Постанова від 11.10.2011 по справі 2а-7950/11/1270

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 жовтня 2011 року Справа № 2а-7950/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Борзаниці С.В.

при секретарі: Мінаковій А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання протиправним та скасування наказу про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання протиправним та скасування наказу про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки. В обґрунтування позовних вимог послався на наступне.

На підставі наказу заступника ДПА в Луганській області-начальника СДПІ ВПП у м. Луганську №357 від 28.07.2011 та направлень на проведення перевірки, починаючи з 10.08.2011 державними податковими ревізорами-інспекторами відділу перевірок платників податків управління податкового супроводження підприємств машинобудівної галузі, чорної металургії та інших ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проводиться документальна планова виїзна перевірка ВАТ «СВЗ» за період з 01.01.2009р. по 30.06.2011.

07.09.2011. ВАТ «СВЗ» була отримана копія наказу начальника СДПІ ВПП у м. Луганську від 02.09.2011. № 420 "Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ "СВЗ" (далі - Наказ № 420), відповідно до якого до складу робочої групи, створеної згідно до наказу СДПІ ВПП у м. Луганську від 28.07.11 № 357, введено наступних фахівців:

завідувача сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств житлово-комунального господарства, газозабезпечення та інших Яковенко Вікторію Віталіївну;

головного державного податкового ревізора-інспектора сектору перевірок плутаників податків відділу податкового супроводження підприємств н торгівців нафтопродуктами, транспорту та будівництва Іванюк Н.Б.

Вважають Наказ №420 про введення додаткових фахівців до складу робочої групи незаконним з наступних підстав.

Податковий кодекс України та інші нормативно-правові акти чинного законодавства України не передбачають можливості видання декількох наказів про проведення однієї й тієї ж перевірки діяльності одного й того ж платника податків, або зміну такого наказу, або його доповнення.

З тексту отриманого Наказу №420 неможливо встановити жодного нормативного обґрунтування внесення змін до складу робочої групи та підстав для видання оскаржуваного наказу.

Крім того, визначення поняття «робоча група» податкове законодавства України не містить, що також вказує на безпідставність оскаржуваного наказу.

Видання керівником податкового органу наказу "Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ "СВЗ" безпосередньо призводить до виникнення певних обов'язків у платника податків, щодо якого прийнято рішення про проведення перевірки. Тому зазначений наказ є таким, що має правове значення, а отже, є рішенням у розумінні п. 1 ч. 2 статті 17 КАС України.

Просили визнати протиправним та скасувати наказ заступника голови ДПА в Луганській області - начальника СДПІ ВПП у м. Луганську Мироненка А.П. від 02.09.2011 №420 «Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод».

Під час судового засідання представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача під час судового засідання проти адміністративного позову заперечував, посилаючись на те, що всі дії відповідачем були виконані відповідно до норм чинного законодавства, порушень допущено не було.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до п. 81.1. ст. 81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.

Непред'явлення платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) направлення на проведення перевірки або пред'явлення направлення, оформленого з порушенням вимог, установлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці другому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Відповідно до п. 1.12 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України за № 213 від 14.04.2011 року, у разі виникнення під час проведення документальної виїзної або фактичної перевірки необхідності внести зміни (заміну або додаткове залучення) до складу перевіряючих виписується направлення на перевірку, в якому зазначаються дані стосовно залученої посадової (службової) особи, яка буде продовжувати перевірку з відповідної дати, та анулюється направлення, виписане на працівника, якого замінено.

Таке направлення на перевірку посадовими (службовими) особами органу ДПС пред'являється платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам), про що платник податків (наведені особи) розписується у направленні (у місті, передбаченому зразком форми направлення) із зазначенням прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

При цьому в акті перевірки вчиняється відповідний запис.

Підставою для заміни у складі перевіряючих та виписки (анулювання) відповідних направлень є доповідна записка керівника структурного підрозділу органу ДПС, який здійснює (очолює) таку перевірку, на ім'я керівника (заступника керівника) відповідного органу ДПС з викладенням об'єктивних причин необхідності зміни або додаткового залучення до складу перевіряючих інших працівників органу ДПС (значні обсяги операцій, проведених платником податків у періоді, що перевіряється; виникнення інших питань, що належать до компетенції органів ДПС; тривала хвороба або звільнення працівника органу ДПС, які сталися під час проведення перевірки, тощо).

При цьому у разі надходження від органу дізнання або слідчого, за постановами яких призначено перевірку, службової записки із наведенням обґрунтованих пропозицій щодо необхідності заміни у персональному складі перевіряючих така записка підлягає обов'язковому розгляду.

За необхідності додаткового залучення до перевірки працівників інших органів ДПС видається наказ про внесення змін до складу перевіряючих, підставою для прийняття якого є відповідний письмовий дозвіл заступника Голови ДПС України, наданий згідно з вимогами абзацу другого підпункту 1.1.1 пункту 1.1 цього розділу, чи рішення (дозвіл) керівника ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, прийняте з дотриманням вимог пп. 1.1.2 п. 1.1 цього розділу.

Відповідно до п.п. 1.1.1, п.п.1.1.2, п.п. 1.1.3 п. 1.1. Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України за № 213 від 14.04.2011 року, відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом:

1.1.1. Голови ДПС України - для проведення документальних планових та позапланових перевірок платників податків із залученням працівників органів ДПС будь-якого рівня.

При цьому до проведення документальних планових та позапланових перевірок платників, що проводяться за рішенням керівників інших органів ДПС, можуть залучатися працівники органів ДПС будь-якого рівня за письмовим дозволом заступника Голови ДПС України, який згідно з розподілом обов'язків забезпечує координацію роботи підрозділів, що здійснюють документальні перевірки платників податків.

1.1.2. Голови ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі - для проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків із залученням працівників органів ДПС цього регіону.

При цьому до проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків, що проводяться за рішенням керівника органу ДПС, на обліку в якому перебувають такі платники податків, працівники органів ДПС цього регіону можуть залучатися за письмовим дозволом (погодженням) Голови ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

1.1.3. Керівника органу ДПС, на обліку в якому перебувають платники податків, для проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків із залученням працівників цього органу ДПС (за умови відсутності рішень керівників органів ДПС вищого рівня щодо проведення перевірки такого платника податків із цих питань).

Згідно наказу від 28.07.2011 № 357 за підписом заступника голови ДПА в Луганській області - начальника СДПІ ВПП у м. Луганську А.П. Мироненка на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України, згідно з планом-графіком проведення документальних перевірок підприємств на ІІІ квартал поточного року призначено проведення з 10.08.11 терміном 30 робочих днів документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС за період роботи з 01.01.09 по 30.06.11, створивши групу у складі посадових осіб СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську: державних податкових ревізорів-інспекторів відділу перевірок платників податків управління податкового супроводження підприємств машинобудівної галузі, чорної металургії та інших ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2.

Згідно наказу від 02.09.2011 № 420 за підписом заступника голови ДПА в Луганській області - начальника СДПІ ВПП у м. Луганську А.П. Мироненка відповідно до наказу СДПІ ВПП у м. Луганську від 28.07.2011 № 357 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» з 10.08.2011 проводиться планова виїзна перевірка, керуючись п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України, введено до складу робочої групи, стовореної згідно з наказом СДПІ ВПП у м. Луганську від 28.07.2011 №357 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» з 05.09.2011, наступних фахівців: завідувача сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств житлово-комунального господарства, газозабезпечення та інших Яковенко Вікторію Віталіївну; головного державного податкового ревізора-інспектора сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств нафтопереробної промисловості, торгівців нафтопродуктами, транспорту та будівництва Іванюк Наталію Борисівну.

Згідно службової записки начальника управління податкового супроводження підприємств машинобудівної галузі, чорної металургії та інших В.А. Льготського на ім'я заступника начальника СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську Гапонової Л.О. відповідно до наказу СДПІ ВПП у м. Луганську від 28.07.2011 № 357 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» з 10.08.2011 проводиться планова виїзна документальна перевірка ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, за період роботи з 01.01.2009 по 30.06.2011. У зв'язку з перебуванням на лікарняному головного державного податкового ревізора-інспектора Ленчік І.А. з 12.08.2011 та головного державного податкового ревізора-інспектора ОСОБА_1 з 16.08.2011 просить розглянути можливість включення додатково до складу робочої групи, створеної згідно наведеного вище наказу, наступних фахівців: завідувача сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств житлово-комунального господарства, газозабезпечення та інших Яковенко Вікторію Віталіївну; головного державного податкового ревізора-інспектора сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств нафтопереробної промисловості, торгівців нафтопродуктами, транспорту та будівництва Іванюк Наталію Борисівну.

Згідно направлення відповідача від 02.09.2011 №361 на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України та наказу від 02.09.2011 № 420 СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську про проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську проводить з «05» вересня 2011 року документальну планову виїзну перевірку ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» тривалістю 13 робочих днів. Мета перевірки: дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС за період роботи з 01.01.2009 по 30.06.2011. Посада, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи органу державної податкової служби, що здійснює перевірку: головного державного податкового-інспектора сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств нафтопереробної промисловості, торгівців нафтопродуктами, транспорту та будівництва СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську - Іванюк Наталія Борисівна.

Згідно направлення відповідача від 02.09.2011 №362 на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України та наказу від 02.09.2011 № 420 СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську про проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську проводить з «05» вересня 2011 року документальну планову виїзну перевірку ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» тривалістю 13 робочих днів. Мета перевірки: дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС за період роботи з 01.01.2009 по 30.06.2011. Посада, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи органу державної податкової служби, що здійснює перевірку: завідувач сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств житлово-комунального господарства, газозабезпечення та інших СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську - Яковенко Вікторія Віталіївна.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідач безпідставно в наказі від 02.09.2011 № 420 як підставу для його винесення зазначив п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України, оскільки вказані норми не передбачають право керівника податкового органу вводити до складу робочої групи додатково співробітників цього органу. Також в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивачем в порушення п.п. 1.1.2. п. 1.1. та п. 1.12. Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків був прийнятий наказ від 02.09.2011 № 420, оскільки відповідно до п. 1.12. внесення змін (заміна або додаткове залучення) до складу перевіряючих проводиться лише шляхом виписування направлень на перевірку, а не шляхом винесення наказу. В даному випадку ані Податковим кодексом України, ані Методичними рекомендаціями щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків не передбачено право керівника податкового органу виносити наказ з вказаного питання. Тобто, оскаржуваний наказ був винесений без наявності на це повноважень та не в спосіб, що передбачений законами України.

Також в судовому засіданні встановлено, що в направленнях №№ 361, 362 від 02.09.2011, виписаних на підставі наказу від 02.09.2011 № 420, зазначено про проведення з «05» вересня 2011 року документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» тривалістю 13 робочих днів, що зовсім не відповідає дійсності, оскільки додатково співробітники ДПС вводилися у склад робочої групи в рамках проведення документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» з 10.08.11 терміном 30 робочих днів.

У зв'язку з чим в судовому засіданні достовірно встановлено відсутність у відповідача передбачених чинним законодавством обставин для винесення оскаржуваного наказу. Зазначені обставини, встановлені в ході судового засідання, вказують на обґрунтованість позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання протиправним та скасування наказу про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання протиправним та скасування наказу про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ заступника голови ДПА в Луганській області - начальника СДПІ ВПП у м. Луганську Мироненка А.П. від 02.09.2011р. №420 «Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» судові витрати у розмірі 3,40 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяС.В. Борзаниця