Постанова від 05.10.2011 по справі 2а-6939/11/1270

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 жовтня 2011 року Справа № 2а-6939/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Захарової О.В.,

при секретарі: Білоконі Д.І.,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність №842/10 від 12.01.2011),

представник відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Стахановвуглебуд» про стягнення коштів з рахунків платника податків в рахунок погашення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

11 серпня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Стахановвуглебуд» про стягнення коштів з рахунків платника податків в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 159 809,13 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Державне відкрите акціонерне товариство «Стахановвуглебуд» є юридичною особою і зареєстроване виконавчим комітетом Стахановської міської ради. Відповідач взяти й на податковий облік в Брянківському відділені Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області 19.02.2008 за №106. Станом на 28.03.2011 Державне відкрите акціонерне товариство «Стахановвуглебуд» має податковий борг в розмірі 159 809,13 грн., який складається з податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, штрафу в розмірі 170,00 грн. та пені в сумі 8,72 грн. Зазначений податковий борг виник у зв'язку з несплатою узгодженої суми податкових зобов'язань в розмірі 159 630,41 грн., яка визначена відповідачем самостійно в податковому розрахунку земельного податку за 2008 рік від 28.02.2008 №66718.

Відповідач добровільно податковий борг з земельного податку з юридичних осіб не сплатив, у зв'язку з чим позивач просить стягнути кошти Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Стахановвуглебуд» у банках, які його обслуговують, на суму податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 159 809,13 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні, викладеним в позові, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі. Заперечення проти позову, заяву про розгляд справи без його участі або заяву про визнання позову відповідач суду не надав.

Суд вважав можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є , орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України «Про систему оподаткування», які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ органи державної податкової служби наділені функціями з контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і сплати до бюджету.

Відповідно до ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” (чинному на час виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів у встановленому законом строки.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також, пільги з земельного податку визначені Законом України «Про плату за землю» від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ (чинному на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України від 03 липня 1992 року №2535-XII «Про плату за землю» Державне відкрите акціонерне товариство «Трест Стахановвуглебуд» є суб'єктом плати за землю (платником) згідно Рішення від 26.07.2007 №18/27 (а.с. 16).

Статтею 2 Закону України від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ «Про плату за землю» передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 14 Закону України від 03 липня 1992 року №2535-XII «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до вимог ч. 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон №2181), податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з п.п.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 ст.16 вищезазначеного Закону України передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктами 16.4.1 та 16.4.2 підпункту 16.4 вищезазначеної статті Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

В судовому засіданні встановлено, що Державне відкрите акціонерне товариство «Трест Стахановвуглебуд» зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 25.05.1998 № 1 392 120 0000 000814 (а.с. 20) та згідно Довідки № 842 внесено до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (а.с. 21).

Відповідач постановлений на облік як платник податків і зборів у Брянківському відділенні Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області 19.02.2008 за №106 (а.с. 6-7).

З матеріалів справи вбачається, що Державне відкрите акціонерне товариство «Трест Стахановвуглебуд» станом на 28.03.2011 має податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 159 809,13 грн.

Заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 159 809,13 грн. складається з наступного:

- податкові зобов'язання - 159 630,41 грн., визначенні платником податків самостійно, що підтверджується податковим розрахунком земельного податку від 28.02.2008 №66718 (а.с. 14-16);

- штрафні санкції - 170,00 грн., застосовані податковим органом на підставі податкового повідомлення - рішення від 28.02.2008 №0000521501/0, яке винесене згідно акту перевірки від 28.02.2008 №00034/1501/181119 за порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” - несвоєчасна подача декларації з земельного податку (а.с.53);

- пеня за несвоєчасну сплату - 8,72 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 28 лютого 2008 року №0000521501/0 Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області про нарахування штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. ні в адміністративному, ні в судовому порядку відповідачем не оскаржено, тому визначені позивачем податкові зобов'язання вважаються узгодженими.

Загальна сума податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 159 809,13 грн. підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків станом на 28.03.2011, податковим розрахунком земельного податку і даними зворотнього боку облікової картки платника (а.с. 8, 9-13, 14-16).

Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) Алчевською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області уповноваженому представнику відповідача 25 жовтня 2001 року була вручена перша податкова вимога №1/8 від 25.10.2001 та 28 листопада 2001 року була вручена друга податкова вимога №2/83 від 28.11.2001 (а.с. 29).

В установленому законом порядку перша і друга податкові вимоги відповідачем не оскаржені.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, що набрав чинності з 01.01.2011.

Відповідно до п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Внаслідок того, що відповідач станом на дату розгляду справи у добровільному порядку податковий борг з земельного податку з юридичних осіб не сплатив, вимоги податкового органу про стягнення коштів у сумі 159 809,13 грн. за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно п. 6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 05 жовтня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 10 жовтня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Стахановвуглебуд» про стягнення коштів з рахунків платника податків в рахунок погашення податкового боргу, задовольнити повністю.

Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Стахановвуглебуд» кошти на суму 159 809,13 грн. (сто п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот дев'ять гривень 13 копійок) в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб (податкові зобов'язання - 159 630,41 грн., штрафні санкції - 170,00 грн., пеня - 8,72 грн.) з усіх рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податників, які перерахувати: «Земельний податок з юридичних осіб», р/р 332168117700027, код платежу 13050100, одержувач: Відділення джержказначенйства у м.Брянка в установі банку ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013,

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 10 жовтня 2011 року.

СуддяО.В. Захарова