Справа № 2а/2570/2967/2011
02 червня 2011 р. суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Баргаміна Н.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ліквідатора Відкритого акціонерного товариства Банк «БІГ Енергія» Васильченко Юрія Леонідовича про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ліквідатора Відкритого акціонерного товариства Банк «БІГ Енергія» Васильченко Юрія Леонідовича, в якому просить суд визнати незаконними дії відповідача в частині відмови у внесенні змін щодо позивача до переліку (реєстру) вимог кредиторів та зобов'язати відповідача включити вимоги позивача, що підтверджується рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 21.03.2011 року до переліку (реєстру) вимог кредиторів четвертої групи у сумі 272278,68 грн. згідно положень ст. 96 Закону України «Про банки і банківську діяльність» в редакції Закону № 3127 від 29.11.2005 року з виплатою коштів заборгованості в пріоритетному порядку - до перерахування коштів за вимогами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Частина 2 статті 2 КАС України чітко вказує, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та Законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Саме ж поняття «суб'єкт владних повноважень» визначено у статті 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 статті 15 Цивільно процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Виходячи з цих норм, спір є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративної юрисдикції в тому разі, якщо він виник із публічно-правових відносин за участю суб'єкта владних повноважень, який саме у цих відносинах здійснює надані йому чинним законодавством владні управлінські функції.
З позовної заяви вбачається, що відповідач в даній справі не є суб'єктом владних повноважень, а позовні вимоги не свідчать про наявність спірних публічно-правових відносин.
У зв'язку із зазначеним з відповідними вимогами позивач може звернутися в порядку цивільного судочинства до відповідного суду загальної юрисдикції.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідно до п. 1 ч. 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, у відкритті провадження у справі необхідно відмовити, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, та повернути позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами позивачеві.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 1 п.1 ст. 109, ст. 165,186 КАС України, суд, -
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ліквідатора Відкритого акціонерного товариства Банк «БІГ Енергія» Васильченко Юрія Леонідовича про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Попередити позивача, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Баргаміна