Категорія №8.1.5
Іменем України
24 жовтня 2011 року Справа № 2а-8384/11/1270
< Текст >
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кравцової Н.В.,
при секретарі: Бражник В.І.,
за участю сторін:
представника позивача: Волкової Т.С.,
представника відповідача: Безуглого С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугинська» про стягнення коштів за податковим боргом, -
21 вересня 2011 року ДПІ в Лутугинському районі Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугинська» про стягнення коштів за податковим боргом, в обґрунтування якого вказала наступне.
Державне підприємство "Луганськвугілля" зареєстровано управлінням державної реєстрації та міського реєстру 09 квітня 2003 року за № 25370169Ю0043256. ВП «Шахта «Лутугинська»ДП «Луганськвугілля» перебуває на податковому обліку в ДПІ в Лутугинському районі з 03.03.2004.
Відповідачем не сплачено до бюджету узгоджену суму податкового боргу зі збору за спеціальне водокористування в сумі 17596,52 грн., що підтверджується податковими деклараціями та податковим розрахунком.
З метою погашення податкового боргу відповідача податковим органом направлено на адресу відповідача першу податкову вимогу № 1/72 від 05.08.2004 та другу податкову вимогу № 2/85 від 27.09.2004.
Враховуючи, що самостійно податковий борг Державне підприємство "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугинська» не сплатило, позивач просить стягнути його в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги про стягнення з ДП «Луганськвугілля» коштів за податковим боргом у сумі 17596,52 грн. визнав у повному обсязі та проти задоволення позову не заперечував. Пояснив, що відповідач є планово-збитковим підприємством, коштів від реалізації вугільної продукції не вистачає для оплати всіх необхідних видатків, тому, податковий борг утворився з об'єктивних причин.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відокремлений підрозділ «Шахта «Лутугинська» Державного підприємства "Луганськвугілля" згідно довідки АА № 291143 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) має правовий статус суб'єкта без права юридичної особи.
Зі статті 96 Цивільного кодексу України вбачається, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на головному підприєжмстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність по зобов'язанням Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугинська» повинно нести Державне підприємство "Луганськвугілля".
Державне підприємство "Луганськвугілля" зареєстровано управлінням державної реєстрації та міського реєстру 09 квітня 2003 року за № 25370169Ю0043256, перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області як платник податків та зборів з 03.03.2004 за № 31.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Згідно ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість”, платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Судом встановлено, що за відповідачем виник податковий борг зі збору за спеціальне водокористування, що підтверджується податковим розрахунком збору за спеціальне водокористування № 17920 від 09.02.2011 за 2010 рік, податковою декларацією збору № 10572 від 10.05.2001 за І квартал 2011 року та податковою декларацією збору № 14317 від 09.08.2011 за І півріччя 2011 року. Залишок несплаченої суми податкового зобов'язання складає 17596,52 грн.
Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість було визначено Законом України “Про податок на додану вартість”, а з 01.01.2011 Податковим Кодексом України. Згідно зі ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, суб'єкти господарювання зобов'язані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом № 2181), який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав. Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
З огляду на те, що податковий борг відповідача частково виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу, а з 01.01.2011 за приписами Податкового Кодексу України.
Згідно п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом з метою погашення податкового боргу платника податків проводилися відповідні заходи, а саме: була прийнята та вручена перша податкова вимога від 05 серпня 2004 року № 1/72, яку отримано уповноваженим представником відповідача 26.08.2004, та друга податкова вимога 27 вересня 2004 року № 2/85, яку отримано уповноваженим представником відповідача 05.10.2004.
Частиною 1, 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1, 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
Згідно частини 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочиснтва України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову відповідачем суд не вбачає.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугинська» про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити.
Стягнути суму 17596,52 грн. (сімнадцять тисяч п'ятсот дев'яносто шість гривень 52 копійкт) з Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугинська» в рахунок погашення податкового боргу зі збору за спеціальне водокористування до Державного бюджету України на р/р № 31118017700170 ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код одержувача 23487074, з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
< Текст >
СуддяН.В. Кравцова