Справа № 2-а-10659 2008 р.
13 червня 2008 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді -Дмитренко А.М.
при секретарі - Стець Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Житлово-експлуатаційна контора № 3» про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень та зобов»язання вчинити певні дії,-
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що вона з дня народження / ІНФОРМАЦІЯ_1/ по даний час постійно проживає у м.Білій Церкві, але зареєстрована з 29.03.1996 року, після досягнення 18-річного віку їй необхідно отримати посвідчення потерпілої 4 категорії, але відповідачем було їй відмовлено у видачі довідки про фактичне проживання в м.Білій Церкві, яку необхідно надати при оформленні документів для одержання посвідчення потерпілої 4 категорії. Вказану відмову позивач вважає безпідставною, а тому просить суд визнати неправомірною відмову відповідача у наданні їй довідки про її фактичне проживання у м.Білій Церкві з дня народження по даний час та зобов»язати відповідача видати їй довідку про період фактичного проживання у м.Білій Церкві.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача за довіреністю позов визнав.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтуваний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 п.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Як передбачено п.7 ст.3 КАС України, суб»єкт владних повноважень-орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб»єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
ЖЕК-3, як Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради, підпорядковане управлінню житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради, а отже, входить в структуру виконавчих органів ради, які, в свою чергу, входять до системи органів місцевого самоврядування.
Так, згідно ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: сільську, селищну, міську раду; виконавчі органи.
А відповідно до ст.7 цього Закону виконавчі органи-це виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радою виконавчі органи.
Отже, в даному випадку ЖЕК-3 діє як суб»єкт владних повноважень, а тому його дії оскаржуються до суду в порядку адміністративного судочинства.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачці було відмовлено ЖЕК-3 у видачі довідки про проживання у м.Білій Церкві з дня народження в зв»язку з тим, що згідно будинкової книги вона зареєстрована по місту по АДРЕСА_1 з 09.03.1996 року.
Вказана довідка була необхідна позивачці для оформлення документів щодо видачі посвідчення потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії.
Згідно п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.97р. № 51, та згідно ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення потерпілого 4 категорії видаються особам, які постійно проживають, або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали, чи постійно навчалися в цій зоні не менше чотирьох років.
Як встановлено в судовому засіданні і вбачається з матеріалів справи, позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1в м.Білій Церкві, Київською облдержадміністрацією 30.05.1996 року їй було видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, серії Д за № НОМЕР_1, що стверджується паспортом позивачки та копією посвідчення, яке згідно п.2 зазначеного Порядку є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За ст.14 зазначеного Закону особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, належать до категорії 4.
Отже, позивачу, яка мала статус потерпілої дитини і якій було видане відповідне посвідчення, посвідчення потерпілої 4 категорії може бути видане, оскільки вона досягла повноліття, але за наявності для того визначених законом підстав.
Згідно ст.15 вказаного вище Закону підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях, а видача довідок про період проживання на територіях радіоактивного забруднення проводиться органами виконавчої влади на цих територіях.
Як встановлено судом, позивачці було відмовлено відповідачем в видачі довідки про період проживання в м.Білій Церкві, яке належить до зони радіоактивного забруднення, в зв»язку з тим, що вона не була прописана /зареєстрована/ в м.Білій Церкві з дня народження, а тільки з 29.03.1996 року.
Але відмову відповідача саме з цих підстав суд вважає необгрунтованою.
Так, відповідно до ст.2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Місце проживання -це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає понад шість місяців на рік.
Згідно довідки ЖЕК-3 позивач зареєстрована /прописана/ в м.Білій Церкві з 29.03.1996 року по даний час по АДРЕСА_1, з довідки поліклінічного відділення Білоцерківської міської дитячої лікарні вбачається, що вона перебувала на обліку в дитячій поліклініці з дня народження -ІНФОРМАЦІЯ_1року за адресою: АДРЕСА_1, згідно довідки Білоцерківської ЗОШ № 6 позивачка навчалася в цій школі з вересня 1991 року по червень 2001 року.
Згідно записів в трудовій книжці матері позивачки, вона постійно працює в м.Білій Церкві з 12.07.1983 року.
За ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи у віці до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків /усиновлювачів/ або одного з них, з ким вона проживає,
опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров»я, в якому вона проживає.
Крім того, як слідує з довідки Білоцерківського МВВС в матеріалах справи, 29.03.1996 року при розподілі будинку по АДРЕСА_1позивачка із загальної будинкової книги була перереєстрована в нову будинкову книгу за цією адресою, стара будинкова книга знищена.
Отже, з врахуванням всього наведеного, суд вважає, що місцем проживання позивачки в період з дня народження по дату прописки /реєстрації/, є місце проживання її батьків по АДРЕСА_1, що підтверджено наданими суду доказами.
А тому суд приходить до висновку, що наданими суду доказами, на які вказано вище в постанові, підтверджується той факт, що позивач проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, до якої належить і м.Біла Церква, з дня народження по даний час.
В зв»язку з наведеним суд вважає неправомірними дії посадових осіб ЖЕК-3 щодо відмови у видачі довідки про період фактичного проживання позивачки на території м.Білої Церкви, оскільки підставою для видачі такої довідки не можуть бути тільки дані про реєстрацію місця проживання фізичної особи, а підставою для цього є і інші документи, на які вказано в цій постанові.
Отже, суд вважає за необхідне зобов»язати відповідача видати позивачці довідку про її проживання в АДРЕСА_1 з дня народження-ІНФОРМАЦІЯ_1року по даний час.
Керуючись ст.ст. 14,15 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст.ст.5,7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.29 ЦК України, постановою КМУ від 20 січня 1997 року № 51 “ Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.3,6,17,158-163,167,185,186 КАС України, суд,
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Житлово-експлуатаційна контора № 3» у видачі довідки ОСОБА_1про її проживання у м.Білій Церкві з дня народження по даний час по АДРЕСА_1
Зобов»язати Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради «Житлово-експлуатаційна контора № 3» видати ОСОБА_1довідку про її проживання у м.Білій Церкві з дня народження-ІНФОРМАЦІЯ_1року по даний час по АДРЕСА_1
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя Дмитренко А.М.