відповідно до ч.3 ст.18, ч. 1 ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі; Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Уклавши договір від 11.03.98 року (зі всіма змінами) у сторін виникли відповідні зобов'язання, які і становлять зміст договору. Зазначений договір, враховуючи відсутність заяв сторін про припинення його дії є чинним на даний час. Згідно погоджених обома сторонами змін від 31 грудня 2009 року з 1 січня 2010 року розмір орендної плати становить 1 300 грн. на місяць з урахуванням інфляційних коригувань та не менше 1184, 18 грн. Згідно останніх змін (щодо строків оплати) від 30.12.03 року орендна плата у розмірі 100 % перераховується орендарем на спеціальний рахунок орендодавця щомісячно, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним, з урахуванням щомісячного індексу інфляції (п. 4.2. в новій редакції). Отже, відсутність оплати після 10 числа наступного за звітним місяця свідчить про наявність заборгованості за відповідний місяць. Як вбачається з матеріалів справи, відповідач за період з січня 2011 року по листопад 2011 року (останній виставлений рахунок № 3 за листопад 2011 року наявний в матеріалах справи) припинив перерахування орендної плати, в зв'язку з чим у нього виникла заборгованість, розмір якої підтверджується поданим розрахунком, з урахуванням збільшення та становить 19 397, 28 грн.

Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Таким чином, вимоги про стягнення інфляційних нарахувань та річних обґрунтовані і також підлягають задоволенню в заявленому розмірі, який підтверджується розрахунками (за період з січня 2011 року по жовтень 2011 року, без урахування листопада).

У відповідності до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

В силу ст. 549 ЦК України та Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” пеня є договірною неустойкою, яка встановлюється за невиконання певних умов договору. Нарахування пені передбачено договором, тому вимоги про її стягнення є також обґрунтованими і підлягають задоволенню в заявленому розмірі. При цьому судом враховується, що умовами договору (п. 6.2) нарахування пені передбачено за весь період прострочення, а кількість днів прострочення в розрахунку показана меншою, а ніж в дійсності, що призвело до заниження суми нарахування пені.

Отже, позов обґрунтований, підтверджений належними доказами, тому підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК Україн та ст. 4 Закону України „Про судовий збір” на відповідача покладаються витрати по сплаті судового збору у розмірі 1411, 50 грн. (майнова вимога -два відсотки від суми позову, але не менше 1, 5 розміру мінімальної заробітної плати).

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Хмельницького дитячо-юнацького центру управління освіти Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Майорського, 11, код 14160799, р/р 35426001001476, МФО 815013 в ГУ ДКУ Хмельницької області) на користь квартирно - експлуатаційного відділу м. Хмельницького (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 24, код ЄДРПОУ 07928461, МФО 815013, ЗКПО 07928461, р/р 31258273210342 в ГУ ДКУ у Хмельницькій області) -19 397, 28 грн. -основного боргу, 1070, 32 грн. - пені, 201, 17 грн. - 3% річних, 184, 01 грн. -інфляційних.

Видати наказ.

Стягнути з Хмельницького дитячо-юнацького центру управління освіти Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Майорського, 11, код 14160799, р/р 35426001001476, МФО 815013 в ГУ ДКУ Хмельницької області) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів -УДК у м. Хмельницький, ОКРО 23565225, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, р/р 31213206700002, код класифікації 22030001, символ звітності -206) - 1411, 50 грн. судового збору.

Видати наказ.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук 6 прим: 1- до справи, 2,3- позивачу, 4- відповідачу, 5- військовій прокуратурі, 6 - третій особі.