а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: vin.adminsud@meta.ua
11 липня 2008 р. Справа № 2-а-6246/08
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Іващук Олену Іванівну,
При секретарі судового засідання: Задерей Ірина Василівна
За участю представників сторін:
позивача : Марченко М.М.
відповідача : Климентьєва О.М.
розглянувши матеріали справи
за позовом: Відкритого акціонерного товариства "АК Вінницяобленерго" в особі СО "Вінницькі міські електричні мережі"
до: Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області
про: скасування рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулося Відкрите акціонерне товариство “АК Вінницяобленерго”в особі СО “Вінницькі міські електричні мережі”до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області про скасування рішення від 21.03.2008 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки працівником Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області на структурній одиниці Вінницькі міські електричні мережі ВАТ “АК Вінницяобленерго”були виявлені порушення законодавства в частині завищення тарифів при розрахунках з пільговою категорією населення, а саме працівниками міліції, звільненими за віком, хворобою, вислугою років за період з березня по грудень 2007 року.
На підставі даної перевірки начальником Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області 21.03.2008 року прийнято рішення про застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Позивач не погоджується з даним рішенням та звернувся до суду з вимогою його скасувати.
В судовому засіданні представник позивача відмовився від позовних вимог стосовно скасування рішення в частині вилучення у ВАТ “АК Вінницяобленерго” у дохід державного бюджету 22283,00 гривень. Проте в частині застосованих штрафних санкцій в сумі 44556,00 гривень представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення від 14.05.2008 року та 10.07.2008 року, в яких зазначено, що Державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області проведена планова перевірка дотримання державної дисципліни цін на предмет застосування тарифів на електричну енергію для різних груп споживачів у СО “Вінницьких міських електричних мережах”ВАТ “АК Вінницяобленерго”. Перевіркою рахунків та оборотних відомостей електроспоживання виявлено порушення законодавства в частині завищення тарифів на електроенергію пільговим категоріям споживачів (зокрема, пенсіонерам МВС) за рахунок ненадання 50% знижки з оплати за електроенергію на весь обсяг спожитої виручки. Внаслідок порушення законодавства позивачем було отримано необґрунтовану виручку на загальну суму 22283 гривень. За таких обставин, начальником Державної інспекції цін правомірно застосовано до позивача штрафні санкції в сумі 44566 гривень.
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача в судове засідання не з'явився по невідомим суду причинам, хоча про день та час слухання справи був повідомлений вчасно та належним чином.
За таких обставин, вислухавши думку учасників процесу, суд прийшов до висновку розглядати справу у відсутності представника третьої особи.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
За результатами перевірки застосування тарифів на електроенергію на СО “Вінницькі міські електричні мережі”ВАТ “АК Вінницяобленерго”працівником Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області було виявлено порушення в частині завищення тарифів на електроенергію за період з березня по грудень 2007 року при розрахунках з пільговою категорією населення (працівниками міліції, звільненими за віком, хворобою, вислугою років), про що свідчить складений акт від 03.03.2008 року.
На підставі вказаного акту перевірки начальником Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області було прийнято рішення №ІЦ-02-12/29 від 21.03.2008 року про застосування до СО “Вінницькі міські електричні мережі”ВАТ “АК Вінницяобленерго”економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого вирішено вилучити у ВАТ “АК Вінницяобленерго”у дохід Державного бюджету 22283 гривень та застосувати штрафні санкції в сумі 44566 гривень.
Судом встановлено, що при розрахунках з пільговою категорією споживачів (працівниками міліції, звільнених зі служби за віком, хворобою, вислугою років), позивачем в період з березня по грудень 2007 року включно застосовувались тарифи на спожиту електроенергію з 50% знижкою лише на обсяг електроенергії в межах норм споживання, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року №879.
Проте, згідно редакції ст.22 Закону України “Про міліцію”, що була чинна на момент проведення розрахунків, працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою, вислугою років була передбачена 50% знижка по оплаті за комунальні послуги, в тому числі за електроенергію, без обмежень стосовно застосування знижки відповідно до норм.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України “Про ціни та ціноутворення”вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету АРК, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Спільним наказом міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України за №298/519 від 03.12.2001 року затверджено Інструкцію про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, п.3.1 якої передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами в АРК, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Представником відповідача було обгрунтовано та доведено правомірність прийнятого рішення.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що позивачем здійснено перерахунок пільг пенсіонерам МВС відповідно до діючої на момент проведенння розрахунків редакції ст.22 Закону України “Про міліцію”, що підтверджується наданим представником позивача списком пільговиків, котрим проведено перерахунок.
Таким чином, враховуючи, що представник позивача в судовому засіданні відмовився від позовних вимог стосовно скасування рішення в частині вилучення у ВАТ “АК Вінницяобленерго”у дохід державного бюджету 22283,00 гривень, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки фінансові санкції в сумі 44556 гривень, застосовані на підставі виявленого порушення абз. 4, 6 ст.22 Закону України “Про міліцію”та п.31 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року №1357, і застосовані у двократному розмірі, виходячи із суми 22283,00 гривень.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 9, 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -
В задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "АК Вінницяобленерго" в особі СО "Вінницькі міські електричні мережі" до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області про скасування рішення відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 17.07.08
Суддя/підпис/Іващук Олена Іванівна
Станом на 17.07.2008 року постанова не набрала законної сили
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: