Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 листопада 2011 р. Справа № 2а/0570/22066/2011
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Скріпнік А.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_2 до Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції про визнання дій незаконними, зобов'язання закінчити виконавче провадження та повернути незаконно вилучений автомобіль,
21.11.2011 року позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України) справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 17 КАС України визначає компетенцію адміністративних судів, яка відповідно до пункту 1 частини 2, зокрема, поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_2 оскаржує дії Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції під час виконання виконавчого провадження за судовим наказом Шахтарського міськрайонного суду Донецької області у справі № 2н-245/2009 від 07.10.2009 року.
Насамперед, суд вважає доречним звернути увагу позивача на положення Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 року № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», де, зокрема, зазначено, що відповідно до частини першої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 3 Закону України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Зокрема, статтею 1212 Господарського процесуального кодексу України та розділом VII Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року визначено інший порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, ухвалених за правилами господарського та цивільного судочинства, тому такі спори не належать до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до ч.2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_2 не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 17, 107, 109, 160, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі 2а/0570/22066/2011 за позовною заявою ОСОБА_2 до Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції про визнання дій незаконними, зобов'язання закінчити виконавче провадження та повернути незаконно вилучений автомобіль.
2. Роз'яснити позивачеві, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Скріпнік А.І.