Справа №22-а-20999/11Головуючий у І інстанції Голуб А. В.
Категорія100Доповідач у 2 інстанціїСержанюк
24.11.2011
Іменем України
4 листопада 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді: Сержанюка А.С.
суддів: Білоконь О.В., Верланова С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київській області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 лютого 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київській області про зобов'язання відповідача провести перерахунок доплати до пенсії, -
В січні 2010 року ОСОБА_2 звернулась до суду з даним позовом та просила визнати дії відповідача щодо відмови у виплаті їй щомісячної доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на території радіоактивного забруднення згідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»неправомірними і виплатити на її користь недоотриману суму щомісячної грошової доплати з 9 липня 2007 року по 30 вересня 2007 року в розмірі 440 грн., з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року -460 грн., з 1 січня 2008 року по 31 березня 2008 року - 515 грн., з 1 квітня 2008 року по 30 вересня 2008 року -525 грн., з 1 жовтня 2008 року по 30 листопада 2008 року -545 грн., з 1 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року -605 грн., з 1 січня 2009 року по 31 березня 2009 року -605 грн., з 1 квітня 2009 року по 31 червня 2009 року -625 грн., з 1 липня 2009 року по 31 вересня 2009 року -630 грн., з 1 жовтня 2009 року по 31 жовтня 2009 року -650 грн., з 1 листопада 2009 року -744 грн.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 лютого 2010 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії відповідача та зобов'язано відповідача виплатити недоотримані суми пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 1 грудня 2008 року -605 грн., з 1 квітня 2009 року -625 грн., з 1 липня 2009 року -630 грн., з 1 жовтня 2009 року -650 грн., з 1 грудня 2009 року по 31 грудня 2009 року -669 грн., з врахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 159 КАС України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими, доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
По справі встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована і проживає у м. Біла Церква Київської області яке згідно постанови КМ від 23.07.1991 року за № 106 (додаток №1) віднесено зони посиленого радіологічного контролю та перебуває на обліку в УПФУ у м. Білій Церкві як непрацюючий пенсіонер.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року п.28 Розділ II Закону України „Про Державний бюджет 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, яким внесено зміни до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року визнано неконституційними.
За таких обставин, приймаючи постанову про задоволення позову, суд обґрунтовано виходив із того, що з моменту прийняття рішення Конституційним судом України, тобто з 22 травня 2008 року УПФ як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами ст.ст 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року, дія якої була відновлена і здійснити позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність.
Висновки суду в цій частині відповідають вимогам закону та обставинам справи.
Однак приймаючи до уваги, що дія ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»була відновлена 22.05.2008 року, колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на виплати передбачені зазначеним законом саме з 18 січня 2009 року, а не з 1 грудня 2008 року, як це зазначено в постанові, так як позивач звернувся до суду 18 січня 2010 року про, що свідчить штамп на позовній заяві.
В зв'язку з чим постанова суду підлягає зміні в частині дати з якої відповідач має здійснювати перерахунок та виплату позивачу основної та додаткової пенсії відповідно до положень ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому суд обґрунтовано виходив із засад пріоритету законів над підзаконними актами та прийшов до правильного висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області задовольнити частково.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 лютого 2010 року змінити, виклавши абзац другий резолютивної частини у такій редакції: «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області провести перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_2 згідно ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за проживання на території радіоактивного забруднення починаючи з 18 січня 2009 року»
У решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАСУ та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді: