Рішення від 08.12.2011 по справі 18/64/5022-1550/2011

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"08" грудня 2011 р.Справа № 18/64/5022-1550/2011

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.

Розглянув справу:

за позовом Прокурора м. Тернополя в інтересах держави, м. Тернопіль, вул. Шевченка, 7, в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до відповідача Приватного акціонерного товариства "Овочторг", вул. Подільська, 21, м. Тернопіль

про cтягнення 2 673 грн. збитків завданих державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства.

За участю представників:

прокурора: Ковальчук О.Р. -помічник прокурора, посвідчення № 36,

позивача: ОСОБА_1 -головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 1-1/1867 від 11.05.2011 р.

відповідача: не з'явився.

В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Прокурор м. Тернополя звернувся до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до приватного акціонерного товариства "Овочторг" про стягнення 2 673 грн. збитків, завданих державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що державною екологічною інспекцією проведено перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства та встановлено порушення порядку здійснення товариством викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря під час спалювання природного газу в опалювальному котлі для обігріву приміщення по вул. Подільській, 21, м. Тернопіль без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст.ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

В підтвердження викладеного додано акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 23.02.2011 р., припис № 3-1/760 від 28.02.2011 р., протокол про адміністративне правопорушення №006631 від 22.02.2011 р., постанову про накладення адміністративного стягнення №14 від 23.02.2011 р., платіжне доручення № 40 від 02.03.2011 р., розрахунок розміру відшкодування збитків та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 04.11.2011 р. порушено провадження по справі та її розгляд призначено на 28.11.2011 р., який відкладався до 08.12.2011 р.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять суд позов задоволити.

Відповідач явки уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, про причини його неявки суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення процесуальних документів із датами вручення 09.11.2011 р. та 01.12.2011 р. (знаходяться в матеріалах справи).

Зважаючи на те, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою, а наявних матеріалів справи достатньо для прийняття законного та обґрунтованого рішення, справа розглядається без участі повноважного представника відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно ст. 20 Закону України №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 р. №2707-XII відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України №2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно із п. 4 ст. 33 Закону України №2707-XII особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.

Стаття 68 Закону України №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipі, встановлених законодавством України, які кореспондуються зі ст. 34 Закону України №2707-XII.

Відповідно до п. 1.1 статуту приватного акціонерного товариства "Овочторг" (нова редакція), затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ "Овочторг" від 30.04.2011 р., приватне акціонерне товариство "Овочторг" створене внаслідок приведення діяльності товариства у відповідність до Закону України "Про акціонерні товариства" та зміною найменування відкритого акціонерного товариства "Овочторг".

23.02.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в присутності керівника Товариства Мандзій П.В. було здійснено планову перевірку ВАТ "Овачторг" на предмет дотримання ним природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки, у якому зафіксований факт здійснення при обігріві газовим котлом приміщення за адресою Подільська, 21, м. Тернопіль викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", а ст. 78 КУпАП встановлено відповідальність за дане порушення.

22.02.2011 р. державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення №006631 та 23.02.2011 р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №14, згідно якої на посадову особу товариства -бухгалтера ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення згідно ч. 1 ст. 78 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 90 грн., який відповідачем сплачений платіжним дорученням № 40 від 02.03.2011 р.

Згідно довідки ПАТ "Тернопільміськгаз" встановлено, що відповідачем за період з 01.01.2010 р. по 01.03.2011 р. використано 18 463 куб.м. природного газу.

Так, позивачем представлено розрахунок розміру відшкодування збитків, проведених у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064), з якого вбачається, що державі заподіяні збитки на суму 2 673 грн. при спалюванні ВАТ "Овочторг" 18 463 куб.м. природного газу без дозволу держуправління охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 11, ч. 1 ст. 1166 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За загальними правилами відшкодування шкоди, визначеними у ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено відповідачу претензію №1-1/4519 від 27.10.2011 р. для добровільного відшкодування відповідачем 2 673 грн. збитків, заподіяних державі в результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Однак претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду будь - яких заперечень по суті заявлених позовних вимог, як і не надав суду доказів погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 2 673 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Приймаючи рішення зі справи, провадження у якій порушено за заявою прокурора або його заступника, а також у випадках, коли позивач звільнений від сплати державного мита, господарським судом у разі задоволення позову повністю або частково державне мито стягується до державного бюджету України з відповідача, якщо він не звільнений від його сплати (Роз'яснення, Вищий арбітражний суд, від 04.03.1998, № 02-5/78 "Про деякі питання практики застосування розділу VI ГПК України").

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з приватного акціонерного товариства "Овочторг" (вул. Подільська, 21, м. Тернопіль, код 22601214) на р/р 33118331700002 спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588119 в ГУДК Тернопільської області, МФО 838012: 2 673 (дві тисячі шістсот сімдесят три) грн. збитків.

3. Стягнути з приватного акціонерного товариства "Овочторг" (вул. Подільська, 21, м. Тернопіль, код 22601214) в дохід Державного бюджету України (одержувач Державний бюджет м. Тернопіль, 22030001, р/р 31212206700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ одержувача 23588119, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001) 1 411 (одну тисячу чотириста одинадцять) грн. 50 коп. судового збору.

4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 09.12.2011 р., через місцевий господарський суд.

Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -9146

Суддя Н.В. Охотницька