Справа № 2а-5762/2011
11 жовтня 2011 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Некрасов О.О. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправних дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
11 серпня 2011 року позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, яким просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська при проведенні перерахунку пенсії з 01 березня 2010 року, не по нормі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії за 2007 рік -незаконними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська провести перерахунок та виплату її пенсії з 01 березня 2010 року згідно норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосування показника середньої заробітної плати на одного працюючого в цілому по Україні за 2009 рік, сплатити різницю збитків, та в подальшому щомісячно сплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку згідно чинного пенсійного законодавства, стягнути з відповідача судові витрати по справі. В обґрунтування своїх вимог позивачка вказала на те, що вона перебуває на обліку та отримує пенсію в Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська. Перебуваючи на пенсії вона продовжує працювати та маючи 24 місяці страхового стажу у відповідності із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»вона 18 лютого 2010 року звернулася до Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, але їй було відмовлено в здійснені перерахунку пенсії, мотивувавши відмову тим, що перерахунок проведено відповідно до п. п. 3 ч. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” із застосуванням показника 2007 року. Позивачка не погоджується з таким висновком відповідача, вважає, що перераховуючи розмір щомісячної пенсії з розрахунку середньої заробітної плати за 2007 рік, її права було порушено. Вказала на те, що спільним листом Міністерства праці та соціального захисту населення та Пенсійний фонд України незаконно змінили діючий порядок і істотно обмежили її права, як працюючого пенсіонера. Корегування пенсії шляхом множення коефіцієнта заробітку на показник середньої плати за рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, проводиться з метою осучаснення раніше отриманого заробітку, тобто приведення його до сьогоднішнього дня. У такому випадку осучаснення її заробітку не відбувається, а навпаки погіршується, призводить до зниження пенсії та зменшує захищеність в умовах постійного зростання цін на товари та послуги, що підтверджується протестом Генеральної Прокуратури України від 12.06.2009 року № 0711/1-192 та листом Міністерства юстиції України від 17.07.2009 року № 8613-0-26-09-21.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” у разі, якщо особа продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст. 40 цього Закону, тобто за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. Так ч.4 ст. 42 вказаного Закону передбачає, що для перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Так, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу 1 ч.1 ст. 40, то має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Вважає, що Лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України є незаконним, порушує принцип справедливості та рівності громадян перед Законом, призводить до заниження пенсії. Законодавчим актами чітко визначено право працюючого пенсіонера на перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, в її випадку -за 2009 рік.
Ухвалою суду від 16 серпня 2011 року позовні вимоги щодо визнання протиправними дій посадових осіб та зобов'язати вчинити певні дії за період з 01 березня 2010 року по 10 лютого 2011 року включно було залишити без розгляду, а в частині позовних вимог за період з 11 лютого 2011 року було відкрито провадження по справі.
Відповідач заперечення на позов у визначений судом строк не надав.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважаю, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та отримує пенсію за віком.
Також судом встановлено, що на підставі особистої заяви позивача від 18 лютого 2010 року був проведений з 01 березня 2010 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для розрахунку якої було застосовано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік -1197,91 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Так, згідно ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто за бажаннями пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 вказаного Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Однак, пунктами 9, 10, 35 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів”, внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якими визначений порядок здійснення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту "б" підпункту 9, підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІУ у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню. 28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-ІУ у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон № 1058-ІУ, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що діями відповідача не порушуються права позивача на пенсійне забезпечення, а проведений відповідачем перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік є законним та таким що не суперечить вимогам вищенаведеної Постанови Кабінету Міністрів України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 6, 19, 21, 22, 46, 55, 57, 58, 68 Конституції України, ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п. 11 Постанови КМУ “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28.05.2008 року, ст. ст. 6 -11, 71, 99, 1832 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправних дій та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О.Некрасов