01 листопада 2011 року Справа № 18/5026/2296/2011
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді -Васяновича А.В.,
секретар судового засідання -Гень С.Г.,
за участю представників сторін:
від позивача -ОСОБА_1, ОСОБА_2. - представники за довіреностями,
від відповідача -ОСОБА_3. - представник за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом державного підприємства “Одеська залізниця”, м. Одеса
до Департаменту житлово -комунального комплексу Виконавчого
комітету Черкаської міської ради, м. Черкаси
про спонукання до укладення договору,-
До господарського суду Черкаської області з позовом звернулося державне підприємство “Одеська залізниця” до Департаменту житлово -комунального комплексу Виконавчого комітету Черкаської міської ради про зобов'язання відповідача укласти з позивачем договір про порядок компенсації за надані соціальні послуги по перевезенню окремих пільгових категорій громадян залізничним транспортом (з урахуванням уточнення позовних вимог від 31 жовтня 2011 року за № ДНЮ-28/280).
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 19 жовтня 2011 року було порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 01 листопада 2011 року.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд залучити до участі у справі в якості третіх осіб Виконавчий комітет Черкаської міської ради, Департамент бюджетної політики Виконавчого комітету Черкаської міської ради та Черкаську міську раду.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, про що надав відзив на позовну заяву від 01 листопада 2011 року за №158.
Згідно ч. 1 ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або ініціативи господарського суду.
Як вбачається з письмових пояснень позивача, відповідач є структурною одиницею Виконавчого комітету Черкаської міської ради та підпорядкований останньому.
Відповідно до п. 12 ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування” залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку є компетенцією і правом виконавчих органів рад, яким і є Виконавчий комітет Черкаської міської ради.
Відповідно до п. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет. Рішенням про бюджет міста Черкаси на 2011 рік в частині, що стосується транспортних послуг, в тому числі компенсація за пільгові перевезення залізничним транспортом в 2011 році визначено Департамент житлово -комунального комплексу Виконавчого комітету Черкаської міської ради, однак згідно ст. 76 Бюджетного кодексу України проект рішення про місцевий бюджет готується саме виконавчим органом відповідної місцевої ради за участю причетних структурних підрозділів виконавчого органу ради.
Таким чином, процес формування бюджету міста Черкаси на 2011 рік та внесення до нього змін і доповнень проводиться безпосередньо за участю Виконавчого комітету Черкаської міської ради, в зв'язку з чим рішення суду по даній справі, як стверджував позивач, безпосередньо стосується виконкому Черкаської міської ради.
Також позивач вказував, що Департамент бюджетної політики Виконавчого комітету Черкаської міської ради є структурною одиницею Виконавчого комітету Черкаської міської ради. Департамент бере участь в розробці пояснювальної записки до проекту рішення про бюджет міста на відповідний період.
Відповідно до п. 8 ст. 78 Бюджетного кодексу України рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет можуть бути ухвалені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою з урахуванням положень статті 52 цього Кодексу, в разі необхідності перерозподілу бюджетних призначень між головними розпорядниками бюджетних коштів (за наявності відповідного обґрунтування) та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Оскільки після укладення договору, виникне необхідність приймати та вносити відповідні зміни до рішення про міський бюджет, позивач вважає, що рішення з даного спору може вплинути на права та обов'язки Департаменту бюджетної політики Виконавчого комітету Черкаської міської ради та Черкаської міської ради.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне клопотання позивача задовольнити та залучити зазначених вище юридичних осіб до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
У зв'язку з залученням третіх осіб до участі у справі, розгляд справи підлягає відкладенню.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст. ст. 27, 77, 86 ГПК України, суд,-
1. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Виконавчий комітет Черкаської міської ради (вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000);
- Департамент бюджетної політики Виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000);
- Черкаську міську раду (вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000).
2. Розгляд справи відкласти на 10 год. 20 хв. 17 листопада 2011 року.
3. Засідання суду відбудеться в приміщенні господарського суду Черкаської області за адресою: м. Черкаси, бул. Шевченка, 307, каб. 221, тел. канцелярії 45-24-38.
4. Викликати в судове засідання повноважних представників сторін та третіх осіб.
5. Копію ухвали надіслати учасникам судового процесу.
Суддя А.В.Васянович