ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 13/34614.12.11
За позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного агентства земельних ресурсів України
до 1. Київської міської ради
2. Обслуговуючого кооперативу “Житлово - будівельний кооператив “Довіра громаді”
про визнання недійсними рішення та державних актів на право власності на землю, відновлення становища, яке існувало до порушення
Суддя Курдельчук І.Д.
Представники:
Прокурор ОСОБА_1 -посв. № 46 від 01.03.2011 р.
від позивача не з'явився
від відповідача-1 ОСОБА_2 -дов. № 29/230-651 від 08.12.2011 р.
від відповідача-2 ОСОБА_3 -дов. № б/н від 05.04.2011 р.
присутній голова правління ОСББ "Анни Ахматової 45" Агаджанов Г.С.
в судовому засіданні 14.12.2011 року відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну і резолютивну частини рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ і СУТЬ СПОРУ:
Заступник прокурора міста Києва звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державного агентства земельних ресурсів України до Київської міської ради та Обслуговуючого кооперативу “Житлово - будівельний кооператив “Довіра громаді” про визнання недійсним з моменту прийняття рішення Київської міської ради від 29.04.2010 № 622/4060 "Про передачу обслуговуючому кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Довіра громаді" у приватну власність земельних ділянок для житлового будівництва на вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва.; визнання недійсними виданих обслуговуючому кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Довіра громаді” (вул. Виборзька, 25, кв. 19, м. Київ, 03056; код ЄДРПОУ 36980490) державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ №№ 794231 та 794232, зареєстрованих 29.06.2010 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, 32-а, м. Київ, 01044; код ЄДРПОУ 26199097) за №№ 10-8-00147 та 10-8-00148; та визнання відсутнім у обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Довіра громаді” (вул. Виборзька, 25, кв. 19, м. Київ, 03056; код ЄДРПОУ 36980490) права власності на земельні ділянки, що розташовані на вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва, загальною площею 0,75 га, вартістю 3 079 836,31 грн.
Крім того, процесуальний позивач просив вжити заходів до забезпечення цього позову. З цією метою: накласти арешт на земельні ділянки, що розташовані за адресою: - вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва, площею 0,5426 га, кадастровий номер: 8 000 000 000:90:005:0037; - вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва, площею 0,1967 га, кадастровий номер: 8 000 000 000:90:005:0038. заборонити обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Довіра громаді”(вул. Виборзька, 25, кв. 19, м. Київ, 03056; код ЄДРПОУ 36980490) та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії з вищезазначеними земельними ділянками, у тому числі укладати договори, вчиняти інші правочини стосовно цих земельних ділянок.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.09.2011 було порушено провадження у справі № 13/346, розгляд справи було призначено на 27.10.2011.
Згідно розпорядження В.о. Голови Господарського суду міста Києва від 27.10.2011, у зв'язку з відпусткою судді Курдельчука І.Д. справу передано для розгляду судді Станіку С.Р.
Прокурор в судовому засіданні 27.10.2011 заявлений в інтересах держави позов підтримав. Просив суд позов задовольнити.
Позивач в судове засідання 27.10.2011 представників не направив.
В судовому засіданні 27.10.2011 представники відповідачів проти заявленого позову заперечували.
Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, враховуючи неявку позивача, з метою виконання ним вимог ухвали суду від 12.09.2011 щодо надання документів, відклав розгляд справи на 01.12.11.
Згідно розпорядження Голови Господарського суду міста Києва від 25.11.2011, у зв'язку з відпусткою судді Станіка С.Р. справу передано для розгляду судді Курдельчуку І.Д.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.11.11 справу прийнято до свого провадження.
В судовому засіданні 01.12.11 прокурор підтримав позов, навів обґрунтування і надав пояснення по суті позовних вимог.
Позивач підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити та навів свої обґрунтуванні і надав власні пояснення по суті позовних вимог.
Відповідач -1 заперечив проти позову.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.12.11 вжито заходи до забезпечення позову.
Відповідач-1 повідомив, що для забезпечення обґрунтування своєї правової позиції повинен представити докази, однак самостійно їх одержати у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) не має можливості, оскільки такі документи можуть бути надані лише на вимогу суду.
Клопотання з огляду на приписи ст. 4-2, 4-3, 22, 38 ГПК України задоволене.
Ухвалою суду від 01.12.2011 року розгляд справи було відкладено на 14.12.2011 року, зобов'язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) надати проект відведення та технічну документації, на підставі яких прийнято рішення Київської міської ради від 29.04.10 №622/4060 та видані Державні акти на право власності на земельну ділянку від 29.06.10 №10-8-00147, №10-8-00148.
Ухвалою суду від 01.12.2011 року, за заявою позивача, було вжито заходи до забезпечення позову шляхом встановлення заборон Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив «Довіра Громаді»; та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії з земельними ділянками. Крім того, зазначеною ухвалою було заборонено вчиняти будь-які дії з вищезазначеними земельними ділянками, в тому числі вчиняти будь-які правочини чи укладати договори стосовно цих земельних ділянок та було заборонено Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо перелічених земельних ділянок.
14.12.2011 року в судове засідання з'явилися представники прокуратури, відповідачів та голова правління ОСББ "Анни Ахматової 45".
Представник відповідача-1 надав на виконання вимог ухвал суду проект землеустрою.
Представник позивача в судове засідання не з'явився.
Через канцелярію суду від Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Анни Ахматової, 45»надійшло клопотання про залучення ОСББ "Анни Ахматової 45" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Розглянувши клопотання представника ОСББ "Анни Ахматової 45", суд залишив заявлене клопотання без задоволення, оскільки представником ОСББ не було доведено, що земельна ділянка, відведена відповідачу і яка є предметом спору у справі № 13/346 та земельна ділянка, про яку зазначає ОСББ "Анни Ахматової 45" є тотожними.
В ході розгляду справи прокурор підтримав позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову.
Представник позивача підтримав заявлені прокурором позові вимоги та наполягав на задоволенні позову.
Представники відповідачів проти позову заперечували, та наполягали на відмові у задоволенні позову.
Господарський суд визнав представлені позивачем документи достатніми для вирішення спору та відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглянув справу за наявними в ній матеріалами.
Перед початком розгляду справи по суті представника позивача ознайомлено з його правами та обов'язками у відповідності із ст.ст. 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 81-1 ГПК України в судових засіданнях складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши і з'ясувавши всі обставини та матеріали справи, які мають значення для вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд -
29.04.2010 року Київською міською радою було прийнято рішення № 622/4060 «Про передачу Обслуговуючому кооперативу “Житлово - будівельний кооператив “Довіра громаді” у приватну власність земельних ділянок для житлового будівництва по вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва».
Зазначеним рішенням передано Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Довірі громаді" земельні ділянки загальною площею 0,75 га для житлового будівництва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.
Як зазначає прокурор нормативна грошова оцінка земельних ділянок, наданих обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді»становить 3 079 836,31 грн.
Судом встановлено, що право власності відповідача на земельні ділянки посвідчується державними актами на право власності на земельні ділянки серія ЯЕ №№ 794231 та 794232, зареєстрованими Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 29.06.2010 року за №№ 10-8-00147 та 10-8-00148.
Проведеною прокуратурою міста Києва перевіркою встановлено, що спірне рішення Київської міської ради прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим воно підлягає визнанню недійсним з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЗК України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Проте, як стверджує прокурор, всупереч зазначеним вимогам Київською міською радою земельні ділянки для будівництва житла надано юридичній особі, яка не є житлово-будівельним кооперативом у розумінні ст. 41 ЗК України, що підтверджується наступним.
У Солом'янській районній у місті Києві державній адміністрації 02.03.2010 року проведено державну реєстрацію юридичної особи обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді».
Частиною 1 ст. 134 ЖК УРСР передбачено, що на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до п. 3.2 статуту (зареєстрованого 02.03.2010 року) засновниками (членами) Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" є громадяни України ОСОБА_4., ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Згідно переліку членів ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді», затвердженого головою кооперативу 02.04.2010 року, членами вказаного кооперативу є ОСОБА_5, ОСОБА_4. та ОСОБА_7
Водночас, за даними Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_5 перебуває на квартирному обліку з 07.06.11; згідно з довідкою Подільської районної у місті Києві державної адміністрації ОСОБА_4. перебуває на квартирному обліку з 15.06.11.
Таким чином, як зазначає прокурор, на час створення і державної реєстрації кооперативу та на момент прийняття Київською міською радою оскаржуваного рішення члени кооперативу ОСОБА_5 та ОСОБА_4. на квартирному обліку не перебували.
Крім того, відповідно до абзацу 1 п. 3 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу число громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку (будинках) кооперативу, запланованому до будівництва.
У той же час у статуті ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" не визначено кількість квартир у жилому будинку (будинках), які заплановано до будівництва кооперативом, що може призвести до здійснення ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді»діяльності, що суперечить меті створення обслуговуючого житлово-будівельного кооперативу, - обслуговування членів кооперативу шляхом забезпечення житлом членів кооперативу та членів їх сімей, а не будівництво житла для інших осіб.
Отже, метою створення ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді»є, у тому числі, будівництво одноквартирних і двоквартирних жилих будинків садибного типу. Разом з тим згідно з абзацом 2 п. З Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу при будівництві одно- і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, не може бути менше 5 чоловік.
При створенні та державній реєстрації ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" його засновниками (членами) виступили лише З особи, що суперечить зазначеній вимозі Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу.
Зважаючи на викладене, ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" не створювався як житлово-будівельний кооператив відповідно до Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу.
Отже, як стверджує прокурор, ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" не є житлово-будівельним кооперативом у розумінні Житлового кодексу УРСР та ст. 41 ЗК України.
Обґрунтовуючи безпідставність тверджень прокурора, відповідач-2, посилаючись на ч. 2 ст. 35 ГПК України зазначив, що Рішенням Господарського суду міста Києва від 12.07.2011 року у справі №57/109 за позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Довіра громаді" за участю третьої особи - Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про примусове припинення прав на земельну ділянку, залишеним без змін Постановою Київського апеляційного господарського суду від 08.09.2011 року, було встановлено, що ОК ЖБК «Довіра громаді" відповідно до завдань та характеру діяльності є обслуговуючим кооперативом, а за напрямком діяльності - житлово-будівельним кооперативом, діяльність якого спрямована на реалізацію житлових прав членів кооперативу, що потребують поліпшення житлових умов. При розгляді справи № 57/109 суд дослідив установчі документи відповідача-2, статус його членів та прийшов до висновку, що ОК «ЖБК «Довіра громаді»є житлово-будівельним кооперативом. Отже, як стверджує відповідач-2, даний факт не потребує доказування.
Згідно ч. 2 ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Суд вважає, що факти, встановлені рішенням суду у справі № 57/109, не є такими, що не підлягають доказуванню знову при розгляді справи № 13/346 оскільки суб'єктний склад сторін у справах № 57/109 та № 13/346 є відмінними.
Крім того, як зазначає прокурор посилаючись на ч. 2 ст. 127 ЗК України та рішення Київської міської ради від 19.07.2005 № 810/3385 "Про затвердження Тимчасового порядку набуття права на землю на конкурентних засадах в місті Києві", право власності та право оренди всіх земельних ділянок в м. Києві, вільних від капітальної забудови, а також земельних ділянок, зайнятих житловими будинками або іншими об'єктами комунальної власності, що підлягають реновації (капітальному ремонту, реконструкції чи заміщенню), набувається на конкурентних засадах шляхом продажу земельних ділянок або права їх оренди, за винятком випадків, зокрема, набуття права на землю гаражно-будівельними та житлово-будівельними кооперативами для експлуатації існуючих об'єктів.
Таким чином, Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" міг правомірно набути право власності та право оренди спірних земельних ділянок виключно шляхом придбання цих прав на конкурентних засадах.
Відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок, або надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Згідно з ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу),надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Однак, в порушення вимог ст. 123 Земельного кодексу України проект землеустрою не погоджено усіма органами, як того вимагає закон.
Так, Головним управлінням екології та охорони природних ресурсів у висновку від 29.03.10 № 071/04-4-11/1420 зазначено, що частина земельної ділянки, яка планується до відведення, відповідно до «Програми комплексного розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральній частині міста», затвердженої рішенням Київської міської ради від 19.07.05 №806/3381, чинність якого подовжена рішенням Київської міської ради від 27.11.09 №714/2783, потрапляє до переліку озеленених територій, що резервуються для розвитку мережі зелених насаджень загального користування на період після 2010 року.
У зв'язку з цим, у висновку № 071/04-4-11/1420 від 29.03.2010 року Головне управління екології та охорони природних ресурсів КМДА встановило необхідність рішенням Київської міської ради внести відповідні зміни до вищевказаної Програми розвитку зеленої зони міста Києва в частині вилучення земельної ділянки з території, яка потрапляє до переліку озеленених територій, що резервуються для розвитку мережі зелених насаджень загального користування на період після 2010 року.
Крім того, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" погоджено Головним управлінням екології та охорони природних ресурсів за умови проведення громадського обговорення доцільності будівництва, враховуючи можливість негативної реакції населення щодо зазначеного будівництва, а також за умови отримання висновку обстеження зелених насаджень, який погодити належним чином, сплати відновної вартості зелених насаджень у встановленому порядку.
Оскільки вищевказані вимоги Головного управління екології та охорони природних ресурсів виконані не були, тому висновок № 071 /04-4-11/1420 від 29.03.2010 року втратив чинність, а проект землеустрою, в порушення вимог ст. 123 Земельного кодексу України, вважається не погодженим.
Таким чином, прокурор вважає, що наведені вище обставини свідчать про те, що метою отримання ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" спірних земельних ділянок було не будівництво та експлуатація житла для членів цього кооперативу, як це передбачено статутом зазначеного кооперативу та ст. 2 Закону України "Про кооперацію", а будівництво житла для інших осіб.
Зважаючи на викладене та враховуючи приписи законодавства, прокурор наполягає, на відсутності підстав для надання ОК «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" земельних ділянок у власність та оренду на підставі ст. 41 ЗК України.
Отже, як стверджує прокурор, рішення Київської міської ради від 29.04.2010 № 622/4060 не відповідає вказаним вимогам законодавства, що відповідно до ч. 2 ст. 144 Конституції України, ч. З ст. 152 ЗК України, ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є підставою для визнання його недійсним у судовому порядку.
Зважаючи на викладене прокурор в особі Державного агентства земельних ресурсів України звернувся до суду з позовом з вимогами про визнання рішення Київської міської ради № 622/4060 від 29.04.2010 року та державних актів на право власності на земельні ділянки ЯЕ №№ 794231 та 794232 недійсними та визнання відсутності у відповідача-2 права власності на зазначені спірні земельні ділянки.
Оцінюючи подані прокурором та сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Згідно пункту 2 Роз'яснень Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсних актів державних чи інших органів" передбачено, що підставами для визнання актів державного органу недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, а також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у суду не має правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи мають діяти лише на підставі та у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 148 Конституції України місцеві ради самостійно вирішують питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до пункту 12 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження землями в межах міста Києва, крім земель, переданих у приватну власність, до розмежування земель державної та комунальної власності здійснює Київська міська рада.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключною компетенцією пленарних засідань сільської, селищної, міської ради є питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно статті 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Статтею 118 Земельного кодексу України та рішенням Київської міської ради 15.07.2004 року №457/1867 «Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві" передбачається, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до Київської міської ради. Київська міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до статей 11, 13 рішення Київської міської ради 15.07.2004 №457/1867 «Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві" передбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується Головним управлінням земельних ресурсів, державними органами охорони навколишнього природного середовища у випадках, передбачених законодавством, органом охорони культурної спадщини, санітарно-епідеміологічним органом, а також відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у передбачених законодавством випадках).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив «ДОВІРА Громаді" був погоджений з Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (листи N 19-4427 від 07.04.2010 та N 09-4534від 09.04.2010), Київською міською санепідемстанцією (лист N 2261 від 30.03.2010), Головним управлінням екології та охорони природних ресурсів (лист N 071/04-4-11/1420 від 29.03.2010), Головним управлінням охорони культурної спадщини (лист N 2359 від 01.04.2010), Головним управлінням земельних ресурсів (лист N 05-6177 від 15.04.2010).
Після отримання всіх необхідних погоджувальних висновків Головне управління земельних ресурсів здійснює комплексний аналіз проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та, за умови його відповідності законодавству, готує проект рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або направляє зацікавленій особі повідомлення про необхідність приведення розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідність до норм законодавства.
Головне управління земельних ресурсів подає підготовлений проект рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки разом з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровою справою) до Київської міської ради в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
29.04.11 на пленарному засіданні сесії Київської міської ради було прийнято рішення "Про передачу обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "ДОВІРА ГРОМАДІ" у приватну власність земельних ділянок для житлового будівництва на вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва".
Пунктом 1, 2 рішення Київської міської ради від 29.04.2010 року №622/4060 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив «ДОВІРА Громаді" у приватну власність земельні ділянки загальною площею 0,75 га для житлового будівництва на вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі міста Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування, в тому числі: ділянку N 1 площею 0,54 га; ділянку N 2 площею 0,21 га.
Також, пунктом 3.6 зобов'язано обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив «ДОВІРА Громаді" виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 07.04.2010 N 19-4427 та від 09.04.2010 N 09-4534, Київської міської санепідемстанції від 30.03.2010 N 2261, Головного управління екології та охорони природних ресурсів від 29.03.2010 N 071/04-4-11/1420, Головного управління охорони культурної спадщини від 01.04.2010 N 2359, Головного управління земельних ресурсів від 15.04.2010 N 05-6177.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Отже, на підставі рішення Київської міської ради від 29.04.10 №622/4060 з урахуванням виконанням відповідачем-2 всіх вимог законодавства, обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив «ДОВІРА Громаді" був виданий Державний акт про право власності на земельну ділянку від 29.06.10 №10-8-00147.
У відповідності до ч. 2 ст.134 ЖК України потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які мають право бути взятими на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, а також громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.
Тобто, згідно з вимогами Житлового кодексу України, особами, які потребують поліпшення житлових умов, є не лише ті особи, які взяті на квартирний облік, а також і ті, що відповідають умовам, встановленим ст. 34 ЖК України та мають право бути взятими на квартирний облік.
Суд вважає помилковим твердження прокурора, що члени кооперативу ОСОБА_5 та ОСОБА_4. на час прийняття Київською міською радою рішення від 29.04.2010 р. №622/4060 не потребували поліпшення житлових умов, оскільки не перебували на квартирному обліку, а отже не відповідали вимогам ст. ст. 133-135 ЖК України.
Суд зазначає, що хоча станом на 29.04.2010 року ОСОБА_5 та ОСОБА_4. не перебували на квартирному обліку, але мали право бути взятими на такий облік, тобто відповідали вимогам ч.2 ст. 134 ЖК України, про що свідчить їх подальше взяття на квартирний облік.
Таким чином, на момент прийняття Київрадою оскаржуваного рішення, згідно ст. 133 ЖК України ОСОБА_5 та ОСОБА_4. мали право вступати до житлово-будівельного кооперативу.
Посилання прокурора на те, що відсутність в статуті відповідача-2 точної вказівки про кількість запланованих до будівництва квартир може призвести до здійснення відповідачем-2 діяльності, яка суперечить меті його створення суд, вважає не обґрунтованими, оскільки законодавство не вимагає зазначення в статуті житлово-будівельного кооперативу точної кількості запланованих до будівництва квартир. Більше того, зазначити кількість квартир в статуті неможливо, оскільки в кооперативі може змінюватись кількість членів, а питання будівництва, в тому числі кількості будівель, квартир, їх площі та конфігурації, повинні визначатися в належним чином розробленій та затвердженій проектній документації по будівництву.
Твердження прокурора, що членами Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Довіра громаді" повинно бути мінімум не три, а п'ять осіб, оскільки метою діяльності відповідача-2 є серед іншого будівництво одноквартирних і двоквартирних будинків садибного типу, суд вважає безпідставними, оскільки земельні ділянки, передані у власність відповідача-2 для здійснення житлового будівництва, взагалі не можуть використовуватись для будівництва одноквартирних і двоквартирних жилих будинків садибного типу, оскільки їх функціональне призначення у відповідності до Генерального плану розвитку міста Києва та його приміської зони до 2020 року, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 №370/1804 - є житлова багатоповерхова забудова.
Тобто, в даному випадку вимога щодо мінімальної кількості членів кооперативу у п'ять осіб не може застосовуватись до відповідача-2.
Згідно ст. 41 ЗК України житлово-будівельні кооперативи мають право одержувати земельні ділянки із земель державної та комунальної власності безоплатно.
Посилаючись на ст. 127 ЗК України та п.2.1 рішення Київради від 19.07.2005 №810/3385 «Про затвердження Тимчасового порядку набуття права на землю на конкурентних засадах в місті Києві», прокурор стверджує, що відповідачу-2 земельні ділянки повинні були надаватись на конкурентних засадах і лише шляхом продажу.
Зазначаючи п.2.1 рішення Київради від 19.07.2005 №810/3385 прокурор використовує вказане рішення в редакції від 01.11.2007 року, чинній до 28.08.2008 року. Проте, на час розгляду справи, з рішення Київради №810/3385 виключено п.2.1, змінена його назва на нову назву - «Про врегулювання питань продажу земельних ділянок в місті Києві" і його дія, як і дія ст. 127 ЗК України, стосується продажу земельних ділянок та передачу їх в оренду і ніяким чином не поширюється на відносини безоплатного надання у власність земельних ділянок житлово-будівельним кооперативам.
Згідно з висновком Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №19-4427 від 07.04.2010, довідки Комунальної організації «Центр містобудування та архітектури»№15-907 від 01.04.2010 року земельна ділянка, відведена відповідачу-2, Генеральним планом розвитку міста Києва та його приміської зони до 2020 року, затвердженим рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 року №370/1804 віднесена за функціональним призначенням до території житлової багатоповерхової забудови.
Таким чином, вказана земельна ділянка належить до земель житлової та громадської забудови, а не до земель рекреаційного призначення (зеленої зони міста), як зазначається прокурором, а отже її передача відповідачу-2 для житлового будівництва повністю відповідає вимогам земельного законодавства та державних будівельних норм.
Отже, оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд вважає, що рішення Київської міської ради від 29.04.2010 року № 622/4060 «Про передачу обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «ДОВІРА Громаді" у приватну власність земельних ділянок для житлового будівництва на вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва" є законним та прийняте у встановленому порядку, з додержанням усіх вимог чинного законодавства України, а, відповідно, державні акти про право власності на земельні ділянки серії ЯЕ №№ 794231 та 794232, зареєстровані 29.06.2010 року Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №10-8-00147 та № 10-8-00148, видані на підставі рішення Київської міської ради, також суд вважає дійсними.
Зважаючи на викладене, вимоги позивача про визнання недійсним з моменту прийняття рішення Київської міської ради від 29.04.2010 № 622/4060 "Про передачу обслуговуючому кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Довіра громаді" у приватну власність земельних ділянок для житлового будівництва на вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва.; визнання недійсними виданих обслуговуючому кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Довіра громаді” державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ №№ 794231 та 794232, зареєстрованих 29.06.2010 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за №№ 10-8-00147 та 10-8-00148; та визнання відсутнім у обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Довіра громаді” права власності на земельні ділянки, що розташовані на вул. Анни Ахматової, 49 у Дарницькому районі м. Києва, загальною площею 0,75 га, вартістю 3 079 836,31 грн. суд вважає безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.
Зважаючи на вищенаведене, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 33,49, 82-85 ГПК України, господарський суд -
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя І.Д. Курдельчук
дата складення 16.12.2011