ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01 грудня 2011 р. Справа № 5010/1985/2011-П-18/75
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б. П. , при секретарі судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Прокурора м. Яремче Івано-Франківської області (вул. Руднєва ,13 , м. Яремче ) в інтересах держави в особі Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради , с. Поляниця Яремчанської міської ради ,78593
до відповідача: Відкрите акціонерне товариство " Івано-Франківська ПМК-118", вул. Пресмашівська ,3 , м. Івано-Франківськ ,76495
третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Контрольно ревізійне управління в Івано-Франківській області , вул. Василіянок ,48 , м. Івано-Франківськ , 76018
про :стягнення коштів в сумі 23354,98 грн.
за участю представників сторін:
прокурор: не з'явився ;
від позивача - ОСОБА_1. ( довіреність №13 від 21.10.2011р. )- представник ;
від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 1 від 25.10.11р. )- представник ;
від третьої особи : ОСОБА_3.( довіреність № 09-13-14/7866 від 31.11.11р.) - представник;
ОСОБА_4 ( довіреність № 09-13-14/7874 від 30.11.11р.) - представник;
ВСТАНОВИВ: Прокурором м. Яремче Івано-Франківської області в інтересах Держави в особі Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради заявлено позов до Відкритого акціонерного товариства " Івано-Франківська ПМК-118" про стягнення коштів в сумі 23 354,98 грн..
Ухвалою від 27.10.2011р. суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача- Контрольно ревізійне управління в Івано-франківській області.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив наступне: за результатами проведення торгів на закупівлю робіт по захисту земель від затоплення і водної ерозії в центральній частині с. Поляниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області , Поляницькою сільською радою укладено Договір на виконання будівельно-монтажних робіт №1 від 26.06.2008 року з переможцем процедури закупівлі ВАТ " Івано-Франківський ПМК -118" .
18 травня 2011 року контрольно-ревізійним управлінням в Івано-Франківській області за результатами виїзної перевірки дотримання вимог законодавства при проведенні закупівель встановлено, що ВАТ "Івано-Франківська ПМК-118" завищено вартість робіт на покриття ризику на суму 23 354,98 грн., в результаті чого завдано матеріальної шкоди ( збитків ) на вказану суму .
Звіркою кількості та вартості матеріалів, включених у відомість витрачених ресурсів підрядника до актів виконаних робіт по захисту земель від затоплення і водної ерозії в центральній частині с. Поляниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області з фактичними списаннями їх згідно матеріальних збитків та актів списання матеріалів встановлено, що фактична вартість матеріалів згідно актів списання матеріалів загалом перевищує вартість матеріалів включених у відомість витрачених ресурсів до актів виконаних підрядних робіт форми КБ-2 в так:
- в акті виконаних підрядних робіт форми КБ-2в № 1 за липень 2008 року на суму 284910,00 грн.. вартість матеріалів, виробів та конструкцій склала 122279,89 грн., а згідно акту списання матеріалів М-29 матеріально-відповідальної особи ОСОБА_5. вартість матеріалів -1211126,03 грн., що на 1153,86 грн. менше;
- в акті виконаних підрядних робіт форми КБ-2 в №2 за серпень 2008 року на суму 48873,60 грн. вартість матеріалів, виробів та конструкцій склала 22662,88 грн., а згідно акту списання матеріалів М-29 вартість матеріалів - 24815,48 грн. , що на 2152,60 грн. більше;
- в акті виконаних підрядних робіт форми КБ-2в №3 за серпень 2008 року на суму 359703,60 грн. вартість матеріалів, виробів та конструкцій склала 151856,18 грн.. а згідно акту списання матеріалів М-29 вартість матеріалів- 162880.10 грн., що на 11023,92 грн. більше
- в акті виконаних підрядних робіт форми КБ-2в №4 за грудень 2008 року на суму 1202140,00 грн. вартість матеріалів, виробів та конструкцій склала 569521,73 грн., а згідно акту списання матеріалів М-29 вартість матеріалів -567808,58 грн., що 1713,15 грн. - менше.
Проведеним перерахунком встановлено, що фактична вартість матеріалів, виробів та конструкцій відображена по бухгалтерському обліку підприємства склала на 10309,51 грн. більше ніж включено в актах виконаних підрядних робіт форми КБ-2в.
В представлених актах виконаних підрядних робіт форми КБ-2 в главі VІІІ включено кошти на покриття ризику на загальну суму 297772,00 грн.
Проведеним перерахунком встановлено завищення вартості робіт на суму 23354,98 грн. ( 29772,00 -10309,51 = 19462,49 х 1.2= 23354,09) , що є порушенням п.3.2.13 та п. 3.3.10 ДБН Д.1.1-1-2000.
Таким чином, Поляницькій сільській раді заподіяно матеріальної шкоди ( збитків ) на суму 23 354,98 грн..
22 червня 2011 р. Поляницькою сільською радою Яремчанської міської ради на адресу відповідача надіслано претензію № 246 про повернення до місцевого бюджету Поляницької сільської ради коштів в сумі 23 354,98 грн., яка залишена без відповіді та задоволення.
Відкрите акціонерне товариство " Івано-Франківська ПМК-118" (відповідач) заявлені позовні вимоги заперечує, мотивуючи їх безпідставністю та необґрунтованістю.
В обґрунтування свої заперечень відповідач зазначив, що відповідно до п.8 Д оговору №1 від 26.06.2008р., ціна визначається на основі приблизного кошторису, що є невід'ємною частиною Договору і складає 1895,628 тис. грн.. Умовами даного договору також передбачено, що договірна ціна може коригуватися шляхом перегляду проектної документації.
Відповідач вказує на те, що договірна ціна, як і сам Договір були погоджені з Поляницькою сільською радою . На виконання умов Договору між сторонами складені акти приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2, підписані уповноваженими представниками. В кожному акті виконаних робіт в Розділі VІІІ передбачено кошти на покриття ризику на загальну суму 29772, 00 грн.. Дані акти підписані сторонами без будь-яких застережень, що свідчить про схвалення правочину та прийняття його до виконання.
Щодо тверджень позивача, що сума в розмірі 29 772 грн. є збитками, відповідач зазначив, що відповідно до ч.1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою для відшкодування збитків є вивчення господарського правопорушення, яке в свою чергу включає: протиправну поведінку, наявність шкідливих наслідків, причинний зв'язок між протиправною поведінкою і шкодою, та вину правопорушника. В акті КРУ стр. акту 11 зазначено, що договірною ціною до тендерної пропозиції передбачено, кошти на покриття ризиків в розмірі 29772,00 грн.. Відповідач стверджує, що вищезазначене порушення допушено з вини колишнього сільського голови ОСОБА_6, а отже правові підстави для застосування вимог ст. 218 Господарського кодексу України відсутні.
Контрольно-ревізійне управління в Івано-Франківській області заявлені позовні вимоги підтримало в повному обсязі з підстав викладених в письмовому поясненні. долученого до матеріалів справи.
В судовому засіданні представник Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області зазначив, що проведеною зустрічною звіркою у ВАТ "Івано-Франківський ПМК-118 " встановлено, що фактична вартість матеріалів згідно актів списання матеріалів загалом перевищує вартість матеріалів включених в відомості витрачених ресурсів до актів виконаних підрядних робіт форми КБ-2в, зокрема :
- в акті виконаних підрядних робіт форми КБ-2в №1 за липень 2008 року на суму 284910,00 грн. вартість матеріалів, виробів та конструкцій склала 122279,89 грн., а згідно акту списання матеріалів М-29 матеріально відповідальної особи ОСОБА_5. вартість матеріалів становить 121126,03 грн., що на 1153,86 грн. менше ( за рахунок різниці у вартості дроту та каменю бутового);
- в акті виконаних підрядних робіт форми КБ-2 в №2 за серпень 2008 року на суму 48873,60 грн. вартість матеріалів, виробів та конструкцій склала 22662,88грн., а згідно акту списання матеріалів М-29 вартість матеріалів становить 24815,48 грн., що на 2152,60 грн. більше ( за рахунок різниці у вартості дроту, ящиків габіонних та каменю бутового);
- в акті виконаних підрядних робіт форми КБ-2в №3 за серпень 2008 року на суму 359703,60 грн. вартість матеріалів, виробів та конструкцій склала 151856,18 грн., а згідно акту списання матеріалів М-29 вартість матеріалів становить 162880,10 грн., що на 11023,92 грн. більше ( за рахунок різниці у вартості дроту, ящиків габіонних та каменю бутового);
- в акті виконаних підрядних робіт форми КБ-2в №4 за грудень 2008 року на суму 1202140,00 грн. вартість матеріалів , виробів та конструкцій склала 569521,73 грн., а згідно акту списання матеріалів М-29 вартість матеріалів становить 567808,58 грн., що 1713,15 грн. менше ( за рахунок різниці у вартості каменю бутового).
Проведеним перерахунком встановлено, що фактична вартість матеріалів, виробів та конструкцій відображена по бухгалтерському обліку підприємства склала на 10309,51 грн. більше ніж включено в актах виконаних підрядних робіт форми КБ-2в
( 2152,60 + 111023,92 -1153,86 -1713,15 =10309,51).
Враховуючи, що фактичні витрати вартості матеріалів ВАТ " Івано-Франківська ПМК-118" перевищили витрати вартості матеріалів, включені в актах виконаних підрядних робіт форми КБ-2 в , з врахуванням п.3.3.10 та п. 3.3.12 Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174 , встановлено завищення вартості робіт по об'єкту " Захист земель від затоплення і водної ерозії в центральній частині с. Поляниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області " на суму 23 354,98 грн. ( 29772,00-10309,51 =19462,49 х1,2 =23354,98 ).
Зазначене порушення допущено внаслідок дій
( бездіяльності) колишнього сільського голови ОСОБА_6., якою підписано акти приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2 та довідки про вартість виконаних підрядних робіт форми КБ-3 , на підставі яких проведено оплату.
В результаті Поляницькій сільській раді, а загалом місцевому бюджету завдано матеріальної шкоди ( збитків) на суму 23354,98 грн..
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
При цьому суд виходить з наступного:
Відповідно до ст.2 Закону України “Про контрольно-ревізійну службу в Україні”, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до ст. 224 Господарського кодексу України Учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Завищення відповідачем вартості виконаних робіт на загальну суму 23354,98грн. спричинило збитки місцевому бюджету Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради, які мають бути стягнуті в користь сільської ради.
Судові витрати по справі, за правилами ст.49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.2 Закону України “Про контрольно-ревізійну службу в Україні”, ст. 224 Господарського кодексу України, ст. 82 -85Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов прокурора м. Яремче Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради до Відкритого акціонерне товариство " Івано-Франківська ПМК-118" про стягнення коштів в сумі 23354,98 грн. - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства " Івано-Франківська ПМК-118", вул. Пресмашівська ,3 , м. Івано-Франківськ ,76495, ( код ЄДРПОУ 01037525) на користь Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради , с. Поляниця Яремчанської міської ради ,78593, ( р/р 35419003001192, код 25596005, МФО 836014) кошти в сумі 23 354,98 грн. ( двадцять три тисячі триста п'ятдесят чотири гривні 98 коп.) .
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства " Івано-Франківська ПМК-118", вул. Пресмашівська, 3, м. Івано-Франківськ ,76495, ( код ЄДРПОУ 01037525) в дохід Державного бюджету ( отримувач: УДК, м. Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) -233,54 грн. ( двісті тридцять три гривні 54 коп.) державного мита.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства " Івано-Франківська ПМК-118", вул. Пресмашівська, 3, м. Івано-Франківськ ,76495, ( код ЄДРПОУ 01037525) в дохід Державного бюджету ( отримувач: Державний бюджет м. Івано-Франківська, код ЄДРПОУ 20568100, р/р 31216259700002, банк ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000) - 312,50 грн. ( триста дванадцять гривні 50 коп.) - витрат на інформаційно-техніче забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Гриняк Б. П.
Повне рішення складено 05.12.11
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
________________ Дейчаківська О. С. 05.12.11