5.1.1
Ухвала
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
"25" жовтня 2011 р.№ 2а-9698/11/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Цицюра О.О., розглянувши матеріали позовної заяви Територіальної громади Придніпровського району м.Черкаси до Прокуратури м.Сєвєродонецька, треті особи - ОСОБА_1, Сєвєродонецький міський суд Луганської області про визнання не утвореною юридичної особи та скасування державної реєстрації юридичної особи, -
25 жовтня 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіальної громади Придніпровського району м.Черкаси до Прокуратури м.Сєвєродонецька, треті особи - ОСОБА_1, Сєвєродонецький міський суд Луганської області про визнання не утвореною юридичної особи публічного права унітарної Республіки України з назвою Прокуратура м.Сєвєродонецька, скасування державної реєстрації юридичної особи публічного права з назвою Прокуратура м.Сєвєродонецька, винесення наказу про внесення до ЄДРПОУ відповідного запису з припинення юридичної особи публічного права унітарної республіки України з назвою Прокуратура м.Сєвєродонецька.
Розглянувши матеріали вказаної позовної заяви, суддя прийшов до висновку, що дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України у відкритті провадження слід відмовити на підставі наступного.
Частина 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
У відповідності із частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси.
Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (частина 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 3 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи:
1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
3) про накладення адміністративних стягнень;
4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, у контексті зазначених положень справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень. У випадку ж коли суб'єкт, у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, не здійснює у спірних правовідносинах владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Враховуючи, що в позовній заяві не заявлено вимог щодо вирішення публічно-правового спору, суд вважає неможливим розглядати та вирішувати позовні вимоги в порядку адміністративного судочинства.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження в справі за позовом Територіальної громади Придніпровського району м.Черкаси до Прокуратури м.Сєвєродонецька, треті особи - ОСОБА_1, Сєвєродонецький міський суд Луганської області про визнання не утвореною юридичної особи та скасування державної реєстрації юридичної особи позивачу слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 3, 4, 6, 17, п.1 ч.1 ст.109, ст.ст.158, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовною заявою Територіальної громади Придніпровського району м.Черкаси до Прокуратури м.Сєвєродонецька, треті особи - ОСОБА_1, Сєвєродонецький міський суд Луганської області про визнання не утвореною юридичної особи та скасування державної реєстрації юридичної особи, у зв'язку з тим, що дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.О. Цицюра