01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
07.10.2011 № 3/28
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Тарасенко К.В.
суддів:
при секретарі:
за участю представників сторін згідно протоколу судового засідання від 07.10.2011 року,
розглянувши апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлобудсервіс», Чернігівської міської ради та Управління капітального будівництва Чернігівської міської ради на рішення господарського суду міста Києва від 22 червня 2011 року по справі № 3/28 (суддя Репех В.М.)
за позовом Першого заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Чернігівській області
до 1.Чернігівської міської ради, м. Чернігів
2.Управління капітального будівництва Чернігівської міської ради, м. Чернігів
третя особа
відповідача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлобудсервіс»
про визнання недійсним рішення та акту на право постійного користування земельною ділянкою
Перший заступник прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Чернігівській області звернувся до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Чернігівської міської ради та Управління капітального будівництва Чернігівської міської ради про визнання недійсним рішення та акту на право постійного користування земельною ділянкою.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 22.06.2011 позов Першого заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Чернігівській області задоволено повністю.
Не погоджуючись із вищезазначеним рішенням господарського суду міста Києва, відповідач 1 та третя особа звернулися до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просять рішення місцевого господарського суду від 22.06.2011 року по справі № 3/28 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовити повністю.
Апеляційні скарги мотивовані тим, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та на підставі не відповідності висновків суду дійсним обставинам справи. Так при винесенні рішення судом першої інстанції не прийнято до уваги наявність позитивного висновку державної землевпорядної організації № 1672-09, який затверджено заступником голови державного комітету України із земельних ресурсів.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи та докази, подані до апеляційної інстанції, проаналізувавши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення місцевого господарського суду скасувати, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Частиною 2 статті 101 ГПК України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно зі ст. 99 ГПК України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.
Пунктом 43 рішення Чернігівської міської ради від 16 вересня 2010 року (53 сесія 5-го скликання) “Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м.Чернігова та надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою” Управлінню капітального будівництва Чернігівської міської ради було затверджено проект відведення та надано земельну ділянку в постійне користування площею 1, 1695 га по проспекту Перемоги, 119 для будівництва групи житлових будинків з об'єктами соціального призначення.
Земельна ділянка загальною площею 1, 1695 га по пр.Перемоги, 119 в м.Чернігові, яка передана в постійне користування Управлінню капітального будівництва Чернігівської міської ради, складається з двох земельних ділянок: земель загального користування Чернігівської міської ради площею 0, 6895 га та земель релігійної організації “Чернігівська християнська місія “Милосердя та духовне відродження”площею 0, 4800 га.
Як вбачається з довідки Управління Держкомзему у м.Чернігові про наявність земельних угідь за формою 6-ЗЕМ від 29.05.2009р., землі загального користування площею 0,6895 га по пр.Перемоги, 119 відносяться до земель рекреаційного призначення.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,1695 га в постійне користування Управлінню капітального будівництва Чернігівської міської ради для будівництва групи житлових будинків з об'єктами соціального призначення за рахунок земель релігійної організації “Чернігівська християнська місія “Милосердя та духовне відродження”(0,4800 га) та за рахунок земель загального користування Чернігівської міської ради (0,6895 га) в м.Чернігові по проспекту Перемоги, 119 пройшов державну експертизу в Державному комітеті України із земельних ресурсів.
За результатами проведеної експертизи складено висновок державної експертизи землевпорядної документації від 23 грудня 2009 року № 1672-09, який затверджено заступником Голови Державного комітету України із земельних ресурсів.
Так, у висновку зазначено, що проект землеустрою погоджений:
- Управлінням Держкомзему у м.Чернігові -висновок від 09.11.2009р. № 23-10/з 2063;
- Управлінням архітектури та містобудування Чернігівської міської ради -висновок від 19.08.2009р. № 187 ПФ;
- Деснянським басейновим управлінням водних ресурсів Державного комітету України по водному господарству -погодження від 24.07.2009р. № 03-01/134-2;
- Чернігівською обласною санітарно-епідеміологічною службою -висновок від 06.08.2009р. № 02-30/80-1638;
- Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області -висновок від 18.08.2009р. № 09/3302;
- Чернігівською обласною інспекцією по охороні пам'яток історії та культури -висновок від 29.07.2009р. № 3490-П.
У висновку Управління Держкомзему у м.Чернігові від 09.11.2009р. № 23-10/з2063 вказано, що проектом відведення земельної ділянки передбачено зміну категорії земель з земель рекреаційного призначення на землі житлової та громадської забудови на площі 0,6895 га.
18.08.2009р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області управлінню капітального будівництва Чернігівської міської ради видано висновок № 09/3302 про погодження проекту землеустрою щодо відведення підприємству в постійне користування земельної ділянки площею 1,1695 га, розташованої по пр.Перемоги, 119 в м.Чернігові для будівництва групи житлових будинків з об'єктами соціального призначення.
При цьому, згідно довідки про наявність земельних угідь форми 6-ЗЕМ управління Держкомзему в м.Чернігові вказана вище земельна ділянка виділена в тому числі за рахунок земель рекреаційного призначення площею 0,6895 га.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржуваний пункт 43 рішення 53 сесії 5 скликання прийнято з порушенням ст.ст.50, 52, 123 Земельного кодексу України та ст.35 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації”, оскільки наразі проектна документація не містить погоджень всіх контролюючих органів (в даному випадку природоохоронного органу), а зауваження до висновку державної експертизи землевпорядної документації не усунуто в повному обсязі.
Однак, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду не може погодитися з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 13, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 142 - 144 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Право розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності в порядку, передбаченому законом належить до повноважень Київської міської ради відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Згідно ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст.123 Земельного кодексу України у разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.
Державна землевпорядна експертиза проекту відведення проводиться за процедурою, визначеною Законом України "Про державну експертизу землевпорядної документації", наказом Держкомзему від 03.12.2004 N 391 "Про затвердження Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації" (див. також ч. 3 ст. 186 ЗКУ та коментар до неї).
Випадки, коли проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, визначаються абз. 7 ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації". Передбачено, що обов'язковій експертизі підлягають "проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення".
Згідно ст.35 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації”від 17 червня 2004 року N 1808-IV результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.
Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки.
Затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється відповідною радою або адміністрацією, рішення яких про затвердження проекту одночасно є рішенням про надання земельної ділянки та про припинення права попереднього землевласника (землекористувача) шляхом викупу або вилучення - див. ч. 9 ст. 123 ЗКУ.
Отже, дослідивши наявні матеріали справи, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що на момент затвердження проекту землеустрою та прийняття рішення про надання земельної ділянки у постійне користування, з урахуванням наявності необхідних погоджень, Чернігівською міською радою були дотримані норми чинного законодавства.
Висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області від 18.08.2009 року за № 09/3302, який був частиною висновку землевпорядної документації, був опротестований прокуратурою міста Чернігова та як наслідок згідно Наказу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області від 18.03.2011 року скасований.
Однак колегія суддів не знаходить підстав для скасування пункту 43 рішення Чернігівської міської ради від 16 вересня 2010 року (53 сесія 5-го скликання) “Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м.Чернігова та надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою” оскільки на момент прийняття вказаного рішення та видання державного акту на право постійного користування земельною ділянкою проект землеустрою був погоджений управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області у встановленому законом порядку.
До того ж, апеляційний суд враховує правову позицію висловлену в рішенні Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009 року у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зокрема, Конституційний Суд України, ухвалюючи рішення зазначив, що до нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду міста Києва від 22.06. 2011 року по справі № 3/28 не відповідає дійсним обставинам справи.
Керуючись ст. ст. 99, 101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,
1. Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлобудсервіс», Чернігівської міської ради та Управління капітального будівництва Чернігівської міської ради на рішення господарського суду міста Києва від 22 червня 2011 року у справі № 3/28 - задовольнити.
2. Рішення господарського суду міста Києва від 22.06. 2011 року по справі № 3/28 - скасувати.
3. Постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
4. Матеріали справи № 3/28 повернути до господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Головуючий суддя
Судді