Ухвала від 14.11.2011 по справі 2а-14329/11/0170/3

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

14 листопада 2011 р. Справа № 2а-14329/11/0170/3

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Шкляр Т.О., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополя

про визнання незаконною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополя про:

1) визнання незаконною бездіяльність КЕВ м. Сімферополя з відмови виконувати постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. у справі № 2а-2241/08/6/0170;

2) зобов'язати КЕВ м. Сімферополя прийняти заходи з негайного виконання постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. у справі № 2а-2241/08/6/0170;

3) суду самостійно вибрати спосіб поновлення прав сім'ї позивача на житло:

- або зобов'язати КЕВ м. Сімферополя негайно виділити позивачу та його доньці конкретну квартиру - упорядковане житлове приміщення в м. Сімферополі складом не менше трьох кімнат, розміром не менше 27,3 кв. м. житлової площі, 52,5 кв.м. загальної площі;

- або у випадку відсутності житла, що належить до розподілу та заселення в м. Сімферополі за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України, вказаної в першому пункті, стягнути з відповідача необхідні грошові кошти на придбання житла для доньки позивача;

4) застосувати до відповідача штрафні санкції, передбачені ст. 267 КАС України в інтересах сім'ї позивача за відмову виконувати постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. по справі № 2а-2241/08/6/0170 у розмірі 150 мінімальних заробітних плат.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.11.11 р. відмовлено у відкритті провадження по справі № 2а-14329/11/0170 за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополя в частині позовних вимог, а саме про:

"1) визнання незаконною бездіяльність КЕВ м. Сімферополя з відмови виконувати постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. у справі № 2а-2241/08/6/0170";

"3) суду самостійно вибрати спосіб поновлення прав сім'ї позивача на житло:

- або зобов'язати КЕВ м. Сімферополя негайно виділити позивачу та його доньці конкретну квартиру - упорядковане житлове приміщення в м. Сімферополі складом не менше трьох кімнат, розміром не менше 27,3 кв. м. житлової площі, 52,5 кв.м. загальної площі;

- або у випадку відсутності житла, що належить до розподілу та заселення в м. Сімферополі за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України, вказаної в першому пункті, стягнути з відповідача необхідні грошові кошти на придбання житла для доньки позивача".

Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Крім того, ч. 2 ст. 162 КАС України передбачено право адміністративного суду прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії; зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень та інш.

Позивачем у пункті 2 прохальної частини позову заявлені позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити заходи з негайного виконання постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. у справі № 2а-2241/08/6/0170.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" № 606 від 21.04.1999 року примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" від 24 березня 1998 року № 202 примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.

З аналізу законодавства України про виконавче провадження випливає, що вчинення виконавчих дій, заходи з примусового виконання рішень на підставах та в межах повноважень, визначених чинним законодавством, здійснюється Державною виконавчою службою України у спосіб та порядок, який встановлений відповідним рішенням суду, що підлягає примусовому виконанню.

Тобто виконання судових рішень є завершальною стадією судового провадження, що складає зміст виконавчого провадження по справі, по якій прийнята постанова суду, тобто у даному випадку - по справі № 2а-2241/08/6/0170, по якій прийнята постанова Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р.

Позовні вимоги заявлені позивачем до відповідача по новій справі. По справі № 2а-2241/08/6/0170 вони мали аналогічний правовий статус. Позовні вимоги заявлені не до органу виконавчої служби.

Наведене узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд - рішення, ухвалене будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".

Дана позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 21.02.2011 р. у справі № 21-10а/11 "Щодо нагляду за додержанням і застосуванням законів у ході судового провадження".

Завершення процесу захисту законного права та охоронюваного законом інтереса вимагає реальне виконання судового рішення, що передбачає в тому числі - примусове виконання останнього, яке в свою чергу є логічним завершенням реалізації норм матеріального права.

Адже примусове виконання є органічною складовою судового провадження, завершенням судового процесу шляхом реалізації відповідних норм матеріального права в певній процесуальній формі.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про:

1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць;

2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць;

3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби;

4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності;

5) уточнення списку виборців;

6) обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання;

7) усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання;

8) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них;

9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства в частині затримання.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

Суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову:

1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті;

2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.

Таким чином, заява про звернення постанови до негайного виконання розглядає суд, який прийняв рішення. Вказана заява не може розглядатись в порядку окремого позовного провадження.

Згідно пункту 4 позовних вимог ОСОБА_1 просить застосувати до відповідача штрафні санкції, передбачені ст. 267 КАС України, в інтересах сім'ї позивача за відмову виконувати постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. по справі № 2а-2241/08/6/0170 у розмірі 150 мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або у разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту та накласти на винну посадову особу, відповідальну за виконання постанови, штраф у розмірі від ста до трьохсот мінімальних заробітних плат.

Отже, з урахуванням вищевикладеного для прийняття судом заходів з застосування до боржника штрафних санкцій за невиконання судового рішення необхідна наявність певних умов, зокрема:

- зобов'язання судом, який постановив судове рішення, суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання останнього у певний строк;

- розгляд такого звіту судом, яким ухвалене відповідне судове рішення, або неподання такого звіту суб'єктом владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення;

- наявність як сторони по справі, не на користь якої ухвалено судове рішення, суб'єкта владних повноважень.

Позивачем заявлені позовні вимоги щодо застосування штрафних санкцій до боржника, тобто до КЕВ м. Сімферополя, за невиконання постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду у справі № 2а-2241/08/6/0170.

З матеріалів адміністративного позову вбачається, що Севастопольський апеляційний адміністративний суд виніс нове рішення у справі № 2а-2241/08/6/070 за результатами розгляду апеляційної скарги у справі № 2а-2241/08/6/070.

Тобто дані позовні вимоги мають розглядатись у межах справи № 2а-2241/08/6/0170.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

З урахуванням вищевикладеного суд повертає позивачу позовну заяву в частині позовних вимог, а саме:

"2) зобов'язати КЕВ м. Сімферополя прийняти заходи з негайного виконання постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. у справі № 2а-2241/08/6/0170";

"4) застосувати до відповідача штрафні санкції, передбачені ст. 267 КАС України в інтересах сім'ї позивача за відмову виконувати постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. по справі № 2а-2241/08/6/0170 у розмірі 150 мінімальних заробітних плат".

Керуючись п. 6 ч. 1 ст. 108 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Повернути позовну заяву у справі № 2а-2241/08/6/0170 за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополя в частині в частині позовних вимог, а саме:

- зобов'язати КЕВ м. Сімферополя прийняти заходи з негайного виконання постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. у справі № 2а-2241/08/6/0170";

- застосувати до відповідача штрафні санкції, передбачені ст. 267 КАС України в інтересах сім'ї позивача за відмову виконувати постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 р. по справі № 2а-2241/08/6/0170 у розмірі 150 мінімальних заробітних плат".

Копію ухвали надіслати позивачу.

Надіслати на адресу позивача адміністративний позов з додатками.

Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.