Рішення від 15.11.2011 по справі 5010/1749/2011-21/76

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2011 р.

Справа № 5010/1749/2011-21/76

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровська І. М.

при секретарі судового засідання Дуб'юк Т.Ю.,

за участю :

представник позивача: Клюс О.Р.- адвокат

представник відповідача: Країло Роман Ярославович- головний експерт-юристконсульт.

представник відповідача: Перекліна І.В.- спеціаліст першої категорії.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: ТзОВ "Траян", вул.Вільна,40, м.Івано-Франківськ,76018

до відповідача: Івано-Франківського обласного територіальноговідділення Антимонопольного комітету України вул.Незалежності,6, а/с22, м.Івано-Франківськ,76018

про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.07.2011 р. № 53 у справі № 24/ІІ-2011

:

Встановив, що ТОВ "Траян" звернулося до суду з позовом про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.07.2011 р. № 53 у справі № 24/ІІ-2011.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.07.2011 р. № 53 у справі № 24/ІІ-2011 про визнання :

- ТОВ "Траян" у складі групи з 2-х суб'єктів господарювання (ТОВ "Мальва" і ТОВ "Траян") таким, що займало в 2010 році монопольне становище на ринку надання комплексних послуг та оренди торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів у межах міста Івано-Франківська з сукупною часткою понад 50% і продовжує його займати у 2011році ;

- що, дії товариства, щодо необґрунтованого включення у собівартість послуги за розміщення і зберігання ящиків-контейнерів витрат на сплату земельного податку (з 01.01.2011) і завищення витрат на охорону ( з 01.07.2011); завищення витрат на сплату земельного податку в калькуляції вартості оренди торгових місць, торгових і складських приміщень, кіосків та магазинів (з 01.01.2011), є порушенням, передбаченим п.2 ст.50 , п.1 ч.2 ст.13 ЗУ "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання комплексних послуг та оренди торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів, шляхом встановлення таких цін надання послуг, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку;

- що, дії Товариства щодо застосування різного рівня матеріально-технічного облаштування торгових місць для здійснення торгівлі рівнозначними суб'єктами підприємницької діяльності (орендарями), та встановлення при цьому однакової плати за оренду торгових місць (площ), є порушенням, передбаченими п.2 ст.50, п.2 ч.2 ст.13 ЗУ "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання комплексних послуг та оренди торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів, шляхом застосування різних умов до рівнозначних угод з суб'єктами господарювання без об'єктивно виправданих на те причин, які неможливо було б

встановити за умов існування значної конкуренції на ринку;

- накладення на ТОВ "Траян" за вчинені порушення, зазначені в п. 2, п.3 резолютивної частини рішення штраф у розмірі 14000,0 грн. та зобов'язання привести вартість оренди торгових місць (приміщень, площ) та вартість послуг з розміщення і зберігання ящиків-контейнерів до економічно обґрунтованого рівня, про, що повідомити тервідділення в двохмісячний термін з дня отримання цього рішення, прийнято з неповним з'ясуванням та не доведенням обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, а також невідповідністю висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, при визначенні монопольного (домінуючого) становища товариства, не дотримано норм передбачених методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку. Порушено п.5.1, 6.1, 7,8.1, 8.4, 9.1, 9.2, 10.3 та 10.4 Методики, вимоги ЗУ "Про захист економічної конкуренції", не проведено дій направлених на всебічне, повне і об'єктивне з'ясування дійсних обставин справи. Порушення позивачем вказаних вище норм при прийнятті рішення від 19.07.2011 №53 у справі 24/ІІ-2011 є підставою для визнання його недійсним.

Представник відповідача проти позову заперечив при цьому зазначив, що при прийнятті спірного рішення, відповідач керувався Постановою КМУ "Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринках з продажу непродовольчих товарів" №278 від 05.03.09р., Наказом Мінекономіки України та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.09року №638/109 у розділі ІІ якого зазначено розрахунок розміру орендної плати за торгові приміщення (площі) та ціни на послуги з обслуговування приміщень (площ) на ринках, а також спільним наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства ВС України, ДПА України від 26.02.02 №57/188/84/105, зареєстрованим в Мін'юсті від 22.03.02 за №288/6576 "Про затвердження правил торгівлі на ринках". Крім того, при визначенні територіальних, товарних меж ринку в оспорюваному рішенні відповідач керувався Методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, що на думку відповідача, є підставою для правомірності та законності вказаного вище рішення та його відповідності чинному законодавству.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши учасників провадження у справі, суд вважає, що в позові слід відмовити.

При цьому суд врахував наступне.

Згідно норм чинного законодавства України, зокрема: Закону України "Про Антимонопольний комітет України", виключно органи Антимонопольного комітету України наділені такими функціями, як досліджувати ринки товарів, товарні та територіальні межі ринку, питання формування цін на ринках товарів, визначати власними силами монопольне (домінуюче) становище суб'єктів господарювання на ринку.

На підставі звернення від 11.03.11 №266/13 і заяви від 01.04.2011року №17/К, щодо обґрунтованості вартості оренди торгових приміщень (площ) на ринках і додаткових платних послуг ринку, виявлення та припинення антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, адміністративною колегією Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, у зв'язку з наявністю в діях ТОВ "Траян" ознак порушення, передбачених п. 2 ст. 50 , п.2 ч.2 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання в оренду торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів, шляхом встановлення таких цін, надання послуг, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; п.2 ст.50, п. 1.ч.2 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання в оренду торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів, шляхом застосування різних умов до рівнозначних угод з

суб'єктами господарювання без об'єктивно виправданих на те причин, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, розпочато розгляд справи

№ 24/ІІ-2011 відносно ТОВ фірми "Траян."

Дослідження становища ТОВ фірми "Траян" на ринку надання комплексних послуг та оренди торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу товарів, зокрема його сегменту - "ринку надання комплексних послуг та оренди торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів" проводилось відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002. №49-р та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002. за №317/6605.

На підставі вказаної Методики, відділенням Антимонопольного комітету визначено, що об'єкт аналізу, щодо визначення монопольного (домінуючого) становища - ТОВ "Траян", ТОВ "Мальва"; товарні межі ринку - надання комплексних послуг та оренда торгівельних приміщень (площ) у торгівельних об'єктах на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів; торгівельні (географічні) межі ринку - межі м. Івано-Франківська; часові межі ринку - 2010рік.

Рішенням адміністративної колегії відділення Антимонопольного комітету №53 по справі №24/ІІ-2011 визнано, що :

- ТОВ "Траян" у складі групи з 2-х суб'єктів господарювання (ТОВ "Мальва" і ТОВ "Траян") займало в 2010 році монопольне становище на ринку надання комплексних послуг та оренди торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів у межах міста Івано-Франківська з сукупною часткою понад 50% і продовжує його займати у 2011році ;

- дії товариства, щодо необґрунтованого включення у собівартість послуги за розміщення і зберігання ящиків-контейнерів витрат на сплату земельного податку (з 01.01.2011) і завищення витрат на охорону ( з 01.07.2011); завищення витрат на сплату земельного податку в калькуляції вартості оренди торгових місць, торгових і складських приміщень, кіосків та магазинів (з 01.01.2011), є порушенням, передбаченим п.2 ст.50 , п.1 ч.2 ст.13 ЗУ "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання комплексних послуг та оренди торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів, шляхом встановлення таких цін надання послуг, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку;

- дії Товариства щодо застосування різного рівня матеріально-технічного облаштування торгових місць для здійснення торгівлі рівнозначними суб'єктами підприємницької діяльності (орендарями), та встановлення при цьому однакової плати за оренду торгових місць (площ), є порушенням, передбаченими п.2 ст.50, п.2 ч.2 ст.13 ЗУ "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання комплексних послуг та оренди торгових приміщень (площ) на ринках (базарах) з продажу непродовольчих товарів, шляхом застосування різних умов до рівнозначних угод з суб'єктами господарювання без об'єктивно виправданих на те причин, які неможливо було б

встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Крім того, зазначеним рішенням за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції накладено на ТОВ "Траян" штраф у розмірі 14000 грн. та зобов'язано товариство привести вартість оренди торгових ( приміщень, площ) та вартість послуг з розміщення і зберігання ящиків-контейнерів до економічно обґрунтованого рівня.

Доводи позивача, щодо неправильності висновків відділення Антимонопольного комітету України, викладених у спірному рішенні не знаходять свого підтвердження у зібраних по справі доказах та не відповідають фактичним обставинам справи.

Керуючись ст.124 Конституції України, ст.49, ст. 82, -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

в позові - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Скапровська І.М.

Повне рішення складено 22.11.11

Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"

__________ Скапровська І. М. 22.11.11