Постанова від 28.11.2011 по справі 2-а-3219/11

Справа № 2-а-3219/11/0515

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2011 року місто ДОКУЧАЄВСЬК

ДОКУЧАЄВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі судді Сєліна Є.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та зобов'язання його здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 01 березня по 31 серпня 2011 року та надалі довічно,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області. В обґрунтування своїх вимог вона зазначила, що відповідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії підвищуються щомісячно на 30% мінімальної пенсії за віком. Але їй така надбавка у передбаченому законом розмірі не виплачувалась, у зв'язку із чим, просить визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов'язати його здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 01 березня по 31 серпня 2011 року та надалі довічно.

Відповідно до ухвали судді від 12.09.2011р. та вимог ст.183-2 КАС України, розгляд справи здійснено в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Оцінивши повідомлені позивачем у позовній заяві та відповідачем у поданому запереченні проти позову обставини, суд вважає їх достатніми для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.

Адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням, знаходиться на обліку відповідача та отримує пенсію за віком.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону саме на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правовий статус дітей війни, що визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни”.

Відповідно до ст. 6 цього Закону України, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з якої випливає, що мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України “Про прожитковий мінімум” від 15 липня 1999 року № 966-ХІV прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Згідно статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

За довідкою управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області вбачається, що надбавка дітям війни у 2009-2011 роках виплачується у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян у розмірі 49,80 грн.

14 червня 2011 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік", який набрав законної сили 19 червня 2011 року, за яким зокрема встановлено, що у 2011 році норми положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року за № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06 липня 2011 року за № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»за якою щомісячна надбавка дітям війни виплачується в розмірі 10% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Виходячи з цього позов підлягає задоволенню лише за період з 01 березня по 18 червня 2011 року включно.

Як було зазначено вище, відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно частини першої статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

З вказаних норм процесуального закону вбачається, що захисту у сфері публічно-правових відносин підлягає лише порушене право. Виходячи з цього, вимога позивачки щодо призначення цієї допомоги «довічно», тобто на майбутнє, не може бути задоволена місцевим судом, оскільки вона не ґрунтується на вимогах закону, крім того не можливо наперед встановити, чи буде порушене її право у майбутньому.

Керуючись ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", на підставі ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та зобов'язання його здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 01 березня по 31 серпня 2011 року та надалі довічно -задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги у вигляді надбавки до пенсії, як дитині війни.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 01 березня по 18 червня 2011 року, з урахуванням здійснених виплат.

В іншій частині, у тому числі щодо призначення цієї допомоги «довічно»- відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Докучаєвський міський суд Донецької області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя