Рішення від 25.11.2011 по справі 5013/1797/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"25" листопада 2011 р.Справа № 5013/1797/11

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянувши матеріали справи

за позовом: прокурора Онуфріївського району в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Онуфріївська районна державна адміністрація, Кіровоградська область, Онуфріївський район, смт. Онуфріївка,

до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Кіровоградська область, Онуфріївський район, с. Успенка,

про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки,

за зустрічним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Кіровоградська область, м. Світловодськ,

до Онуфріївської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, смт. Онуфріївка,

про визнання продовженою дію договорів оренди земельних ділянок

за участю представників сторін:

від прокуратури - Кобзаренко М.О., посвідчення № 992 (при проголошенні вступної та резолютивної частини рішення присутній не був);

від позивача за первісним позовом - ОСОБА_3, довіреність від 20.10.2011 № 12-120/1;

від відповідача за первісним позовом - ОСОБА_1, особисто.

Прокурором Онуфріївського району подано до господарського суду позовну заяву від 15.09.2011 № 2-1200 вих 11 в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Онуфріївська районна державна адміністрація, згідно якої прокурор просить суд зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 повернути на користь позивача самовільно зайняту земельну ділянку водного фонду загальною площею 75,67 га, яка розташована на території Камбурліївської сільської, Онуфріївської та Павлиської селищних рад Кіровоградської області, шляхом її звільнення.

Ухвалою від 06.10.2011 порушено провадження у даній справі, від сторін витребувано необхідні для вирішення спору докази.

Відповідач надав відзив на позов, за змістом якого позовні вимоги заперечив, посилаючись на те, що спірною земельною ділянкою він користується на умовах договорів оренди від 18.11.2005, на підставі яких ним розпочата господарська діяльність по догляду та утриманню орендованої водойми (ставка Верхній), розташованої на р. Омельник басейну ріки Дніпро. Орендна плата сплачується своєчасно згідно умов договорів.

У зв'язку з умовами договорів щодо можливості продовження їхньої дії на новий строк, відповідач звертався до Онуфріївської районної державної адміністрації з письмовим повідомленням про намір продовжити дію договору оренди на тих самих умовах.

В порядку, передбаченому статтею 60 Господарського процесуального кодексу України, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до початку розгляду судом справи по суті подано зустрічну позовну заяву до Онуфріївської районної державної адміністрації про визнання продовженою дії договорів оренди земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб, які знаходяться на території Павлиської, Камбурліївської та Онуфріївської селищних рад, а саме:

- на території Онуфріївської селищної ради 75,67 га,

- на території Павлиської селищної ради 18,0 га,

- на території Камбурліївської селищної ради 0,83 га,

на тих же умовах на новий строк.

Ухвалою від 17.10.2011 господарським судом прийнято вказаний зустрічний позов до спільного розгляду з первісним.

Позивач надав письмові пояснення від 21.11.2011 № 12-135/1, за змістом яких позовну заяву прокурора підтримав, у задоволенні зустрічних позовних вимог просить відмовити (а.с. 123-124).

Прокурором також надано заперечення на зустрічний позов від 17.11.2011 № 2-1597 вих 11, який не визнано з тих підстав, що ОСОБА_1 не надано доказів поліпшення ставу шляхом меліоративних робіт та зариблення; до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар не додав проект додаткової угоди; не враховано, що в разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється; орендар продовжив користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору не дивлячись на лист-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі розпорядження Голови Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 17.11.2005 № 695-р "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (а.с. 125) між Онуфріївською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 18.11.2005 укладено договори оренди землі водного фонду, а саме:

- земельної ділянки загальною площею 56,84 га у т.ч. 11,86 га пасовищ, 0,28 га під гідротехнічними спорудами, 44,70 га під ставками, яка знаходиться на території Онуфріївської селищної ради (а.с. 14-19);

- земельної ділянки загальною площею 18,0 га у т.ч. 3,77 га пасовищ, 14,23 га під ставками на території Павлиської селищної ради (а.с. 20-23);

- земельної ділянки загальною площею 0,83 га у т.ч. 0,62 га пасовищ, 0,21 га під ставками на території Камбурліївської сільської ради (а.с. 24-27).

Вказані договори зареєстровані у ОВКРФ ДП "ЦДЗК", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 23.11.2005 за №№ 1, 2, 3.

Відповідно до пункту 7 вказаних договорів, договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово про намір продовжити його дію.

Термін дії зазначених договорів закінчився 23.11.2010.

Орендодавцем, на адресу ОСОБА_1 27.10.2010 надіслано лист-повідомлення від 05.10.2010 № 11-9/1 про відсутність наміру в подальшому продовжувати орендні відносини з орендарем ОСОБА_1 (а.с. 134), який отримано відповідачем згідно повідомлення про вручення поштового відправлення від 02.11.2010 (а.с. 29), оригінал якого, а також журнал реєстрації вихідної кореспонденції оглянуто в судовому засіданні.

В обґрунтування позовних вимог прокурор також зазначає, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не звертався до Онуфріївської РДА з письмовими повідомленнями про намір продовжити термін дії договорів до закінчення дії вказаних договорів, як того вимагає пункт 7.

Таким чином, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 використовує земельну ділянку без одержання користувачем документа, що посвідчує право користування землею, про що свідчить ведення ним рибогосподарської діяльності у ставі "Верхній", а також сплата орендних платежів на рахунок Онуфріївської РДА.

У ході розгляду справи, відділом Держкомзему у Онуфріївському районі проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт від 28.10.2011, згідно якого встановлено, що відповідач самовільно займає земельні ділянки із земель водного фонду загальною площею 75,67 га, які використовує для рибогосподарських потреб; термін дії договорів оренди закінчився; розпорядження про продовження терміну дії договорів оренди від 23.11.2005 № 1, 2, 3 головою Онуфріївської РДА не приймалось; додаткова угода про продовження терміну дії договорів оренди не підписувалась (а.с. 94).

Самовільне зайняття земельної ділянки водного фонду відповідачем на даний час, як зазначає прокурор, обмежує законного власника в праві розпоряджатися нею та використовувати за призначенням та завдає істотної шкоди інтересам держави, що виражається в грубому порушенні встановлених нею правових норм в сфері землекористування.

Відповідач, в свою чергу, зазначає, що він скористався своїм правом на продовження терміну дії договорів оренди, зокрема, направив на адресу позивача листи від 08.09.2010 та 05.10.2010 з пропозицією на поновлення договорів оренди земельної ділянки водного фонду від 18.11.2005 на той самий термін і на тих самих умовах, продовжує сплачувати орендну плату.

Отже, земельною ділянкою відповідач користується відповідно до укладених 18.11.2005 договорів оренди, умовами яких передбачене продовження строку їхньої дії.

Згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Онуфріївською районною державною адміністрацією 22.08.2005 здійснено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с. 44, 45).

Місцем проживання відповідача, згідно даного витягу, зазначена адреса, на яку і було направлено позивачем лист-повідомлення, а саме: АДРЕСА_2.

Основними видами діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, згідно вказаного витягу, зазначені - "01.30.0 змішане сільське господарство, 05.02.0 рибництво; надання послуг у рибництві, 05.01 рибальство; надання послуг у рибальстві".

Таким чином, як стверджує і сам відповідач, земельну ділянку ним отримано в оренду після реєстрації його в якості фізичної особи-підприємця, для рибогосподарських потреб, тобто для здійснення підприємницької діяльності.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач звертався до позивача із листами від 08.09.2010 та 05.10.2010 про поновлення договору оренди земельної ділянки, які залишились без відповіді (а.с. 57, 59).

У зв'язку з направленням вказаних листів, відсутність відповіді з боку позивача в період з 18.11.2010 по 18.12.2010, відповідач зазначає, що ним дотримано вимог статті 33 Закону України "Про оренду землі", тому згідно зустрічної позовної заяви просить визнати продовженими дію договорів оренди земельних ділянок на тих же умовах на новий строк.

При вирішенні первісного та зустрічних позовних заяв, господарський суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом (ч. 4 статті 4 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до вимог частини 1 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції станом на момент закінчення строку дії спірних договорів оренди) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно чинної редакції частини 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Отже, зі змісту наведених норм вбачається, що підставою для укладання договору оренди землі є згода орендодавця, яка у відповідності до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" оформлюється відповідним рішенням органу виконавчої влади. Таким рішенням відповідно до статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" є розпорядження голови місцевої державної адміністрації.

Повноваження Онуфріївської райдержадміністрації на розпорядження відповідною земельною ділянкою випливає з факту знаходження відповідної земельної ділянки за межами населеного пункту та положень статті 17 і пункту 12 розділу 10 "Перехідні положення" Земельного кодексу України.

Так, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно інформації, наданої відділом Держкомзему у Онуфріївському районі від 20.10.2011 № 688/01/11-11, спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту (а.с. 71).

Закон України "Про оренду землі" (в редакції станом на момент закінчення строку дії спірного договору оренди) у ст. 33 передбачив, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Тобто, на відміну від відповідних норм ЦК України та ГК України, цією нормою не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки у разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню. До того ж вказана норма не передбачає зміну відповідного рішення ради, яке є підставою для надання в оренду земельної ділянки, щодо встановлених в ньому строків оренди.

Відповідно до п. 7 ст. 13, п. 2 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питання використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Позивачем не приймалось рішення про поновлення договорів оренди спірної земельної ділянки водного фонду, більше того відсутність наміру підтверджується направленим на адресу відповідача листом-повідомленням від 05.10.2010 № 11-9/1, тому за відсутності відповідного волевиявлення відповідного органу виконавчої влади, відсутні правові підстави для визнання продовженими дії договорів оренди земельних ділянок водного фонду на тих же умовах на той же строк та, відповідно, відсутні і підстави для задоволення зустрічних позовних вимог.

Зобов'язання цього органу укласти або поновити договір оренди земельної ділянки за відсутності такого рішення є порушенням його виключного передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями.

Крім того, позивач за зустрічним позовом був не позбавлений права на оскарження в судовому порядку дій чи бездіяльності органів або посадових осіб органів виконавчої влади щодо розгляду його пропозицій щодо поновлення дії договорів оренди земельної ділянки водного фонду.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень

У постанові Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 № 6 зазначено, що за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності (абзац третій підпункту 2.1.) і обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Відповідно до пункту 3.1 постанови Пленуму, відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Згідно статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Враховуючи зазначене, відсутність відповідного волевиявлення органу виконавчої влади на продовження терміну дії договорів оренди, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку водного фонду, господарський суд приходить до висновку про зайняття її відповідачем за первісним позовом самовільно та про наявність підстав для задоволення первісного позову.

Відповідно, у задоволенні зустрічного позову необхідно відмовити.

За правилами статті 49 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній на момент подання позову до суду) державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету. Витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Положення Закону України "Про судовий збір", який набрав чинності з 01.11.2011, застосуванню не підлягають, оскільки позовну заяву подано до господарського суду до зазначеної дати.

Керуючись ст.ст. 33, 47, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги за первісним позовом задовольнити.

Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (28120, АДРЕСА_2, проживає: АДРЕСА_3) повернути Онуфріївській районній державній адміністрації (28100, Кіровоградська область, смт. Онуфріївка, вул. 50 років Жовтня, 11, ідентифікаційний код 4055156) шляхом звільнення самовільно зайняту земельну ділянку водного фонду загальною площею 75,67 га, яка розташована на території Камбурліївської сільської, Онуфріївської та Павлиської селищних рад.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (28120, АДРЕСА_2, проживає: АДРЕСА_3) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, р/р 31115095700002, код 24145329, код бюджетної класифікації 22090200) державне мито у сумі 85,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (28120, АДРЕСА_2, проживає: АДРЕСА_3) в дохід Державного бюджету України (отримувач УДК у м. Кіровограді, банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області, рахунок 31214264700002 в ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329, код бюджетної класифікації 22050003 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах") - 236,00 грн витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

У задоволенні зустрічного позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Відповідачеві рішення направити за адресою: АДРЕСА_1.

Суддя В.Г.Кабакова

Повне рішення складено 29.11.2011