Постанова від 02.08.2011 по справі 2а/0370/1832/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2011 року < год:хв > Справа № 2а/0370/1832/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Чміль І.В.,

з участю представників позивача Олейник І.В.,

представника відповідача Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Андріюк Ю.Б.,

представника відповідача Головного управління Державного казначейства України у Волинській області Харко Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кромберг енд Шуберт Україна" до Головного управління Державного казначейства України у Волинській області, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправною бездіяльності та стягнення пені,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Кромберг енд Шуберт Україна” (далі -позивач, ТзОВ “Кромберг енд Шуберт Україна”) звернулося з позовом до Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (далі - ГУ ДКУ у Волинській області), Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Луцька ОДПІ) в якому просить визнати протиправною бездіяльність Луцької ОДПІ та ГУ ДКУ у Волинській області яка виразилась у не нарахуванні та неподанні до органів казначейства висновку для перерахування пені на бюджетну заборгованість податку на додану вартість в сумі 16362035,00 грн. за період з 01.01.2011 року по 04.05.2011 року та ненарахуванні пені на заборгованість бюджету у сумі податку на додану вартість та стягнути з державного бюджету на його користь пеню в розмірі 516950,65 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 26.03.2009 року у справі №2-а-206/08/0370 за позовом ТзОВ “Кромберг енд Шуберт Україна” до Луцької ОДПІ, ГУ ДКУ у Волинській області про скасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання перерахувати суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість, яка набрала законної сили, скасовано податкові повідомлення-рішення №0000072302/0 від 29.08.2008 року та №0000072302/1 від 18.09.2008 року та зобов'язано ГУ ДКУ у Волинській області перерахувати на рахунки товариства у банку бюджетне відшкодування податку на додану вартість у розмірі 16362035,00 грн. На виконання постанови суду позивачем подано до ГУ ДКУ у Волинській області виконавчий лист, який в подальшому скерований останнім до ДКУ. Зарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість сумі 16362035,00 грн. на рахунок обслуговуючого ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна» банку органами державного казначейства було здійснено 04.05.2011 року. Разом з тим, посилаючись на норми Податкового кодексу України, що вступив у дію з 01.01.2011 року, а саме: пункт 200.23 статті 200 ПК України, яким передбачено нарахування пені на суму бюджетної заборгованості з ПДВ, вважають, що у зв'язку з затримкою бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму ПДВ з бюджету повинна з 01.01.2011 року по 04.05.2011 року включно нараховуватись пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ, розмір якої згідно поданого розрахунку становить 516950,65 грн., яку просить стягнути у примусовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просила позов задовольнити.

В поданих суду запереченнях ГУ ДКУ у Волинській області адміністративний позов товариства не визнало. Вважає твердження позивача про допущення протиправної бездіяльності органами державної влади, що призвело до фінансових втрат позивача та заподіяння істотної шкоди є таким, що не відповідає чинному законодавству. Перерахування коштів на рахунок ТзОВ “Кромберг енд Шуберт Україна”зважаючи на принцип рівності усіх суб'єктів права власності перед законом відповідно до виконавчого листа було здійснено 04.05.2011 року за черговістю надходження на виконання судових рішень у таких категоріях справ, що узгоджується з вимогами п.9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, згідно якого безспірне списання коштів з рахунків державного бюджету здійснюється Державним казначейством України за черговістю надходжень рішень за рахунок і в межах відповідних бюджетних асигнувань. Крім того, вважають, що норми ПК України стосовно нарахування пені на суму бюджетної заборгованості не розповсюджуються на суми ПДВ, що підлягають відшкодуванню з бюджету згідно рішень судів. Просять у задоволенні позову відмовити.

Луцька ОДПІ у своїх запереченнях зазначила, що право товариства на відшкодування ПДВ з бюджету виникло на момент дії Закону України “Про податок на додану вартість”, яким нарахування пені на суму бюджетної заборгованості не було передбачено. На думку відповідача норми ПК України в частині нарахування пені на суму бюджетної заборгованості на дані правовідносини не поширюються. Крім того, вказує на безпідставність тверджень позивача щодо неподання податковим органом висновку до органу держказначейства стосовно суми бюджетного відшкодування з ПДВ згідно рішення суду, оскільки в даному випадку Луцькою ОДПІ у відповідності до вимог спільного наказу ДКУ та ДПА України від 27.04.2004 року №82/245 “Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України та Державного казначейства України в процесі судового розгляду та виконання рішень суду щодо безспірного списання коштів з рахунків, на яких обліковуються надходження Державного бюджету України з податку на додану вартість” було направлено органу держказначейства довідку щодо залишку сум невідшкодованого податку за звітний період.

Представники відповідачів Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державного казначейства України у Волинській області в судовому засіданні, кожен зокрема, підтримали подані суду заперечення та просили відмовити в задоволенні позовних вимог ТзОВ “Кромберг енд Шуберт Україна” в повному обсязі.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 26 березня 2009 року у справі №2-а-206/08/0370 за позовом ТзОВ “Кромберг енд Шуберт Україна”до Луцької ОДПІ, ГУ ДКУ у Волинській області про скасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання перерахувати суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість адміністративний позов товариства задоволено повністю, скасовано податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0000072302/0 від 29.08.2008 року та №0000072302/1 від 18.09.2008 року та зобов'язано ГУ ДКУ у Волинській області перерахувати на рахунки товариства у банку бюджетне відшкодування податку на додану вартість у розмірі 16362035,00 грн. Ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2009 року та Вищого адміністративного суду від 02 березня 2010 року у даній справі скарги Луцької ОДПІ та ГУ ДКУ у Волинській області залишені без задоволення, а постанова суду без змін.

На виконання постанови суду від 26.03.2009 року, яка набрала законної сили, за заявою стягувача Волинським окружним адміністративним судом 04 вересня 2009 року видано виконавчий лист №306/2009.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 9 Закону України “Про виконавче провадження” виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів або з бюджетних установ, здійснюється органами Державного казначейства України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2008 року №609 був затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ.

Відповідно до пункту 9 вищевказаного Порядку рішення суду про стягнення з державного бюджету сум податку на додану вартість та / або відсотків за бюджетну заборгованість за несвоєчасно відшкодовані суми податку виконується Державним казначейством відповідно до виконавчого документа на підставі складених платіжних доручень шляхом перерахування коштів на рахунок, зазначений у виконавчому документі та / або заяві платника податку.

Крім того, частиною 1 статті 25 Бюджетного кодексу України визначено, що Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Отже, аналізуючи вищезгадані норми законодавства, лише до повноважень ДКУ належить виконання рішення суду щодо здійснення безспірного списання коштів з бюджету, в даному випадку суми бюджетної заборгованості з ПДВ на рахунок позивача.

З метою реалізації вимог Бюджетного кодексу України та забезпечення координації дій органів державної податкової служби України та Державного казначейства України в процесі судового розгляду та виконання рішень суду, які передбачають безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються надходження Державного бюджету України з податку на додану вартість спільним наказом ДКУ та ДПА України від 27.04.2004 року №82/245 затверджено Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України та Державного казначейства України в процесі судового розгляду та виконання рішень суду щодо безспірного списання коштів з рахунків, на яких обліковуються надходження Державного бюджету України з податку на додану вартість.

Пунктами 3.1, 3.2 зазначеного Порядку передбачено, що у разі надходження до органів Державного казначейства України оригіналу виконавчого документа (наказу суду), який свідчить про набрання рішенням законної сили, його копія не пізніше наступного робочого дня після його одержання передається до податкового органу для забезпечення повноти контролю за правильністю відшкодування та формування довідки щодо залишку невідшкодованого податку за звітний період за формою, установленою додатком 3. Податковий орган протягом п'яти робочих днів після одержання копії виконавчого документа (наказу суду) направляє органу Державного казначейства України довідку щодо залишку сум невідшкодованого податку за звітний період.

З матеріалів справи вбачається, що виконавчий лист №306/2009 у справі №2-а-206/08/0370 поданий позивачем до ГУ ДКУ у Волинській області згідно відповідної заяви з додатками 07 липня 2010 року.

08.07.2010 року ГУ ДКУ у Волинській області листом №14-08/258-4276 надіслало Луцькій ОДПІ копію виконавчого листа для формування довідки щодо залишку невідшкодованого податку за звітний період (а.с.129).

Станом на 15.07.2010 року Луцькою ОДПІ сформовано довідку про розмір залишку невідшкодованих сум податку на додану вартість, що рахується в бюджетній заборгованості, яка встановлена рішенням суду, ТзОВ “Кромберг енд Шуберт Україна”, згідно якої залишок становить 16362035,00 грн. Зазначена довідка погоджена позивачем, що підтверджується підписом керівника та відтиском печатки товариства.

ГУ ДКУ у Волинській області листом від 16.07.2010 року за №14-08/272-4455 скерувало ДКУ пакет документів по справі №2-а-206/08/0370 про стягнення бюджетної заборгованості по податку на додану вартість в сумі 16362035,00 грн. на користь ТзОВ “Кромберг енд Шуберт Україна”, зокрема, виконавчий лист, копії судових рішень, інформацію щодо стану виконання судового рішення, довідку Луцької ОДПІ про розмір залишку невідшкодованих сум податку та копію заяви товариства.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 04.05.2011 року ТзОВ «Комберг енд Шуберт Україна» відшкодовано податок на додану вартість в розмірі 16362035,00 грн. (а.с.101).

Податковим кодексом України, що вступив в дію з 01.01.2011 року, а саме: статтею 200 ПК України врегульовано порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків. Зокрема, п.200.23 цієї статті передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день.

Разом з тим, правовідносини щодо бюджетного відшкодування сум ПДВ на користь позивача виникли на момент дії Закону України “Про податок на додану вартість”, який не містив норми щодо нарахування пені на суму бюджетної заборгованості.

Оскільки Податковим кодексом України регулюються лише ті правовідносини у сфері бюджетного відшкодування ПДВ, які мають місце після набрання ним чинності, а саме: з 01.01.2011 року, норми цього законодавчого акта не мають зворотньої дії у часі, тому суд вважає, що вимоги пункту 200.23 статті 200 ПК України щодо нарахування пені не розповсюджуються на суму бюджетної заборгованості з ПДВ, яка виникла до набрання чинності цим Кодексом.

З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що Луцькою ОДПІ та ГУ ДКУ у Волинській області не допущено бездіяльності у не нарахуванні пені та неперерахуванні коштів в якості пені в розмірі 516950,65 грн.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відтак в задоволенні позовних вимог товариства про визнання протиправною бездіяльності Луцької ОДПІ та ГУ ДКУ у Волинській області щодо ненарахування пені, неперерахуванні коштів в якості пені та стягнення з державного бюджету пені на його користь слід відмовити.

Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.072008 року №609, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кромберг енд Шуберт Україна" до Головного управління Державного казначейства України у Волинській області, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправною бездіяльності та стягнення пені відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 05 серпня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий О.А.Лозовський