Головуючий у І інстанції - суддя Горбенко К.П. Доповідач - Г.А. Колеснік
Донецький окружний адміністративний суд
Справа № 2-а-946/08
Іменем України
29 травня 2008 року Справа 22-а-3835/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Колеснік Г.А.,
суддів: Шаптала Н.К., Ляшенка Д.В.,
при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Червоногвардійського району м. Макіївки - про визнання неправомірними дій по відмові у нарахуванні пенсії та зобов'язання зробити перерахунок пенсії з інвалідності,
за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Червоногвардійського району м. Макіївки на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2008 року, -
Постановою суду першої інстанції від 14 січня 2008 року позов ОСОБА_1. про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України Червоногвардійського району м. Макіївки, яке відмовило нарахувати пенсію згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було задоволено. Зобов'язано відповідача перерахувати пенсію позивачу з 01.10.2007 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд першої інстанції встановив, що позивач, належить до категорії 1 як особа, яка потерпіла внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом 2 групи і розміри пенсії йому визначаються ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 8 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
Не погоджуючись з рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2008 року і ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що позивач належить до 1 категорії та є інвалідом 2 групи по захворюванню після Чорнобильської катастрофи і згідно Закону Управління Пенсійного фонду виходило з розміру 19,91 грн., який встановлений Кабінетом Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 для порядку обчислення пенсій стосовно таких осіб, у зв'язку з інвалідністю, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи. А встановлений розмір мінімальної пенсії ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на позивача не поширюється тому, що йому пенсія призначалась не по цьому Закону а по іншому - Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні позивач заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Відповідач в судове засідання за викликом не з'явився.
Колегія суддів, вислухавши позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційні скарги, вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України Червоногвардійського району м. Макіївки задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, судова колегія вважає, що при вирішенні даного спору треба керуватися частиною 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з яким розмір пенсій для інвалідів 2 групи постраждалих від Чорнобильської катастрофи не може бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
А згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.
Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року № 749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.
Таким чином, для позивача як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, який звернувся для нарахування пенсії 01 жовтня 2007 року, нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Таким чином, доводи відповідача щодо призначення пенсії повинно здійснюватися виключно на нормах, які встановлені Постановами Кабінету Міністрів України, не можуть прийматися до уваги, оскільки вказані правовідносини регулюються Законами і Законом чітко вказані розміри таких пенсій.
Ствердження Управління про те, що ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо розмірів пенсій стосується лише пенсіонерів, яким пенсія призначена за цим Законом, не відповідає дійсності.
Виходячи з принципів адміністративного судочинства - верховенства права та законності, які встановлюють пріоритетність Законів над іншими нормативними актами, судова колегія вважає, що державою забезпечені правові гарантії захисту прав і свобод людини, у тому числі і відносно осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Отже, доводи відповідача про те, що мінімальний розмір пенсії встановлений постановою Кабінету Міністрів у розмірі 19,91 грн. не можуть бути прийняті до уваги.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Доводи апеляційної скарги про те, що ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» питання обчислення розміру виплат віднесені до компетенції Кабінету Міністрів є необґрунтованими, оскільки Законом це не передбачено, а вказано, що Кабінет Міністрів встановлює порядок обчислення виплат і Закон також передбачає обов'язок Кабінету Міністрів здійснювати застосування норм даного Закону.
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.
Керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Червоногвардійського району м. Макіївки - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2008 року про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Г.А. Колеснік
/підписи/ Н.К. Шаптала
Д.В. Ляшенко
З оригіналом згідно
Суддя: Г.А. Колеснік
Головуючий у І інстанції - суддя Горбенко К.П. Доповідач - Г.А. Колеснік
Донецький окружний адміністративний суд
Справа № 2-а-946/08
Іменем України
(вступна та резолютивна частини)
29 травня 2008 року Справа 22-а-3835/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Колеснік Г.А.,
суддів: Шаптала Н.К., Ляшенка Д.В.,
при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Червоногвардійського району м. Макіївки - про визнання неправомірними дій по відмові у нарахуванні пенсії та зобов'язання зробити перерахунок пенсії з інвалідності,
за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Червоногвардійського району м. Макіївки на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2008 року, -
Керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Червоногвардійського району м. Макіївки - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2008 року про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Г.А. Колеснік
Н.К. Шаптала
Д.В. Ляшенко