Рішення від 23.11.2011 по справі А-3/15-18/103

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2011 р. Справа № А-3/15-18/103

Господарський суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Гриняк Б. П., судді Калашник В. О. , судді Деделюк Б. В. , при секретарі судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного жилого будинку “Рідна Оселя”, м. Івано-Франківськ, вул. Гарбарська, 14 кв. 58

До відповідача -1: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21

До відповідача - 2: ТзОВ “Екстім”, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 19/26

До відповідача - 3: Підприємця ОСОБА_2., АДРЕСА_1

До відповідача - 4 : Івано-Франківська міська рада, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21

про : визнання нечинним п. 5.7 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради від 22.09.2005р. № 322 та зобов"язати відповідачів привести земельну ділянку в попередній стан .

за участю представників сторін:

від позивача : не з"явились ;

від відповідача 1: ОСОБА_1.( довіреність № 852/01-20/67-в від 17.05.11)-представник

від відповідача 2: не з"явились ;

від відповідача 3: не з"явились ;

від відповідача 4 : ОСОБА_1. ( довіреність № 2085/01-17/64-в від 31.12.10р. ) - представник

ВСТАНОВИВ: Об'єднанням співвласників багатоквартирного жилого будинку “Рідна Оселя” заявлено позов до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, ТзОВ “Екстім” , підприємця ОСОБА_2. та Івано-Франківська міська рада про визнання нечинним п. 5.7 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради від 22.09.2005р. № 322 та зобов"язати відповідачів привести земельну ділянку в попередній стан. Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 27.07.2006 року залишено без розгляду позов Об"єднання співвласників багатоквартирного жилого будинку " Рідна Оселя" до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю " Екстім", підприємця ОСОБА_2. та Івано-Франківської міської ради про визнання нечинним п. 5.7 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради від 22.09.2005р. № 322 та зобов"язати відповідачів привести земельну ділянку в попередній стан на підставі п. 4 ст. 155 КАС України, у зв"язку з тим, що позивач не виконав вимоги ухвали суду від 27.06.2006 р. та від 18.07.2006 р., не прибув повторно без поважних причин в судове засідання, про причини неприбуття не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не подав.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду України від 29.11.06 р. скасовано ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 27.07.2006р. , справу передано на розгляд до першої інстанції.

Розпорядженням голови господарського суду Івано-Франківської області від 03.07.2007 р. , у зв"язку з перебуванням судді Шкіндера П.А. у відпустці в складі колегії суддів проведено заміну, а саме суддю Шкіндера П.А. замінено суддею Калашник В.О..

Ухвалою від 03.07.2007 р., за клопотанням позивача, зупинено провадження у справі до вирішення пов"язаної з нею справи №А-6/103 ( 2006 р. ) за позовом Об"днання співваласників багатоквартирного жилого будинку " Рідна Оселя" до Івано-Франківської міської ради про передачу у власність земельної ділянки площею 0,5076 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку по вул. Гарбарська, 14 , у м. Івано-Франківську.

Ухвалою від 11.11.2011р. суд, з метою свочасного розгляду даного спору, поновив провадження у справі та розгляд справи призначив на 23.11.11р.

Позивач , відповідач -2 та відповідач -3 в судове засідання не з"явились , хоча належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомили.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 25.08.2004 р. №332 про затвердження проекту відведення земельної ділянки під будівництво та передачу її в користування ТзОВ "Екстім", прийнято рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради від 22.09.2005р. № 322, згідно якого ТзОВ «Екстім»надано дозвіл на будівництво багатоквартирного житлового будинку-вставки між будинками №14 на вул. Гарбарська та № 34-а на вул. Галицькій в м. Івано-Франківськ.

Позивач вважає , що рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради від 25.08.2004 р. № 332 слід визнати нечинним, оскільки воно суперечить вимогам п. "в" ч. 1 ст. 12, ч.ч. 1, 3 ст. 124, ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, п.34 ч. 1 ст. 26 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" , ч. 2 ст. 4 Закону України від 06.10.1998 р. №161-ІХV " Про оренду землі", так як надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності належить виключно до повноважень міських рад, а не Виконавчих комітетів міських Рад.

Позивач зазначив, що з незаконності рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради від 25.08.2004 р. №332 про надання земельної ділянки у користування випливає і не законність прийнятого на його підставі рішення Виконачого комітету Івано-Франківської міської Ради від 22.09.2005 р. №322 про надання ТзОВ

" Екстім" дозволу на будівництво багатоквартирного житлового будинку №14 на вул. Гарбаська та №34-а на вул. Галицькій в м. Івано-Франківську .

Зазначене рішення , на думку позивача, не відповідає вимогам частини другої ст. 18 Закону України від 16.11.1992 р. № 2780-ХІІ " Про основи містобудування" , оскільки будівництво об"єктів містобудування незалежно від форм власності здійснюється з дозволу відповідних рад, а не Виконавчих комітетів Рад.

Крім цього, позивач зазначив, що будівництво багатоквартирного житлового будинку-вставки між буд. №14 на вул. Гарбарській та №34-а на вул. Галицькій в м. Івано-Франківську здійснюється з порушеням вимог п. 1 Додатку 3.1 ( протипожежні відстані) до ДБН 360-92 " Містобудування . Планування і забудова міських і сільськх поселень", згідно яких відстані між житловими будинками III ступені вогнестійкості складають 8 м.

В порушення зазначеної вимоги, відстань від багатоквартирного житлового будинку-вставки між будинками № 14 на вул. Гарбарська та № 34-а на вул. Галицькій в м. Івано-Франківськ, на будівництво якого рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради від 22.09.2005р. № 322 надано дозвіл, до будинку, який належить об'єднанню співвласників багатоквартирного жилого будинку "Рідна Оселя" складає 0,0 м..

Позивач зазначив, що в порушення вимог ст. 18 Закону України " Про планування і забудову територій" планування і забудова земельної ділянки між будинками №14 на вул. Гарбарська та №34-а на вул. Галицькій в м. Івано-Франківську проводиться без врахування громадських і приватних інтересів, зокрема без врахування інтересів співвласників багатоквартирного жилого будинку " Рідна Оселя", без повідомлення через засоби масової інформації про початок розроблення відповідної містобудівної документації, а також про форми, місце і строк подання фізичними та юридичними особами пропозицій щодо цієї документації; без повідомлення через засоби масової інформації про місце розгляду пропозицій щодо цієї документації, форми, місце і строку подання пропозицій ( зауважень), порядку їх обговорення ; без оприлюднення через засоби масової інформації рішення про затвердження містобудівної документації; без інформування про правові, економічні та екологічні наслідки планування території, а також про порядок врахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок, будівель і споруд, що оточують місце будівництва.

Дані обставини, на думку позивача, свідчать про незаконність прийнятого Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської Ради рішення №332 від 25.08.2004 р. та рішення №322 від 22.09.2005 р..

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради ( відповідач-1) у відзиві на позов від 19.04.2006р. заявлені позовні вимоги заперечував, мотивуючи їх безпідставністю та необгрунтованістю.

Відповідача-1 вказував на безпідставність доводів позивача про порушення ст. 18 Закону України "Про планування і забудову територій", зазначивши, що в даній статті йдеться про оприлюднення через засоби масової інформації повідомлень, які стосуються містобудівної документації.

При цьому зазначив, що позивач безпідставно ототожнює поняття містобудівної документації, яка викладена у ст. 1 ст.ст. 10-16 Закону України "Про планування і забудову територій" з поняттям проектної документації на будівництво конкретного об'єкта, визначеної ст. 28 Закону України "Про планування і забудову територій".

Згідно ст.10 згаданого Закону, містобудівною документацією є генеральний план населеного пункту, схеми планування територій на місцевому рівні, а також детальний план територій, план червоних ліній, проект забудови територій і проект розподілу територій.

Тому доводи позивача про невідповідність рішень виконавчого комітету про відведення земельної ділянки та про дозвіл на будівництва, з підстав їх суперечності ст. 18 Закону України "Про планування і забудову територій", є безпідставними.

Безпідставним вважає відповідач-1 твердження позивача, що будівництво багатоквартирного житлового будинку-вставки між буд. №14 на вул. Гарбарська та №34-а на вул. Галицькій в м. Івано-Франківську здійснюється з порушенням вимог п. 1 додатку 3.1 (протипожежні відстані) до ДБН 360-92 "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", з огляду на наступне:

Згідно з ч. 6 ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій" дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови відповідно до забудови.

Згідно Висновку комплексної державної експертизи від 21.09.2005р. проектна документація на будівництво житлового будинку вставки на вул. Галицькій -Гарбарській у м. Івано-Франківську підприємцю ОСОБА_2 відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до затвердження з відповідними техніко-економічними показниками.

Також у відповідності з ч. 8 ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій" у випадках передбачених регіональними або місцевими правилами забудови комплексний висновок готується з урахуванням висновків відповідник органів.

Експертним висновком №1675/969 від 13.09.2005р. головного управління МНС України в Івано-Франківській області встановлено, що: "Проведеною експертизою правильності і повноти виконання протипожежних вимог діючих нормативних актів у проектно-кошторисній документації на "Житловий будинок-вставка на вул. Галицькій-Гарбарській в м. Івано-Франківську" (Арх. № 4936-05-107) порушень вимог пожежної безпеки не виявлено"

Отже, безпідставними є припущення позивача про те, що будівництво житлового будинку-вставки на вул. Галицькій-Гарбарській в м. Івано-Франківську, згідно рішення виконавчого комітету міської ради від 22.09.2005 р. № 322 про дозвіл на будівництво, здійснюється з порушенням вимог п. 1 додатку 3.1 (протипожежні відстані) до ДБН 360-92 "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".

Твердження позивача, що з ним, як землекористувачем, не погодили місце розташування будинку-вставки та умови вилучення земельної ділянки, відповідач-1спростував, зазначивши, що такі доводи не грунтуються на вимогах чинного законодавства та не передбачені ст. 151 Земельного кодксу України.

Крім цього, відповідач-1 зазначив, що позивач на час прийняття оскаржуваних рішень не був землекористувачем та не отримував Державного акту на землю та не укладав договорів оренди земельної ділянки, у зв"язку чим будь-яких погоджень з ним, як суміжним землекористувачем, не проводилось.

У відзиві від 20.02.2006 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Екстім" (відповідач-2) зазначив, що будинок-вставка відокремлений від примикаючих будівель протипожежними перешкодами-стінами товщиною 560 і 640 мм зі своїми фундаментами. Протипожежний відсік ( площа типового поверху) становить 331,8 кв.м..

На підтвердження правильності і повноти виконаних протипожежних вимог діючих нормативних актів експертний висновок №1675/969 Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності.

Між будинками №14 на вулиці Грабарська та №34-а на вул. Галицькій в м. івано-франківську розпочалися будівельні роботи згідно виготовленої документації, дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю №114 від 15.11.2005 р. та рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 22.09.2005 р. №322 про дозвіл на будівництво багатоквартирного жилого будинку -вставки підставою для надання дозволу для будівництва. Так висновком комплексної державної експертизи №74.84 .0-298 від 21.09.2005 р. встановлено, що проектна документація відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до затвердження . Також про відповідальність даного проекту діючим нормам документа є висновок №01-23/828/40 від 07.09.2005 р. Івано-Фраківського міськСЕС.

Підприємець ОСОБА_2. (відповідач -3) у відзиві на позов від 20.02.2006 р. заявлені позовні вимоги заперечила з аналогічних підстав та просить суд відмовити в їх задоволенні .

Відповідач-3 зазначив, що в рішенні Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 27.02.2004р. № 70 на проектно-пошукові роботи , акті вибору земельної ділянки від 25.06.2004р. мова йде про житловий будинок-вставку, тобто будівлю, яка знаходиться між існуючими будинками. Розміщення житлового будинку виконане між будинком №34а на вул.Галицькій і будинком №14 на вул.Гарбарській з блокуванням до зовнішніх стін існуючих будинків. Житловий будинок-вставка завершує формування кварталу Галицька-Гарбарська. Орієнтація проектованого будинку прийнята оптимально з врахуванням нормованої інсоляцїі містобудівельної ситуації, що склалася на даній ділянці.

Таким чином, посилання позивача на п.3.13, додаток 3.1 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень»в даному випадку є недоречним, оскільки ці вимоги стосуються окремо стоячих будівель.

Висновком комплексної державної експертизи №74.84.0- 298 від 21.09.2005 року встановлено, що проектна документація відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до затвердження. Також про відповідність даного юекту діючим нормативним документам є заключення №01-23/828/40 від 07.09.2005року Івано-Франківського міськ СЕС.

Враховуючи те, що всі необхідні документи вироблені та затвердженні, відповідач-2 вважає, що дозвіл на будівництво житлового будинку-вставки між будинками №14 на вулиці Грабарська та №34-а на вул. Галицькій в м.Івано-Франківську, наданий йому на законних підставах.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів та їх скасування в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

У відповідності з ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування , не можуть підтверджуватися ніякими іншими зсобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно з ч. 6 ст. 24 Закону України " Про планування і забудову територій" дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови відповідно до забудови.

Згідно Висновку комплексної державної експертизи від 21.09.2005 р. проектна документація на будівництво житлового будинку вставки на вул. Галицькій-Грабарській у м. Івано-Франківську підприємцю ОСОБА_2. відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до затвердження з відповідними техніко-економічними показниками.

Відповідно до ч. 8. ст. 24 Закону України " Про планування і забудову територій" у випадках передбачених регіональними або місцевими правилами забудови комплексний висновок готується з урахуванням висновків відповідних органів.

Експертним висновком №1675/969 від 13.09.2005 р. головне управління МНС України в Івано-Франківській області встановлено, що " Проведеною експертизою правильності і повноти виконання протипожежних вимог діючих нормативних актів у проектно-кошторисній документації на житловий будинок-вставку на вул. Галицькій-Грабарській в м. Івано-Франківську ( арх. №4936-05-107) порушень вимог пожежної безпеки не виявлено ".

В рішенні Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 27.02.04 р. №70 на проектно-пошукові роботи, акті вибору земельної ділянки від 25.06.2004 р. мова йде про житловий будинок-вставку, тобто будівлю, яка знаходиться між існуючими будинками. Розміщення житлового будинку виконане між будинком №34а на вул. Галицькій і будинком №14 на вул. Гарбарській з блокуванням до зовнішніх стін існуючих будинків. Житловий будинок-вставка завершує формування кварталу Галицька -Гарбарська. Орієнтація проектованого будинку прийнята оптимально з врахуванням нормаваної інсоляції і містобудівельної ситуації, що склалася на даній ділянці.

Отже, посилання позивача на п.3.13 додатку 3.1 ДБН 360-92** " Планування і забудова міських і сільських поселень" в даному випадку є невірним, оскільки ці вимоги стосуються окремо стоячих будівель.

Судовій збір, сплачений позивачем, до відшкодування не присуджується.

На підставі наведеного , керуючись ст. 8,124 Конституції України , ст. 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд підставі наведеного, керуючись ст.8,124 Конституції України, ст.158-167 Кодексу адго судочинства України-

ПОСТАНОВИВ:

У позові Об'єднання співвласників багатоквартирного жилого будинку “Рідна Оселя” до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю “Екстім”, підприємця ОСОБА_2. та Івано-Франківської міської рада про визнання нечинним п. 5.7 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради від 22.09.2005р. № 322 та зобов"язання відповідачів привести земельну ділянку в попередній стан - відмовити

Постанова набирає законної сили після строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення ; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя Гриняк Б. П.

Суддя Калашник В. О.

Суддя Деделюк Б. В.

Постанова складена 25.11.11 Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"

________________ Дейчаківська О. С. 25.11.11