73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
14.11.2011 Справа № 5024/1962/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Шульженко Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Новофедорівської сільської ради, с. Новофедорівка Голопристанського району Херсонської області
до Відкритого акціонерного товариства "Херсонрибгосп", м. Херсон
про зобов'язання укласти додаткову угоду
за участю
представників сторін:
від позивача - представник ОСОБА_1. дов. №10.11.2010р.
від відповідача - не прибув
Новофедорівська сільська рада (позивач) звернулася до господарського суду з позовом про зобов'язання відкрите акціонерне товариство "Херсонрибгосп" (відповідач) укласти з Новофедорівською сільською радою додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки № 040572100316 від 02.09.2005 року.
До початку розгляду справи позивач на підставі ст. 22 ГПК України уточнив та доповнив позовні вимоги та просив суд внести зміни до п. 9 договору оренди земельної ділянки № 040572100316 від 02.09.2005 року укладеного між ВАТ "Херсонрибгосп" та Новофедорівською сільською радою та викласти його в наступній редакції: "9. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у грошовій формі в розмірі 11,5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вноситься на рахунок місцевого бюджету".
Також позивач просив внести зміни до п. 8 договору оренди земельної ділянки № 040572100316 від 02.09.2005 року укладеного між ВАТ "Херсонрибгосп" та Новофедорівською сільською радою та викласти його в наступній редакції: "8. Договір укладено на 5 років до 02 вересня 2015 року. Після закінчення строку договору "Орендар" має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі "Орендар" повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово "Орендодавця" про намір продовжити його дію.
Відповідач не направив свого представника в судові засідання, які проводилися 27.10.11 та 14.11.11, хоча у відповідності до ст. ст. 64, 77 ГПК України був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Відповідач направив відзив, у якому зазначив, що розгляд пропозиції позивача про внесення змін до договору віднесено до компетенції Наглядової ради товариства відповідно до п. 9.5 та 9.5.7 статуту товариства. Тому відповідач вважає, що він не ухиляється від розгляду пропозиції по суті, а лише чекає чергового засідання Наглядової ради.
Справа розглядається за відсутності представника відповідача, однак, з урахуванням наданого відзиву.
Після закінчення розгляду справи, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд
Між Новофедорівською сільською радою та ВАТ "Херсонрибгосп" 02 вересня 2005 року укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 2,2541 га., яка знаходиться в с. Залізний порт, Голопристанського району, Херсонської області, під розміщення база відпочинку "Лелека".
Відповідно до п. 8 договору, його було укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про наміри продовжити його дію.
Пунктом 13 договору, передбачено, що розмір орендної плати переглядається згідно законодавства у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально, в інших випадках, передбачених законодавством.
Рішенням від 27.08.2010 року № 990 Новофедорівська сільська рада, розглянувши заяву ВАТ "Херсонрибгосп", продовжено термін дії договору оренди земельної ділянки площею 2,2541 га. ВАТ "Херсонрибгосп" під розміщення бази відпочинку "Лелека" в с. Залізний порт, вул. Шкільна, 80, терміном на 5 років, орендну плату встановлено в розмірі 11,5 % від нормативно-грошової оцінки, з урахуванням сервітутного проїзду до житлових будинків та земельних ділянок та зобов'язано орендаря укласти додаткову угоду до договору оренди у відповідності до законодавства.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" в ст. 26 передбачає вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності.
Судом встановлено, що листом від 01.09.2011 року № 2-11/275 Новофедорівська сільська рада направила додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки про продовження терміну дії договору оренди та встановлення орендної плати.
Судом встановлено, що 05.09.2011 року позивач отримав відповідь від відповідача про некомпетентність голови правління підписати додаткову угоду та винесення на чергове засідання Наглядової ради товариства питання про продовження терміну дії договору.
На думку позивача відповідач необґрунтовано ухиляється від укладання додаткової угоди до договору. Ухилення відповідача від внесення запропонованих змін до договору оренди землі, є підставою у відповідності до ст. 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 651 ЦК України для внесення таких змін у судовому порядку.
Законом України N 309-УІ від 03.06.2008 внесені зміни до Закону України "Про оренду землі", положеннями ч. ч. 4, 5 ст. 21 якою визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, крім земель сільськогосподарського призначення, для всіх інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до положень ст. 632 ЦК України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до Закону України "Про ціни та ціноутворення" політика ціноутворення є складовою частиною загальної економічної і соціальної політики України та реалізується, зокрема, шляхом встановлення державних фінансових цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фінансових цін і тарифів
За статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Визначення законами України ціни на продукції, роботи, послуги у формі фіксованої ціни, є обов'язковою умовою її прийняття сторонами договору, незалежно від внесення змін до договору, якщо інше не визначено законом.
Визначення законами України граничного рівня ціни на продукцію, роботи, послуги є обов'язковою підставою для внесення змін до договору щодо ціни у межах, визначених законом у спосіб як узгодження такої ціни сторонами, так і у судовому порядку у разі недосягнення згоди сторін.
Тобто, внесення змін до Закону України "Про оренду землі" в частині визначення граничного рівня ціни на оренду державного та комунального майна, є обов'язковою умовою для внесення змін до раніше укладених договорів оренди, оскільки інше не зазначено в законі.
Обґрунтуванням пропозиції позивача про внесення змін до договору оренди, викладене у листі від 01.09.2011, є посилання на Закон України "Про оренду землі" та рішення Новофедорівської сільської ради від 27.08.2010 N 990.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 ЦК України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від З червня 2008 року N 309-УІ внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх. нормативної грошової оцінки.
Аналогічна норма щодо визначення розміру орендної плати встановлена у Податковому кодексі України, який набрав чинність з 01.01.11.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Умовами договору передбачено зміну умов договору, зокрема перегляд розміру орендної плати, за взаємною згодою сторін у випадках передбачених договором та законом.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010 року у справі N2-1/10068-2008.
Відповідно до статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, яі сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на ініг умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідніст: обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може б) розірваний за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночас таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така змі обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересова сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, і від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнові інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховува. при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, н ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Позивач пояснив, що при підписанні договору оренди земельної ділянки в 20С році сторони договору не могли передбачити, що в 2008 році відбудуться зміни діючому законодавстві України відносно розміру орендної плати за користуванн земельною ділянкою, що призвело до неотримання коштів в Держаний бюджет.
Відповідно до ст. ст. 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетнш правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процес встановленого цим Кодексу та іншими нормативно-правовими актами порядк; складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту пр< виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуті цивільну, дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність згідно : законами України.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, позивач вправі вимагати від орендаря приведення договору оренди земельної ділянки № 040572100316 від 02.09.2005 року у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача та відповідача.
На підставі наведених доводів суд дійшов до висновку, що позивач довів наявність обставин для внесення змін у п.9 договору оренди земельної ділянки.
Що стосується продовження терміну дії договору оренди, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, оскільки за п.5 договору визначений термін дії договору 5 років та визначений порядок продовження його дії. В додатковій угоді умови п.5 договору викладені аналогічно, тому за додатковою угоди умови п.5 не змінені.
До того ж судом встановлено, що сторони уже скористалися умовами п. 5 договору про продовження дії договору, що підтверджено рішенням Новофедорівської сільської ради від 27.08.2010 року № 990, за яким продовжено термін дії договору оренди земельної ділянки на п'ять років.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково в частині внесення змін до п. 9 договору оренди. В решті позовних вимог відмовити.
2. Внести зміни до п. 9 договору оренди земельної ділянки № 040572100316 від 02.09.2005 року укладеного між ВАТ "Херсонрибгосп" (м. Херсон, Кошовий узвіз, 3-а, р/р 26000060389021 ВХФ ПАО Приватбанк, МФО 352479, код ЄДРПОУ 00476790) та Новофедорівською сільською радою (с. Новофедорівка Голопристанського району Херсонської області, вул. Леніна, 22, код 26518272) та викласти його в наступній редакції: "9. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у грошовій формі в розмірі 11,5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вноситься на рахунок місцевого бюджету".
3. Стягнути з ВАТ "Херсонрибгосп" (м. Херсон, Кошовий узвіз, 3-а, р/р 26000060389021 ВХФ ПАО Приватбанк, МФО 352479, код ЄДРПОУ 00476790):
а) на користь держави до Держбюджету на рахунок р/р 31119095700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу код 22090200 символ звітності банку 095 - 85 грн. державного мита;
б) на користь держави до Держбюджету - на рахунок р/р 31218264700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м.Херсона, призначення платежу ККД 22050003 символ звітності банку 264) -236 грн.00 коп. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.М. Немченко
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 21.11.11