Справа № 2-а-2233/11
26 вересня 2011 року м. Кузнецовськ
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Демчина Т.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ
проперерахунок пенсії, -
В суд звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську (далі -УПФ м.Кузнецовська) про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням затвердженого показника середньої заробітної плати за 2009 р., а також перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, з 22 лютого 2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачу призначено пенсію, і з 01.03.10 р. проведено її перерахунок, однак при перерахунку пенсії за базу взято показник середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 р. у розмірі 1197,91 грн. Позивач вважає, що для перерахунку пенсії необхідно застосувати показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 р. Крім того, їй виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, як особі, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії, однак розмір додаткової пенсії не відповідає розмірам, що встановлені ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що і стало підставою для звернення до суду.
Відповідачем до суду заперечення не подано. Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, приходить до висновку про задоволення позову. Підставами для такого висновку суду стало наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є постраждалою від наслідків чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії В-ІІ № 054359, виданим Рівненською облдержадміністрацією 10.11.94 р., та отримує пенсію за віком.
З розпорядження УПФ м.Кузнецовська № 114836 від 15.08.11 р. вбачається, що ОСОБА_1 10.03.10 р. здійснено перерахунок пенсії з додаванням трудового стажу, набутого після її призначення, з 01.03.10 р. При цьому, як вбачається з дослідженого судом розпорядження, при розрахунку заробітку для обчислення пенсії УПФ м.Кузнецовська застосувало показник «середнього заробітку за минулий рік»- 1197,91 грн. (за повний 2007 р.)
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент виникнення спору, після визнання неконституційними змін до ч.4 ст.42 Закону в редакції Закону від 28.12.07 р. згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 р. №10рп/2008), у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсі продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Вирішуючи спір про законність застосування відповідачем при визначенні заробітної плати при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 р. (1197, 91 грн.), суд виходить з того, що відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку), заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою, однією з складових у якій є „Зс” як середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України. за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Отже, однією з величин, що впливають на розмір заробітної плати для обчислення та перерахунку пенсії, є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
На момент проведення позивачу перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (за 2009 р.) не встановлювався, в той час як був визначений інший - показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, який має таке ж саме застосування - для обчислення пенсії. За 2009 р. цей показник визначений на рівні 1650,43 грн. На думку суду, не може бути підставою для відмови в позові та обставина, що за 2009 р. показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України не визначався. У даному разі слід застосовувати той показник, який був визначений у встановленому порядку для цілей обчислення пенсії - показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
У даному спорі роком, що передує перерахунку пенсії, є 2009 р., і відповідний показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за цей період на момент проведення перерахунку, був визначений.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 4 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
З довідки УПФ м.Кузнецовська № 969 від 15.08.11 р. вбачається, що додаткова пенсія ОСОБА_1 нараховується та виплачується у розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08 р. «Деякі питання соціального захисту громадян».
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” Прикінцеві положення доповнені пунктом 4 такого змісту: “Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вказана норма набула чинності з 19.06.2011р.
Водночас, на момент набрання чинності вищезазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не було встановлено нового порядку та розміру виплат, встановлених ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Такий порядок був встановлений постановою Кабінету міністрів України № 745 від 07.07.11 р., яка набрала чинності 23.07.11 р.
Отже, суд прийшов до висновку про безпідставність визначення розміру додаткової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08 р. у період з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, оскільки дана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів додаткової пенсії особам, до яких віднесено позивача, суперечили вимогам ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 слід було нараховувати та виплачувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року включно у розмірі, передбаченому ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд вважає, що розмір мінімальної пенсії за віком, визначений у ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає застосуванню для обчислення пенсій за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як іншими нормативно-правовими актами, в тому числі і спеціальним законом, розмір мінімальної пенсії за віком не визначено. Таким чином, суд прийшов до висновку, що базою для розрахунку мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат, є прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
На підставі положень ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі ст.ст.11 71, 138, 160-163, 167 КАС України, суддя -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, починаючи з 22 лютого 2011 року і до настання передбачених законодавством підстав для припинення виплати пенсії особисто позивачу, або до зміни законодавства, що регулює вказані виплати.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілому від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії - у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, та провести доплату за цей період.
На підставі п.1 ч.1 ст.256 КАС України допустити негайне виконання судового рішення у межах суми стягнення за один місяць.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: