02 серпня 2011 року < год:хв > Справа № 2a-14262/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансової санкції,
Прокурор міста Луцька звернувся з позовом в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансової санкції в розмірі 1700,00 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що постановою №00048 від 25.02.2008 року територіальним управлінням Головної автомобільної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 1700,00 грн. за порушення пункту частини 1 статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: в транспортному засобі марки «Опель Омега», номерний знак НОМЕР_1 відсутні: реєстраційні документи на транспортний засіб, посвідчення водія, ліцензійна картка, відмітки про проходження передрейсового медичного огляду водія і транспортного засобу, таксометр, перевезення здійснювались без оформлення ліцензії на провадження господарської діяльності з надання послуг по перевезенню пасажирів та їх багажу на таксі. Під час складання акту особу водія не встановлено, від підпису та дачі пояснень відмовився. В добровільному порядку відповідач зазначених коштів не сплатив. Вважає, що несплата фінансової санкції відповідачем призводить до ненадходження коштів до Державного бюджету та може завдати істотної шкоди державі.
Ухвалою суду від 29.04.2009 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням - постановою Ківерцівського районного суду від 12.06.2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства транспорту та зв'язку України в особі її структурного підрозділу - територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій №00048 від 25.02.2008 року в сумі 1700,00 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2011 року скасовано постанову Ківерцівського районного суду від 12.06.2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства транспорту та зв'язку України в особі її структурного підрозділу - територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій №00048 від 25.02.2008 року в сумі 1700,00 грн. та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, а тому постанова суду 09.06.2011 року набрала законної сили.
Ухвалою від 22.07.2011 року провадження в даній справі поновлено.
В судове засідання прокурор та представник позивача не з'явились, проте подали письмові заяви про розгляд заяви без їх участі. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі з підстав, наведених в позовній заяві. Просили позов задовольнити та стягнути з відповідача фінансову санкцію в сумі 1700,00 грн.
Відповідач неодноразово, зокрема, 22.07.2011 року та 02.08.2011 року в судові засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та дату їх проведення, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення. Про причини неявки суд не повідомляв, клопотання про розгляд справи за його відсутності не подавав.
Оскільки, відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача, оскільки судом вжиті всі передбачені заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності та проаналізувавши вимоги чинного законодавства суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до статті 34 Закону України “Про автомобільний транспорт” автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Судом встановлено, що 03.01.2008 року працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а саме: автомобіля марки «Опель Омега», номерний знак НОМЕР_1, об лаштованому як легкове таксі, були виявлені порушення, передбачені частиною 1 статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: в транспортному засобі відсутні реєстраційні документи на транспортний засіб, посвідчення водія, ліцензійна картка, відмітки про проходження передрейсового медичного огляду водія і транспортного засобу, таксометр, перевезення здійснювались без оформлення ліцензії на провадження господарської діяльності з надання послуг по перевезенню пасажирів та їх багажу на таксі. Під час складання акту особу водія не встановлено, від підпису та дачі пояснень відмовився.
Постановою територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області від 25.02.2008 року №00048 до ОСОБА_1 на підставі частини 1 статті 60 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про автомобільний транспорт” були застосовані фінансові санкції в розмірі 1700 грн. Копію даної постанови та лист з роз'ясненням порядку її оскарження були надіслані на адресу відповідача 26.02.2008 року.
Постанова територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області від 25.02.2008 року №00048 була оскаржена відповідачем до Ківерцівського районного суду Волинської області, постановою якого від 12.06.2009 року позовні вимоги задоволено повністю. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2011 року постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 12.06.2009 року в справі №2а-1802/09 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства транспорту та зв'язку України в особі її структурного підрозділу - територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій №00048 від 25.02.2008 року в сумі 1700,00 грн. скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, а тому постанова набрала законної сили 09.06.2011 року.
Частиною 1 статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” (надалі - Закон) встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції.
Відповідно до статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” з подальшими змінами та доповненнями, в редакції, чинній на час проведення перевірки та прийняття постанови, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до суб'єкта підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
На день розгляду справи штрафна санкція відповідачем не сплачена.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що рішення про застосування фінансових санкцій на момент розгляду справи є чинним, штраф відповідачем не сплачено, суд вважає, що є всі правові підстави для задоволення позову та стягнення з ОСОБА_1 до Державного бюджету 1700,00 грн. фінансової санкції за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “ро автомобільний транспорт”, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 1700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп. фінансової санкції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде виготовлена в повному обсязі 05 серпня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський