Справа № 2018/2-а-9570/11/16
29 листопада 2011 року
Суддя Київського районного суду м. Харкова Колесник С.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій протиправними, -
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, яким просила поновити строки звернення до суду за захистом порушених прав; визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, які є відшкодуванням ядерної шкоди, призначеній позивачу відповідно до ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 08.02.2011 року на весь час виплати пенсії та зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та виплату державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії інвалідом війни 2 групи. Згідно зі статтею Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення. Позивач отримує пенсію по інвалідності ЧАЕС. 26.10.2011р. вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок та виплату призначеної з 07.02.2011р. основної та додаткової пенсії згідно ч.4 ст. 54, ст..50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте такий перерахунок здійснено не було.
Ухвалою Київського районного суду м.Харкова від 15.11.2011р. відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій протиправними з 14 травня 2011 року.
Ухвалою Київського районного суду м.Харкова від 23.11.2011р. ОСОБА_1 в задоволенні заяви про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду за період з 08.02.2011р. по 14.05.2011. та позов в цій частині залишено без розгляду.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова направив до суду заперечення на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова та отримує пенсію на підставі ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28.02.91 (1 категорія II група інвалідності).
Перерахунок пенсії у відповідності до рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008. провести неможливо на підставітого, що пенсія по інвалідності, яка настала у зв'язку з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи призначається на підставі ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28.02.91, а не за нормами ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03.
Відповідно до ч.7 с. 54 Закону №796 - порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України.
На підставі цієї норми управління при нарахуванні основної та додаткової пенсії позивачу застосовувало норми Постанови КМУ "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" від 3 січня 2002 року №1, п.б ч.1 якої визначає, що розрахунок розміру пенсії проводиться із розміру 19 грн. 91 коп.
Із положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набув чинності з 01.01.2004 року, а ст. 28 в наведеній редакції з 12.01.2005 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності, а саме:
- Станом на 01.04.2011р. постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" від 16 липня 2008 року №654;
01.08 року Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік" були внесені зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильс кої катастрофи", якими ст. 54 викладена наступним чином - у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках:
по І групі інвалідності -160 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності -150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по 111 групі інвалідності -140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Таким чином, до 22.05.08 управління діяло на підставі діючої ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Після винесення рішення Конституційним Судом України від 22.05.08 управління керувалося діючими Постановами Кабінету Міністрів, що регулювали питання призначення та виплати пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»із змінами та доповненнями, з 19.06.2011 року положення статей 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України.
23.07.2011р. офіційно опублікована постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року №745 були внесені зміни до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»було установлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність:
1. тим, що належать до категорії 1; інвалідам І групи-30 відсотків; інвалідам II групи-20 відсотків;
інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу,-15 відсотків;
2.тим, що належать до категорії 2,-15 відсотків;
3.тим, що належать до категорії 3,-10 відсотків;
4.тим, що належать до категорії 4,-5 відсотків.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особі встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач звернувся до суду з пропущенням шестимісячного строку такого звернення. Тому управління наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог що заявлених з пропуском шестимісячного строку на звернення до суду.
Таким чином, управлінням було вчинено всіх необхідних дій для призначення та виплати пенсії на підставі діючого законодавства.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України справу вирішено судом на підставі наявних у справі матеріалів і доказів, в порядку скороченого провадження, передбаченого п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України.
Відповідно до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розгляд та вирішення даної справи на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є інвалідом 2-ї групи та віднесениадо 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копіями посвідчення НОМЕР_1 с від 15.01.2009 року, вкладкою №НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильскої катастрофи та Експертним висновком МСЕК від 17.12.2008 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров”я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з п.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по другій групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до п.1 ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”особам, віднесеним по першої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю у розмірах: інвалідам другої групи -75 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно з Законом України « Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" ( 2857-17 ) (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., N 7-8, ст. 52; із змінами, внесеними законами України від 7 квітня 2011 року 3220-VI ( 3220-17 ) і N 3222-VI ( 3222-17 ), від 21 квітня 2011 року N 3291-VI (3291-17 ), від 12 травня 2011 року N 3315-VI ( 3315-17 ) і N 3331-VI) ( 3331-17 ) внесено відповідні зміни , Прикінцеві положення доповнено пунктом 4 такого змісту:
"4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" ( 2195-15 ) (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Норма Закону розпоширюється на термін всього 2011 року, бо стосується Державного Бюджету України.
У відповідності до вимог Закону України 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745, відповідно до п. 3 якої зазначено : Установити, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче:
1) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:
інвалідів I групи - 1200 гривень;
інвалідів II групи - 1090 гривень;
інвалідів III групи - 980 гривень;
2) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження:
інвалідів I групи - 870 гривень;
інвалідів II групи - 820 гривень;
інвалідів III групи - 760 гривень;
3) для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
групи - 710 гривень;
групи - 655 гривень;
групи - 600 гривень;
4) для дітей-інвалідів - 380 гривень;
5) непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні:
на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника;
на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, визначеної згідно із цим пунктом, що розподіляється між ними рівними частками.
Згідно з п. 8 цієї П.останови Кабінету Міністрів України вона діє до 01.01.2012року.
Отже, з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року підстави для невиплати позивачеві державної та додаткової пенсії у відповідності до ст..ст.50, 54 Закону Укpaїни ''Про статус i соцiальний захист гpoмадян, які постраждали внacлiдок Чорнобильської катастрофи", були відсутні, зміни у зазначені статті не вносились, а тому відповідач необґрунтовано відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за зазначений період.
На підставі вищевикладеного, суд задовольняє позов в частині зобов”язання відповідача -Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми державної пенсії, в розмірі 8-ти мінімальних пенсій за віком, згідно ст.49, ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 суд відмовляє, вважаючи їх необґрунтованими.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 19, 22, 92, 152 Конституції України, ст. 46, 48, 49, 51, 53, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007р. по справі “Про соціальні гарантії громадян”, керуючись ст.ст. 9, 11, 99, 100,128, 159, 160,161, 183-2 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій протиправними - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку та виплати основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року в розмірах, які відповідають Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року перерахунок основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні ОСОБА_1 за період з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Вказані перерахунок та виплати проводити з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позову ОСОБА_1 -відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м.Харкова шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя