91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
26.10.11 Справа № 19/123пд/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянувши матеріали справи за позовом
Луганської міської ради, м.Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Строитель_ЛТД”, м.Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Управління Держкомзему у м.Луганськ Луганської області, м.Луганськ
про внесення змін до договору оренди земелі
в присутності представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, головний спеціаліст-юрисконсульт за довіреністю від 24.11.2010 № И 01/03-30./5457/0/2-10;
від відповідача -представник не прибув;
від 3-ої особи -представник не прибув.
Обставини справи: позивачем заявлено вимоги:
1.Внести зміни до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346, який укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю „Строитель-ЛТД”, відносно земельної ділянки площею 0,0915 га за адресою: м.Луганськ, вул.Леніна, 46а з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі, а саме:
- Викласти п.8 розділу „Орендна плата” договору у новій редакції: „п.8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях”.
- Змінити у п.12 розділу „Орендна плата” договору слова „земельного податку” на слова „нормативної грошової оцінки земельної ділянки”.
- Доповнити п.4 розділу „Об'єкт оренди” договору новим абзацом наступного змісту: „п.4. На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 712730 (сімсот дванадцять тисяч сімсот тридцять грн.) 10 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем”.
- Доповнити п.п.8.1 п.8 розділу „Орендна плата” договору новим абзацом наступного змісту: „На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346 розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 21381 (двадцять одна тисяча триста вісімдесят одна грн.) 90 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем”.
- Доповнити розділ „Орендна плата” договору новим п.121 наступного змісту: „п.121 Уразі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м.Луганська орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації”.
- Пункт 13 розділу „Орендна плата” договору викласти в новій редакції: „п.13. У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з Орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”.
2. Датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.
Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.
Як зазначив Вищий господарський суд України в Інформаційному листі від 13.08.2008 №01-8/482 Про деякі питання застосування норм господарського процесуального кодексу України (п.19) ... дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до вимог п.3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 №75 (з подальшими змінами), є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, станом на час розгляду справи.
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Рішенням Луганської міської ради від 30.06.2004 № 21/201 товариству з обмеженою відповідальністю „Строитель-ЛТД” було надано в оренду земельну ділянку площею 0,0915 під розміщення нежитлового приміщення та споруд за адресою: м.Луганськ, вул.Леніна, 46а.
На виконання вказаного рішення між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Строитель-ЛТД” 16.12.2004 було укладено договір оренди земельної ділянки, державна реєстрація від 26.01.2005 за № 5346.
Згідно п.4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 293137 грн. 64 коп.
Відповідно до п.8 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2,5, який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки додається до даного договору та є його невід'ємною частиною).
Згідно п.8.1 договору на момент укладення договору річна орендна плата складає 7328 грн. 45 коп.
Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця) (п.11).
Відповідно до п.13 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,05% несплаченої суми за кожний день прострочення.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008 № 309-VI” були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі”, згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Згідно п.1 ч.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 18 Закону України „Про оцінку земель” передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м.Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008. В зв'язку з чим до усіх землекористувачів м.Луганська, в тому числі і до відповідача, була застосована нова нормативна грошова оцінка землі.
Також Луганською міською радою було прийняте рішення від 25.04.2008 № 33/13, яким були внесені зміни в рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5, яким регулюється порядок встановлення розміру орендної плати за землю при передачі земельних ділянок в оренду та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати в залежності від видів діяльності, які здійснюються на земельній ділянці. Вказаним рішенням розмір річної орендної плати встановлено від 3 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передається в оренду.
З метою приведення договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004 у відповідність з вимогами діючого законодавства позивачем був надісланий відповідачу лист № 01/03-13/5510/0/2-10 від 25.11.2010 з пропозицією про внесення змін до договору оренди.
Відповідач відповіді на вказану пропозицію не надав, що стало підставою для звернення позивачів з даним позовом до суду.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Статтею 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).
Як вбачається із матеріалів справи, переддоговірну роботу з відповідачем по даному спору позивачем було проведено, що підтверджується листом № 01/03-13/5510/0/2-10 від 25.10.2010.
Законом України від 03.06.2008 №309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів в Україні” законодавець встановив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки (ст.21 Закону України „Про оренду землі”).
Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” було визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином, є обґрунтованими вимоги позивача про внесення змін до п.8 розділу „Орендна плата”, п.п.8.1 п.8 розділу „Орендна плата”, п.13 розділу „Орендна плата” договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 №5346 та частково обгрунтованими про внесення змін до п.4 розділу „Об'єкт оренди”, а саме в частині: „п.4. На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 712730 (сімсот дванадцять тисяч сімсот тридцять грн.) 10 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10.”, оскільки частина вказаного пункту договору, а саме: „або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем” передбачає односторонню зміну умов договору в майбутньому, що суперечить приписам Цивільного законодавства.
До того ж з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, який аналогічно Закону України „Про оренду землі” регулює дані питання, а саме ст.ст.274, 288 Податкового кодексу України.
Пунктом 129.4 ст.129 Податкового кодексу України передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно з п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Можливість внесення змін до спірного договору передбачена умовами даного договору (п.30 договору) і діючим земельним законодавством.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Аналогічні положення містяться в ч.5 ст.188 Господарського кодексу України.
З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
Вимога позивача про зміну п.12 розділу „Орендна плата” договору від 16.12.2004, а саме зміну слів „земельного податку” на слова „нормативної грошової оцінки земельної ділянки”, нормативно необґрунтована, тому суд відмовляє у її задоволенні.
Що стосується вимог позову про доповнення розділу „Орендна плата” договору від 16.12.2004 новим п.121 наступного змісту: „п.121 У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення змін у договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м.Луганська орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації”, то у задоволенні цієї вимоги також слід відмовити за необґрунтованістю та недоведеністю, оскільки даний пункт тягне односторонню зміну розміру орендної плати.
Враховуючи викладене позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 26.10.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
1. Позов Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Строитель-ЛТД”, м.Луганськ задовольнити частково.
2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Строитель-ЛТД”, відносно земельної ділянки площею 0,0915 га за адресою: м.Луганськ, вул.Леніна, 46а, які набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
3. Доповнити п.4 розділу „Об'єкт оренди” договору новим абзацом наступного змісту: „п.4. На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 712730 (сімсот дванадцять тисяч сімсот тридцять грн.) 10 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10”.
4. Викласти п.8. розділу „Орендна плата” договору у новій редакції: „п.8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях”.
5. Доповнити п.п.8.1 п.8 розділу „Орендна плата” договору новим абзацом наступного змісту: „На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2004, державна реєстрація від 26.01.2005 № 5346 розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 21381 (двадцять одна тисяча триста вісімдесят одна грн.) 90 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем”.
6. Пункт 13 розділу „Орендна плата” договору викласти в новій редакції: „п.13. У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з Орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”.
7. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Строитель-ЛТД”, м.Луганськ, вул.Леніна, 46а, код 03329700 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 державне мито у сумі 56 грн. 67 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 157 грн. 33 коп., видати наказ позивачу.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 31.10.2011.
Суддя Т.В.Косенко