Кривоозерський районний суд Миколаївської області
Дата документу 12.10.2011
Справа № 2-а-3572/11
Категорія 98
12 жовтня 2011 р. смт. Криве Озеро
Суддя Кривоозерського районного суду Миколаївської області Репушевська О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Кривоозерському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в Кривоозерському районі Миколаївської області про визнання дій при перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01 травня 2011 року.
Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 01 травня 2007 року. Після призначення пенсії за віком продовжувала працювати, тому 12 травня 2011 року звернулася до УПФУ в Кривоозерському районі про перерахунок пенсії по стажу та заробітку з 01 травня 2011 року. Управлінням ПФУ в Кривоозерському районі було проведено перерахунок з 01 травня 2011 лише страхового стажу (за період з 01.05.2009 р. по 30.04.2010 р.).
В серпні 2011 року вона звернулася до управління ПФУ за роз»ясненнями та з вимогою здійснити перерахунок стажу та заробітку відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки за 2010 рік, а саме 1982.63 грн.. 05 вересня 2011 року остання отримала від УПФУ відповідь про відсутність підстав для перерахунку пенсії. В зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач ухвалу про відкриття скороченого провадження, копію позову та додані матеріали отримав. Заперечення на позов від відповідача до суду не надходили.
Відповідно до ст.183-2 КАС України справа розглядається в порядку скороченого провадження.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В ході судового розгляду встановлено, що позивачка отримує пенсію за віком з травня місяця 2007 року та продовжує працювати і сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України , тобто є застрахованою особою.
В травні 2011 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Кривоозерському районі Миколаївськоої області з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії за стажем і заробітком, як працюючому пенсіонеру.
05 вересня 2011 року відповідач повідомив позивача, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на даний час відсутні правові підстави для застосування показників середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення, тобто перерахунок з моменту звернення проведено виходячи із показника заробітної плати за 2007 рік.
Обставини справи сторонами не оспорюються.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(до визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.07 №107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 №10-рп/2008) було передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Отже, після рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 року №10-рп/2008 стаття 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»залишилася в попередній редакції, а саме: «у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із внесеними змінами та доповненнями встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Як встановлено Конституцією України, конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані (ст.22 «Конституції»). При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Основні державні соціальні гарантії, встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З наведеного випливає, що перерахунок пенсії, щодо якого позивачка звернулася до відповідача, повинен бути проведений із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення, тобто який являється показником за 2010 рік.
Таким чином, у зв'язку зі здійсненням відповідачем перерахунку пенсії з порушенням вимог законодавства, вимоги позивачки є обґрунтованими і пенсія підлягає перерахунку з виплатою різниці між перерахованою і отриманою пенсією.
Відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по перерахунку пенсії та її виплаті позивачці після перерахунку покладено на управління Пенсійного фонду України в Кривоозерському районі Миколаївської області.
Відповідно до ч.1 ст.256 КАС постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, підлягають негайному виконанню, при цьому, згідно п.8 ч.6 статті 1832 КАС України, у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно.
Керуючись ст.ст.7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163, 1832, 256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління ПФУ в Кривоозерському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дій -задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Кривоозерському районі при перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кривоозерському районі здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.40, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення, тобто який являється показником за 2010 рік, починаючи з 01 травня 2011 року, з урахуванням різниці, що виплачена за цей період.
Допустити негайне виконання постанови суду.
Копію постанови направити сторонам у справі.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Кривоозерського районного суду апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ(підпис):
Копія вірна:
Суддя Кривоозерського
районного суду О.В.Репушевська