08.06.2011 Справа № 2а/2570/2762/2011
02 червня 2011 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі :
Головуючої судді Баргаміної Н.М.
при секретарі Хоботні Є. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання незаконною та неправомірною відмову, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач 19.05.2011 року звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, в якому просить визнати незаконним та неправомірною відмову Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в наданні довідки про право користуватись пільгами згідно до Закону України «Про міліцію», зобов'язати надати довідку про право користування пільгами та зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області надіслати до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради інформацію про ОСОБА_1, як про особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою згідно Закону України «Про міліцію» та Постанови Кабінету міністрів України «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» від 29.01.2003 року № 117.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що неправомірним рішенням суб'єкта владних повноважень в особі УМВС України в Чернігівській області істотно порушені його конституційні права та свободи, оскільки він відповідно до ст. 22 Закону України «Про міліцію» має право після звільнення з органів внутрішніх справ на пільги, які передбачені даним законом. Відсутність у Положенні про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджений Постановою КМУ від 29.07.1991 року №114 підстави звільнення зі служби за вислугою років, фактично звужує кількість осіб, яким надано право користуватися пільгами, передбаченими ст.22 Закону України «Про міліцію». Крім того, позивач вказав, що згідно Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 року №117, відповідача зобов'язано передати Управлінням праці та соціального захисту населення інформацію про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, перебувають або перебували на обліку у зазначеному органі. Позивач вважав, що відповідь відповідача про відмову у наданні йому довідки, з метою подальшого користування пільгами з оплати житлово-комунальних послуг є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права та законні інтереси.
Позивач в судовому засіданні позов та його мотиви підтримав повністю, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти заявленого позову, вказав, що відповідно до ст. 22 Закону України «Про міліцію» за працівниками міліції, які звільняються зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим законом. Тобто право на пільги вказана норма закріплює за особою, яка має відповідну підставу звільнення зі служби. Представник відповідача вважав, що посилання позивача, на те що він має право на вказану пільгу є безпідставним, оскільки він отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Оскільки право на пенсію за вислугу років не залежить від підстав звільнення, та може бути призначена особам, які звільнені за будь-яким пунктом 64 Положення, і в тому числі особам, які звільнені за порушення дисципліни або вчинення вчинку, що дискредитує звання особи рядового і начальницького складу ОВС, при наявності відповідної вислуги років, в тому числі й при змішаному стажі - при відсутності необхідної вислуги років, тоді як право на пільги за Законом України «Про міліцію» виникає виключно у осіб, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років. Крім того, представник відповідача вказував, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не регламентує підстави та порядок надання пільг пенсіонерам ОВС, в тому числі не закріплює за особами, що мають право на пенсію за вислугою років, право на отримання пільг на оплату житлової площі, комунальних послуг та палива. Таке право для осіб, що отримують пенсію за вислугу років, не передбачено й Законом України «Про міліцію».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню на слідуючих підставах.
Судом встановлено, що підполковник міліції ОСОБА_1, начальник сектору комп'ютерно-технічних досліджень та досліджень у сфері інтелектуальної власності відділу криміналістичних досліджень науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС був звільнений зі служби наказом УМВС України в Чернігівській області від 27.01.2011 року № 17 о/с за п. 64 «ж» (за власним бажанням).
На підставі заяви ОСОБА_1 від 11.02.2011 року було внесено зміни до наказу в частині підстави звільнення з ОВС, а саме змінено підставу звільнення на п. 64 «в» (через обмежений стан здоров'я), про що свідчить наказ УМВС в Чернігівській області від 24.02.2011 року № 38 о/с.
В довідці № 2365 від 04.04.2011 року вказано, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років (а. с. 13).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 не перебуває на персоніфікованому обліку Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради, про що свідчить довідка № 07-09/4193 від 11.04.2011 року, копія якої міститься в матеріалах справи.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про надання йому довідки з метою подальшого користування пільгами з оплати житлово-комунальних послуг, на яку листом від 11.04.2011 № 9/101/1-159 відповідачем було відмовлено позивачу у наданні такої довідки у зв'язку з тим, що останній був звільнений через обмежений стан здоров'я, а тому право на пільги згідно з Законом України «Про міліцію» не зберігається (а. с. 15).
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про міліцію» за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Згідно п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 року № 114, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): а) за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років; б) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії; в) через обмежений стан здоров'я - у разі визнання їх придатними до військової служби поза строєм у мирний час (у військовий час обмежено придатними 1-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії при неможливості використання їх на службі у зв'язку з відсутністю відповідних вакантних посад; г) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі; д) через службову невідповідність; є) за порушення дисципліни; ж) за власним бажанням - при наявності поважних причин, що перешкоджають виконанню службових обов'язків; з) у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу в інші міністерства і відомства (організації); и) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України; і) у зв'язку з непроходженням випробування в період іспитового строку; ї) у разі неподання або подання недостовірних відомостей про майно, доходи, витрати, зобов'язання фінансового характеру, в тому числі за кордоном, що подаються у порядку та обсягах, визначених законами та іншими виданими на їх основі нормативно-правовими актами; й) у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення злочину у сфері службової діяльності або адміністративної відповідальності за корупційне адміністративне правопорушення.
Тобто вищевказаним нормативним актом не передбачено формулювання підстави звільнення «за вислугою років».
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до п.2 вищезазначеного Положення до реєстру включається така інформація: загальні відомості про пільговика (прізвище, ім'я та по батькові, число, місяць, рік народження, ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, адреса зареєстрованого місця проживання (або за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 (ЗП України, 1996 р., N 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 1997 р., число 39, ст. 17; 2000 р., N 5, ст. 178), адреса фактичного місця проживання), склад сім'ї, характеристика житла), реквізити паспорта та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами він реально користується.
Згідно пунктів 3 та 7 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів місцевих рад здійснюють ведення цього Реєстру та забезпечують автоматизоване використання інформації, яка знаходиться в Реєстрі, для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги для розрахунків за надані пільговикам послуги.
Згідно п.5 цього Положення, для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу довідку про склад сім'ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Суд не бере до уваги твердження позивача що відмова відповідача у надані оспорюваної довідки є неправомірною, оскільки з аналізу норм чинного законодавства вбачається, що обов'язку відповідача щодо видачі довідки, яка підтверджує право на пільги, як підстави включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги законодавством не передбачено.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що звільнення позивача зі служби через обмежений стан здоров'я відповідно до ст. 22 Закону України «Про міліцію» не є підставою для збереження за позивачем права на пільги, передбачені цим законом.
А тому суд вважає, що відмовляючи позивачу у наданні довідки про наявність пільг, передбачених статтею 22 Закону України «Про міліцію», відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин у суду відсутні правові підстави для зобов'язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області надіслати до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради інформацію про ОСОБА_1, як про особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою згідно Закону України «Про міліцію» та Постанови Кабінету міністрів України «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» від 29.01.2003 року № 117.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Отже «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним. «У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами. «У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач довів правомірність своїх дій.
Таким чином, виходячи з фактичних обставин справи та вищенаведених положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст.17,18,104, 122, 160-163 КАС України, суд -
У задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Баргаміна Н.М.