ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
22 листопада 2011 р. Справа № 5010/1910/2011- З-16/74
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О. ,
при секретарі судового засідання Бабенецька А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ТзОВ "Р.К.С.", вул. Б.Хмельницького, 69, м.Івано-Франківськ,76000
до відповідача: Івано-Франківської міської ради вул.Грушевського,21, м.Івано-Франківськ,76004
про визнання недійсним договору
за участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 -представник , (довіреність б/н від 23.09.2011р. )
Від відповідача: не з"явився ,
Встановив:
Заявлено позов про визнання недійсним договору про відшкодування втрат від недоотримання коштів за використання земель у м. Івано-Франківську від 08.04.2011року № 66/03-06, укладеного між Івано-Франківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Р.К.С.".
Як вбачається із змісту позовної заяви та встановлено в судовому засіданні, між ТзОВ "Р.К.С." та Івано-Франківською міською радою, 08.04.2011 року, укладено договір про відшкодування втрат від недоотримання коштів за використання земель у м. Івано-Франківську № 66/03-06 предметом якого є користування земельною ділянкою для обслуговування виробничо-торгового комплексу площею 0,3466га, що знаходиться за адресою вул. Б. Хмельницького,69 у м. Івано-Франківську.
Зі змісту договору випливає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1686684,78грн.(п.2 Договору). Пунктом 3 вказаного договору передбачено, що відшкодування здійснюється у грошовій формі. Розмір відшкодування прирівнюється до розміру орендної плати за земельну ділянку раніше укладеного договору оренди землі, що становить 36458,94грн., в подальшому за місяць 4216,71грн.
За умовами вказаного договору відшкодування вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця (п.5 Договору).
Як зазначає позивач, із посиланням на ст. 203, 215 ЦК України, вказаний вище договір слід визнати недійсним, оскільки він не відповідає вимогам Земельного кодексу України, Закону України "Про плату за землю" та Податкового кодексу України, так як вказаними нормативними актами не передбачено встановлення такого виду користування землею, який обумовлений оспорюваним договором, а також не передбачено відшкодування втрат від недоотримання коштів за використання земель. Виходячи з положень чинного законодавства, плата за землю справляється виключно за користування землею у формі земельного податку або орендної плати за землю, а відтак укладений між сторонами договір підлягає визнанню його недійсним.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обгрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що підставою для визнання недійсними договору укладеного між сторонами є те, що нормами чинного земельного законодавства не передбачено встановлення такого виду користування землею, який обумовлений оспорюваним договором, а також не передбачено відшкодування втрат від недоотримання коштів за використання земель.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився. Письмового відзиву на позов не подав. При цьому, відповідач двічі звертався до суду з клопотаннями про відкладення розгляду справи(містяться в матеріалах справи), які було задоволено судом ( ухвали суду від 18.10.11, 01.11.11).
За таких обставин, суд дійшов висновку про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності повноважного представника відповідача, та з урахуванням вимог ст.69 ГПК України, щодо встановленого строку вирішення спору господарським судом .
Відповідно до ст. 75 ГПК України, справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши обставини у справі і подані докази, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню із слідуючих підстав:
Як вказано вище, між Позивачем ТзОВ "Р.К.С." та Відповідачем, Івано-Франківською міською радою, 08.04.2011 року, укладено договір про відшкодування втрат від недоотримання коштів за використання земель у м. Івано-Франківську № 66/03-06, предметом якого є користування земельною ділянкою для обслуговування виробничо-торгового комплексу площею 0,3466га, що знаходиться за адресою вул. Б. Хмельницького,69 у м. Івано-Франківську.
Договір укладено на період з 08.11.09 року до моменту державної реєстрації поновленого договору оренди земельної ділянки (п. 2 Договору).
Відшкодування здійснюється у грошовій формі. Розмір відшкодувань прирівнюється до розміру орендної плати за земельну ділянку раніше укладеного договору оренди землі, що становить 36458,94грн., в подальшому за місяць 4216,71грн(п. 3 Договору).
У відповідності до ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, а саме: 1) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; 6) правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Відповідно до ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, засади використання природних ресурсів.
Згідно розділу 15 Земельного кодексу України, право користування землею здійснюється у формі: постійного користування земельною ділянкою та оренди земельної ділянки.
Зі змісту ст. 206 Земельного кодексу України вбачається, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Частиною 3 ст. 201 Земельного кодексу України передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Статтею 5 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що призначення нормативної грошової оцінки полягає у використанні її результатів для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель .
В спірному випадку, як вбачається з умов договору, розмір відшкодувань прирівняно до розміру орендної плати за земельну ділянку раніше укладеного договору оренди землі, що становить 36458,94грн., в подальшому за місяць 4216,71грн.
При цьому, виходячи зі змісту договору, розрахунок відшкодування втрат здійснено
Івано-Франківською міською радою на підставі нормативної грошової оцінки, затвердженої рішенням Івано-Франківської міської ради від 10.07.08 року "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська".
Проте, із зібраних у справі доказів випливає, що постановою Івано-Франківського міського суду від 14.12.09 року, яка згідно з ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.12.10 року набрала законної сили, визнано незаконним п. 2 рішення ХХІХ сесії V скликання Івано-Франківської міської ради від 10.07.08 року "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська", якими нормативну грошову оцінку земель міста введено в дію з дати прийняття цього рішення.
Крім того, судом враховано, що ані Земельним кодексом України, ні іншими актами законодавства не передбачено такого виду користування землею та підстави для плати за землю, які визначені оспорюваним договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає доводи позивача в обгрунтування позовних вимог належними , а тому їх слід задоволити в повному обсязі.
Відповідно до ст.49 ГПК України, судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст. 201, 206 Земельного кодексу України, ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, Законом України "Про плату за землю", ст. 33, 49, ст. 82, -84 Господарського процесуального кодексу України, суд
Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Р.К.С." "Р.К.С." до відповідача: Івано-Франківської міської ради про визнання недійсним договору про відшкодування втрат від недоотримання коштів за використання земель у м. Івано-Франківську від 08.04.2011року № 66/03-06, укладеного між Івано-Франківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Р.К.С.".
Визнати недійсним договір про відшкодування втрат від недоотримання коштів за використання земель у м. Івано-Франківську від 08.04.2011року № 66/03-06 укладений між Івано-Франківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Р.К.С."
Стягнути з Відповідача, Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ (код ЄДРПОУ 33644700) на користь Позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Р.К.С."вул.Б.Хмельницького, 69, м.Івано-Франківськ ( код ЄДРПОУ 32077514) витрати по сплаті державного мита в сумі 85грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Калашник В. О.
Повне рішення складено 01.12.11
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
________________ Попович В. В. 01.12.11