79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
21 листопада 2011 р. № 2а-11517/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого- судді Запотічного І.І.
за участю секретаря судового засідання Макар Г.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу від 26.05.2011 року ВП № 26426503,-
Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії державного виконавця ВДВС Головного управління юстиції у Львівській області щодо накладення на боржника штрафу у виконавчому провадженні та скасувати постанову від 26.05.2011 року ВП № 26426503 про накладення на позивача у даній справі штрафу в сумі 680 грн.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 30.09.2011 року справу передано за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду
В обґрунтування позову позивач покликається на те, що ним, як боржником, у виконавчому провадженні вжито всіх залежних від нього заходів, необхідних для виконання виконавчого листа № 2а-1174, виданого 16.09.2010 року Шевченківським районним судом м. Львова. Однак фінансування виплат соціальної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а тому його виплата не залежить від волі позивача. З цих підстав вважає, що необґрунтованим є накладення державним виконавцем штрафу за невиконання судового рішення, а тому постанова від 26.05.2011 р. є такою, що підлягає скасуванню, а дії державного виконавця визнанню протиправними. Просить позов задовольнити.
Позивачем до суду подано клопотання від 18.11.2011 року про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Вивчивши матеріали справи та з'ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Шевченківським районним судом м. Львова 16.09.2010 року видано виконавчий лист № 2а-1174 про зобов'язання провести перерахунок нарахованої та виплаченої ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 07.03.2008р. по 31.12.2008р. включно до розміру не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до 6 років, у відповідних періодах та провести виплату недоплаченої допомоги. Зобов'язати Шевченківський відділ соціального захисту з 01.01.2009 року надалі проводити виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на весь період здійснення виплат у розмірі не нижчому ніж передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
На підставі зазначеного виконавчого листа державним виконавцем ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області Кедою М.В. винесено постанову від 11.05.2011 р. ВП № 26426503 про відкриття виконавчого провадження та надано боржнику строк для добровільного виконання судового рішення до 18.05.2011 року.
26.05.2011 р. державним виконавцем ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області Кедою М.В. винесено постанову № 26426503, якою на боржника - Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради накладено штраф в розмірі 680 грн. за невиконання рішення суду в зазначений строк.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
У відповідності до ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження" № 606- ХІV від 21.04.1999 року із наступними змінами та доповненнями.
З матеріалів справи вбачається, що Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради не виконав судове рішення, яким його зобов'язано виплатити ОСОБА_1 допомогу згідно ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Статтею 89 цього ж Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
Суд вважає, що посилання позивача на всі вжиті ним заходи для виконання судового рішення та на відсутність вини в його діях, не є підставою для скасування постанови про накладення штрафу та визнання дій виконавця неправомірними, не свідчить про порушення державним виконавцем вимог Закону України «Про виконавче провадження», оскільки стягувач у виконавчому провадженні ОСОБА_1 кошти згідно судового рішення від боржника не одержала. Суд дійшов висновку, що державний виконавець виніс постанову про накладення штрафу на боржника в межах наданих йому повноважень та з метою забезпечення виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Доводи позивача про те, що відсутні кошти на виплату відповідної допомоги не можуть бути підставою для скасування постанови про накладення штрафу, так як фактично допомога стягувачу (ОСОБА_1.) не виплачена.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що постанову про накладення штрафу від 26.05.2011 року ВП № 26426503 винесено з урахуванням вимог Закону України «Про виконавче провадження».
За наведених вище обставин суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 17, 18, 49, 51, 158, 161-163, 167, 181 КАС України, суд,-
У задоволенні позову Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу від 26.05.2011 року ВП № 26426503 -відмовити.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26.11.2011 року
Суддя Запотічний І.І.