Справа № 2-а-8425/11
17.10.2011 року Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Льон С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження, відповідно до ст. 183-2 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (далі -УПФ) про визнання незаконними дій щодо застосування у 2011 році при перерахунку пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок пенсії у відповідності до ст. 42 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначив, що 24.03.2011 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу, заробітної плати після призначення пенсії, а також середньої заробітної плати в Україні за 2010 рік. Вказав, що пенсію йому перерахували, але при коригуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії застосували показник середньої заробітної плати в Україні визначений УПФ не за 2010 рік, а за 2007 рік. Вважає застосування відповідачем при перерахунку його пенсії показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік незаконним.
Відповідач, Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді, надіслало на адресу суду заперечення на позовну заяву, в яких просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що вносилися до ст. ст. 40, 42 вищевказаного Закону в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню, з таких підстав:
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Кіровограді та з 2007 року одержує пенсію за віком. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати.
Позивач 24.03.2011 року звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.
З матеріалів справи вбачається, що позивачеві здійснений перерахунок пенсії за стажем із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік в розмірі 1 197,91 грн.
Розпорядження про перерахунок та рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржив.
На думку суду, правові наслідки для позивача створюють розпорядження та рішення, а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Розпорядження та рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-РП/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відтвореної (діючої норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 р.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-12 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09 липня 2003 р.
З огляду на викладене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 р. відсутні.
Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку пенсії є безпідставним.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
Керуючись ст. ст. 46, 124, 129 Конституції та ст. ст.10, 11, 18, 158 - 163, 183-2, 185, 186 КАС України, суд,
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда Льон