Постанова від 08.11.2011 по справі 2-а-3814/11

Справа № 2-а-3814/11

ПОСТАНОВА

іменем України

"08" листопада 2011 р.Шевченківський районний суд м.Києва в складі:

головуючого судді Савицького О.А.

при секретарі Дикому Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва про перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2011р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Києва з вказаним адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру, в якому просить зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію згідно ст. 40, 42, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, що становить 1650,43 грн., та виплатити суми недоотриманої пенсії внаслідок неправильного застосування показника середньої заробітної плати починаючи з 01.02.2010 року по момент винесення рішення.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що він перебуває на обліку у відповідача, після виходу на пенсію, після призначення пенсії продовжував працювати, здійснював відповідні відрахування до Пенсійного фонду України, тому згідно ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»набув права на перерахунок пенсії.

Ухвалою суду від 08.11.2011 р. позовні вимоги ОСОБА_1 в частині вимог перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру з 01.02.2010 року до 05.02.2011 р. було залишено без розгляду.

До судового засідання позивач надав суду заяву, в якій просить суд здійснювати розгляд справи у його відсутність, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач про час та місце розгляду справи оповіщався в установленому законом порядку, в судове засідання представник відповідача не з'явився на адресу суду, відповідачем були надіслані письмові заперечення, в яких відповідач зазначав, що діяв у відповідності з вимогами закону, вважав заявлені позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, просив суд в задоволенні позову відмовити, здійснювати розгляд справи за відсутності свого представника.

Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, позивач, є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача, йому була призначена пенсія за віком, яку він отримує. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати, що не оспорюється стороною відповідача в письмових поясненнях.

В червні 2011 р. позивачу було відмовлено в перерахунку його пенсії відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік .

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 р. № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

За змістом частини 1 статті 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 р. № 107-VI частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»викладено в новій редакції. За цією редакцією, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 положення підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України (№25к/96-ВР) Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в їх первинній редакції.

Тобто, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

28 травня 2008 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Підпунктом 3 пункту 11 цієї постанови визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28 грудня 2007 р. № 107-VI, яка визнана неконституційною.

Отже, починаючи з 28 травня 2008 р. діють два нормативно-правові акти (Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та постанова Кабінету Міністрів України), які регулюють спірні правовідносини.

При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в частині 1 статті 40, частині 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування»в редакції Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 19, 69, 71 - 73, 86, 90, 94, 128, 158 - 163, 167, 185, 186 КАС України; ст. ст. 19, 22, 56, 64, 124, 152 Конституції України; ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»; Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»; Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008р.; Постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008р.; Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001р. за № 121/2001, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову до Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва про перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м.Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частин постанови, а також прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду справи в апеляційному порядку, якщо постанову суду не скасовано.

Суддя: