Справа № 2-а-1249\09
10 листопада 2009 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді: Пінкевич Н.С.
при секретарі: Василенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни", -
встановив:
У вересні 2009 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни". В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що є „дитиною війни" і має право на пільги, передбачені статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни". Має статус дитини війни і йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Верховна Рада України Законами України „Про Державний бюджет України на 2006 рік", "Про Державний бюджет України на 2007 рік» призупинила дію ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", якою була передбачена виплата соціальної грошової допомоги. Однак Конституційний Суд України рішенням №6-рп2007 від 09 липня 2007 року по справі 1-29\2007 вирішив визнати таким, що не відповідають Конституції України і є неконституційними положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" пункт 12 статті 71, яким зупинено дію ст.6 Закону України №2195-статті 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" № 489 від 19.12.2006 року. Тому позивачка просить стягнути щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, яка становила в 2006 році \за рік 4302 грн., 2007 p.- \ за рік \ 4809 грн., в 2008 році \за рік - 5793 грн. У вересні 2009 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку. Але останній відмовив в цьому. Просив суд визнати відмову відповідача щодо виплати мені щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком -протиправною; зобов'язати відповідача здійсни ти нарахування щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії та забезпечити її виплату за 2006-2008 роки в сумі 4471, 20 грн.
При розгляді справи позивач уточнив позовні вимоги, а саме просив поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду, визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити виплату недоотриманої допомоги з 2006 року по вересень 2009 року.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав. Просив суд задоволити позов в повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, зазначивши, що законодавством не визначено розмір мінімальної пенсії за віком, відсутні бюджетні асигнування для виплати підвищення пенсії.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши інші докази, зібрані в справі, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про стягнення грошової допомоги підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
З пенсійного посвідчення вбачається, що ОСОБА_1 визнаний дитиною війни і користується пільгами, приналежними цьому статусу.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року № 2195-4 дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено.
Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія даної норми також була зупинена.
Конституційний Суд України рішенням № 6-рп2007 від 09 липня 2007 року по справі 1-29\2007 вирішив визнати таким, що не відповідають Конституції України і є неконституційними положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" пункт 12 статті 71, яким зупинено дію ст.6 Закону України № 2195-статті 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" № 489 від 19.12.2006 року і п.5 означеного рішення має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції, при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Верховний Суд в своєму листі 14.07.2006 року №1-5\400 надав роз'яснення щодо застосування законодавства з аналогічних правових відносин з огляду на рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України» про незворотність дії у часі законів та інших нормативно - правових актів, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи. Реалізація особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматися до уваги, у випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Конституційний суд України в рішенні від 22.05.2008 року по справі 1-28 зазначив, що виходячи з того, що 09 липня 2007 року Конституційний суд України прийняв рішення у справі про соціальні гарантії громадян та відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність і з 09 липня 2007 року норма ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» про підвищення пенсії дітям війни на 30 % підлягає виконанню.
Тому суд вважає, що позовні вимоги слід задоволити частково в частині підвищення позивачу пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 30 вересня 2008 року по вересень 2009 року \на підставі рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року по справі 1-28, оскільки в 2006 році Конституційний Суд України не розглядав питання відповідності Конституції України норм Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік" і підвищення пенсії проводиться лише з моменту набрання чинності Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року.
Оскільки відповідач наполягає на застосуванні, передбаченого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, строку звернення до адміністративного суду, то суд вважає, що хоча і позов розглядається по суті, це є також підставою для відмови в позові в частині, що стосується виплат за 2007 рік та за січень-серпень 2008 року, оскільки позивач не навів поважних причин для поновлення пропущеного строку та не довів, що він не міг дізнатись раніше про порушення свого права, що було встановлено в судовому засіданні.
У решті позовних вимог також слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7, 14, 23, 86, 94, 99, 100, 158 - 162 КАС України, Законом України „Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року №2195-1У ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.7 ст. 9 КАС України, суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни", задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області незаконними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 30 вересня 2008 року і по вересень 2009 року, з врахуванням отриманої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни" у 2008 році та з січня по вересень 2009 року.
В решті позову відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення постанови суду апеляційної скарги або шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення постанови суду заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.