01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
23.11.2011 № 35/401
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Авдеєва П.В.
суддів:
за участю представників сторін:
від ТОВ „Запорожгаз-2000”: ОСОБА_1 - представник за довіреністю,
від ДК „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України”: ОСОБА_2 - представник за довіреністю,
від ПАТ „Укрнафта”: ОСОБА_3 - представник за довіреністю,
розглянувши апеляційні скарги Дочірньої компанії „Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” та Публічного акціонерного товариства „Укрнафта”
на рішення Господарського суду м.Києва від 11.11.2011р.
по справі №35/401 (суддя Літвінова М.Є.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Запорожгаз-2000”
до Дочірньої компанії „Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” та Публічного акціонерного товариства „Укрнафта”
про зобов'язання вчинити дії,
В листопаді 2011 року ТОВ „Запорожгаз-2000” звернулося з позовом до ДК „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” та ПАТ „Укрнафта” про зобов'язання останніх на підставі даних аукціонного комітету, отриманих від учасників спеціалізованих аукціонів, подати Аукціонному комітету пропозиції на участь у спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу (увесь прогнозний (плановий) обсяг виробництва) для потреб населення ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2012 року; зобов'язати відповідачів виставити на реалізацію на спеціалізованому аукціоні №143, який проводиться Українською аграрною біржею, увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2012 року згідно з наданими пропозиціями; зобов'язати відповідачів скорегувати прогнозні обсяги скрапленого газу: у листопаді-грудні 2011 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні №137 з реалізації скрапленого газу для потреб населення; у січні-грудні 2012 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні №143 з реалізації скрапленого газу для потреб населення відповідно до планових обсягів виробництва скрапленого газу і надавати Аукціонному комітету пропозиції на реалізацію виявленої у обсягах виробництва різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах у листопаді-грудні 2011 року та січні-грудні 2012 року та до укладання договору з біржею-переможцем конкурсу, визначеного згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2011 року №1064, проводити реалізацію виявленої різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, які проводяться на Українській аграрній біржі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі ухиляються від реалізації скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні №143 з продажу скрапленого газу для потреб населення чим порушує вимоги ст.4 Закону України «Про нафту і газ» та Постанови Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011 року «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу».
Рішенням Господарського суду м. Києва від 11.11.2011р. у справі №35/401 позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду, ПАТ „Укрнафта” звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить зазначене рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що оскаржуване рішення суперечить ст.34 ГПК України та п.п.4,19,20,35,36,38,76 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011р., та при прийнятті судом першої інстанції оскаржуваного рішення надано невірну оцінку поданим сторонами, доказам (фактичним даним), що призвело до неповного з'ясування обставин, які мають значення для справи. Внаслідок чого визнано встановленими недоведені обставини, а висновки, зроблені в оскаржуваному рішенні суду першої інстанції - не відповідаю дійсним обставинам справи.
ДК „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” не погоджуючись із вказаним рішенням суду, також звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить зазначене рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги ДК „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” посилається на те, що протокол Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля №433УАБ-СГ від 03.11.2011р. не є обов'язковим для ДК „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України”, а суд першої інстанції, визнавши зазначений протокол таким, що відповідає чинному законодавству України та обов'язковим для відповідачів, порушив п.24 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011р.
Крім того, ДК „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” стверджує, що судом першої інстанції при прийняті оскаржуваного рішення порушено ст.41 Закону України „Про нафту і газ”, пп.1 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011р., п.4, п.72 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011р.
Позивачем не надано відзиву на апеляційні скарги.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, дослідивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов до правильних висновків у даній справі та обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, виходячи з наступного.
В силу ч.1 ст.41 Закону України «Про нафту і газ» підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.
Судом першої інстанції було встановлено, ДК „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” є дочірнім підприємством, підприємства частка держави у статутному капіталі якого складає 100 відсотків, 50% акцій ПАТ „Укрнафта” належить підприємству, частка держави у статутному капіталі якого складає 100 відсотків, а отже на відповідачів розповсюджується дія ст.4 Закону України «Про нафту і газ».
Відповідно до ч.3 ст.41 Закону України «Про нафту і газ» порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011 року «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», яка набрала чинності 28.10.2011 року, затверджено «Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» (далі - Порядок №1064).
За приписами п.1 Порядку №1064 цей порядок визначає механізм організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу на внутрішньому ринку, в тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення. Дія цього порядку поширюється на підприємства, частка держави у статутному капіталі яких становить 50 відсотків і більше, господарські товариства, 50 відсотків і більше акцій (часток, паїв) яких належить до статутного капіталу інших господарських товариств, акціонером яких є держава, що володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу зазначених підприємств, товариств, дочірніх підприємств, представництв та філій становить 50 відсотків і більше загальної вартості вкладів учасників договорів, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю таких підприємств.
Пунктом 24 Порядку №1064 визначено, що для організації та проведення аукціону утворюється аукціонний комітет, який здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. До складу аукціонного комітету включаються по три представники Мінекономрозвитку і Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Персональний склад аукціонного комітету затверджується спільним наказом Мінекономрозвитку та Міненерговугілля.
Колегією суддів встановлено, що до складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, який прийняв протокол №433УАБ-СГ від 03.11.2011 року входить три представники Мінекономрозвитку, три представники Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", персональний склад зазначеного Аукціонного комітету затверджений спільним наказом Міністерства економіки України, правонаступником якого є Мінекономрозвитку, та Міністерства палива та енергетики України, правонаступником якого є Міненерговугілля, що повністю відповідає вимогам п.24 Порядку №1064.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Постанова Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011р. встановлює вимоги щодо складу аукціонного комітету, однак не встановлює вимог створення такого аукціонного комітету після набрання чинності цією Постановою, тому доводи відповідачів про те, що Аукціонний комітет повинен бути утворений після набрання чинності зазначеної Постанови не приймається до уваги.
У відповідності до п.72 Порядку №1064 спеціалізовані аукціони проводяться окремо згідно із затвердженим аукціонним комітетом графіком. Продавці скрапленого газу для потреб населення заявляють увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком.
Пунктом 73 Порядку №1064 визначено, що покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу. Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах. Продавці скрапленого газу для потреб населення подають аукціонному комітетові до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про весь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком. Аукціонний комітет на підставі отриманої інформації протягом двох днів після надходження останньої інформації передає продавцям дані, на підставі яких вони формують пропозицію з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні, та подають її аукціонному комітетові.
З пункту 25 Порядку №1064 вбачається, що Аукціонний комітет установлює форму заявки на участь в аукціоні; затверджує регламент організації та проведення аукціону; затверджує графік проведення аукціонів; розглядає та схвалює або відхиляє заявки на участь в аукціоні та подані пропозиції; затверджує стартову ціну кожного лота; приймає рішення про проведення аукціону, визначає день і час його проведення з урахуванням поданих пропозицій і графіка проведення аукціонів; затверджує секретаря на кожний вид аукціону;контролює виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів та затверджує аукціонні свідоцтва.
Відповідно до п.30 Порядку №1064 рішення аукціонного комітету оформляється протоколом, який підписують усі члени комітету, присутні на засіданні. Рішення комітету є обов'язковими для виконання всіма учасниками аукціону, а також біржею, на якій проводиться аукціон.
Вищезазначені норми встановлюють наступний механізм проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення:
1. Обсяг скрапленого газу для потреб населення, який повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу, формується виходячи з потреб покупців скрапленого газу для потреб населення.
2. Суб'єктом, уповноваженим визначати обсяги скрапленого газу для потреб населення, який повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу та надавати дані продавцям скрапленого газу щодо формування останніми пропозицій з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні є Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.
3. Продавці скрапленого газу зобов'язані формувати пропозиції з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні виключно на підставі даних Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.
Колегією суддів встановлено, що покупці скрапленого газу для потреб населення подали Українській аграрній біржі інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу на 2012 рік. Українська аграрна біржа узагальнила інформацію, подану її покупцями скрапленого газу для потреб населення надала її Аукціонному комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля. Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля на підставі отриманої від Української аграрної біржі інформації, визначив обсяги реалізації скрапленого газу для потреб населення.
В подальшому Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля звернувся до відповідачів з проханням повідомити про обсяги скрапленого газу, які зазначені підприємства планують виробити, реалізувати протягом 2012 року.
В свою чергу, у відповідь на звернення Аукціонного комітету, ПАТ „Укрнафта" листом № 29-01/1657 від 28.10.2011 року повідомив Аукціонний комітет, що обсяг скрапленого газу, який ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" планує виробити, реалізувати протягом 2012 року складає 129 366,000 тонн.
Так, на підставі отриманої інформації Аукціонний комітет протоколом №433УАБ-СГ від 03.11.2011 року вирішив:
1. ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" та ПАТ „Укрнафта" на підставі даних аукціонного комітету, отриманих від учасників спеціалізованих аукціонів, подати Аукціонному комітету пропозиції на участь у спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу (увесь прогнозний обсяг виробництва) для потреб населення ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2012 року.
2. Затвердити графіки проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення на листопад-грудень 2011 року та 2012 рік згідно з додатком.
3. ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" та ПАТ „Укрнафта" виставити на реалізацію на спеціалізованому аукціоні № 143, який проводиться Українською аграрною біржею, увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2012 року згідно з наданими пропозиціями.
4. ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" та ПАТ „Укрнафта" скорегувати прогнозні обсяги скрапленого газу:
- у листопаді-грудні 2011 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні №137 з реалізації скрапленого газу для потреб населення;
- у січні-грудні 2012 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні №143 з реалізації скрапленого газу для потреб населення відповідно до планових обсягів виробництва скрапленого газу і надавати Аукціонному комітету пропозиції на реалізацію виявленої у обсягах виробництва різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах у листопаді-грудні 2011 року та січні-грудні 2012 року та до укладання договору з біржею-переможцем конкурсу, визначеного згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2011 року №1064, проводити реалізацію виявленої різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, які проводяться на Українській аграрній біржі.
Протокол Аукціонного комітету за №433УАБ-СГ від 03.11.2011р. (а.с.38-38) є чинним та не скасований.
Отже, вимоги Аукціонного комітету, викладені в протоколі №433УАБ-СГ від 03.11.2011 року повністю відповідають нормам чинного законодавства України та є обов'язковими для відповідачів.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що твердження ж відповідачів про відсутність у них обов'язку виставити на спеціалізованому аукціоні №143, який проводиться Українською аграрною біржею, на реалізацію увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2012 року є безпідставним та суперечать п. 72 Порядку №1064, згідно з яким відповідачі зобов'язані заявити на спеціалізований аукціон увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому відповідачі брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком
Стосовно твердження відповідачів, що попередній спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для потреб населення, в якому відповідачі брали участь відбувався не на умовах, визначених Порядком №1064, оскільки на час проведення аукціону Порядок №1064 не набрав чинності, колегія суддів зазначає, що умови проведення спеціалізованого аукціону, визначені Порядком №1064 є тотожними з умовами порядку проведення аукціонів, визначеного Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №599 від 04.04.2002 року, відповідно до якого проводився попередній спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для потреб населення, в якому відповідачі брали участь, в цей же час згідно з ст.41 Закону України «Про нафту і газ» відповідачі зобов'язані щомісячно здійснювати продаж скрапленого газу виключно на біржових аукціонах, а отже зазначені доводи відповідачів є безпідставними.
Доводи відповідачів про відсутність у Української аграрної біржі повноважень щодо проведення спеціалізованих аукціонів з реалізації скрапленого газу для потреб населення, колегією суддів не приймаються до уваги, виходячи з наступного.
Підпунктом 1) пункту 2 Постанови №1064 від 03.10.2011 року Кабінет Міністрів України доручив Міністерству енергетики та вугільної промисловості України провести у місячний строк конкурс з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу.
Порядок визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, встановлений пунктами 4-23 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011 року.
Станом на час виникнення спору та розгляду справи судом першої інстанції, біржі, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу в порядку, встановленому Постановою кабінету Міністрів №1064 від 03.10.2011 року, не були визначені.
Сторонами не спростовано, встановлене судом першої інстанції, що на час подання покупцями скрапленого газу для потреб населення інформації про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу на 2012 рік і формування Аукціонним комітетом обсягів реалізації скрапленого газу для потреб населення біржою, яка уповноважена проводити спеціалізовані аукціони для потреб населення була Українська аграрна біржа.
Враховуючи вищезазначене та вимоги ст.4 Закону України «Про нафту і газ», відповідно до якої біржові аукціони з продажу скрапленого газу повинні проводитись щомісячно, угоду про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, укладену між Українською аграрною біржею та Міністерством економіки України, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки угода від 05.05.2000року про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, укладену між Українською аграрною біржею та Міністерством економіки України є чинною, а біржі, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 03.10.2011 року, не визначені, до визначення таких бірж у встановленому порядку біржею, уповноваженою проводити спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу для потреб населення є Українська аграрна біржа.
Згідно з положеннями ст.43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно із ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Доказів, які б спростовували вище встановлені та зазначені судом першої інстанції обставини, сторонами не надано.
Доводи, наведені відповідачами в апеляційних скаргах, колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції, яким повністю задоволено позовні вимоги, відповідає чинному законодавству та матеріалам справи. Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Судом першої інстанції дотримані вимоги ст.49 ГПК України щодо покладення судових витрат на відповідачів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
1. Апеляційні скарги Дочірньої компанії „Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” та Публічного акціонерного товариства „Укрнафта” залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду м.Києва від 11.11.2011р. по справі №35/401 залишити без змін.
3. Матеріали справи №35/401 повернути Господарському суду м.Києва.
Постанова може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя
Судді
24.11.11 (відправлено)